30 років Незалежності України: ТОП досягнень, якими ми пишаємося

Джерело:  vchasnoua.com  /  12:56, 17 Серпня 2021

Україні виповнюється 30 років. За цей час країна багато разів вражала світ своїми досягненнями — у спорті, науці, технічних звершеннях. За ці роки українцям багато чого довелося робити вперше — здобувати перші перемоги на світових спортивних змаганнях, робити перши космічні запуски та вперше приймати конкурси світового рівня

«Вчасно» склало топ досягнень, якими країна може пишатися.

Відлік незалежності почався 24 серпня 1991 року з ухвалення Акту проголошення незалежності України.

Саме у цей день на позачерговій сесії Верховної ради України прийнято Постанову та Акт проголошення незалежності України, затверджені конституційною більшістю — Україна стала незалежною державою з неподільною та недоторканою територією, на якій чинними є тільки власні Конституція, закони та постанови уряду.

Внесення прапору України у Верховну Раду 24 серпня 1991 року / Фото: Єфрем Лукацький

Внесення прапору України у Верховну Раду 24 серпня 1991 року / Фото: Єфрем Лукацький

На мировій спортивній арені Україна заявила про себе вже у1993 році — український легкоатлет Сергій Бубка у Штутгарті став першою у світі людиною, яка стрибнула вище ніж шість метрів.

Сергій Бубка — родом з Луганщини, він вихованець дитячих спортивних шкіл Луганська та Донецька. Його рекорд зі стрибків із жердиною в закритих приміщеннях — 6,15 м. Цей рекорд ніхто не міг побити понад 20 років.

Сергій Бубка 1993 рік / Архівне фото

Сергій Бубка 1993 рік / Архівне фото

В Олімпійських іграх Україна вперше взяла участь у 1994 році — це були зимові Олімпійські ігри в Ліллехаммері (Норвегія). Збірна країни зуміла здобути золоту медаль у фігурному катанні. Її принесла Оксана Баюл. Спортсменка стала першою олімпійською чемпіонкою в історії незалежної України.

Оксана Баюл / Фото з відкритих джерел

Оксана Баюл / Фото з відкритих джерел

Перші досягнення у космосі Україна зробила вже у 1995 році — тоді було запущено перший український штучний супутник «Січ-1» для наукових спостережень та експериментів.

«Січ-1» вивели на орбіту за допомогою української ракети-носія «Циклон-3» вперше під юрисдикцією України. Ракету-носій та космічний апарат розробили українські вчені КБ «Південне», а виготовив «Південмаш».

Український штучний супутник «Січ-1» / Фото з відкритих джерел

Український штучний супутник «Січ-1» / Фото з відкритих джерел

Український прапор над Антарктидою було піднято у 1996 році.

Тоді почала діяти українська станція «Академік Вернадський». Станцію Україні передала Британія за символічну плату в один фунт стерлінгів. Головне призначення станції — проведення наукових досліджень в Антарктиді.

Українська станція «Академік Вернадський» / Фото з відкритих джерел

Українська станція «Академік Вернадський» / Фото з відкритих джерел

У 1997 році в космос відправився перший космонавт Незалежної України.

Їм став Леонід Каденюк, уродженець Буковини. Він здійснив 16-добовий політ на американському шатлі «Коламбія». Уродженець Буковини. Шаттл «Коламбія» стартував з бази ВПС США на мисі Канаверал. На старті Каденюка вшанували своєю присутністю відразу і перший, і другий президенти України: Леонід Кравчук і Леонід Кучма.

Леонід Каденюк / Фото з відкритих джерел

Леонід Каденюк / Фото з відкритих джерел

У 1999 році Україна здійснює перший космічний морський старт: запущено ракетоносій «Зеніт ЗSL».

Пуск відбувся з плавучої платформи «Одіссей». Програма «Морський старт» стала одним із найцікавіших і революційних міжнародних космічних проєктів кінця XX століття, який уперше реалізував ідею використання морської платформи для здійснення космічних запусків з екваторіальної зони. Всього за роки існування незалежної України відбулося майже 40 таких запусків.

Плавуча платформа “Одіссей” / Фото: КБ "Південне"

Плавуча платформа “Одіссей” / Фото: КБ "Південне"

У 2000 році на Літніх Олімпійських іграх у Сіднеї у комплексному плаванні перемогу Україні здобула плавчиня Яна Клочкова.

Яна Клочкова принесла Україні найбільшу кількість золотих олімпійських медалей — чотири золоті та одну срібну, які вона здобула на Олімпійських іграх 2000 та 2004 років. Також вона встановила 50 рекордів України з комплексного плавання, вільного стилю, естафетного плавання, плавання на спині, батерфляєм на дистанціях від 100 до 1500 м. На Олімпійських іграх в Сіднеї Яна встановила світовий рекорд на дистанції 400 м і рекорд Європи на дистанції 200 м комплексним плаванням.

Яна Клочкова / Фото: meest-online.com

Яна Клочкова / Фото: meest-online.com

У 2002 році 19-річний українець Руслан Пономарьов став чемпіоном світу з шахів.

Він став наймолодшим чемпіоном світу з шахів. Руслан Пономарьов родом з Донбасу, він народився у Горлівці і там почав займатися шахами у місцевому домі творчості, а потім продовжив навчання у шаховій школі Краматорська. Саме у Краматорську Руслан Пономарьов став спортсменом світового рівня. У складі збірної України він двічі ставав чемпіоном шахових олімпіад.

Руслан Пономарьов / Фото: GM Ruslan Ponomariov на Facebook

Руслан Пономарьов / Фото: GM Ruslan Ponomariov на Facebook

У 2002 році вразило світ, коли найпотужніший у світі транспортний літак Ан-225 «Мрія» з вантажем у 187,5 тонн здійснив перший комерційний політ. Повітряне судно було створено київським КБ імені Антонова. Цей літак є також найбільшим у світі літаком, що піднявся в повітря більше одного разу. У листопаді 2004 року Міжнародна федерація повітроплавання внесла Ан-225 до Книги рекордів Гіннеса.

АН-225 "Мрія" / Фото з відкритих джерел

АН-225 "Мрія" / Фото з відкритих джерел

15 травня 2004 року вперше в історії Незалежної України співачка Руслана Лижичко у Стамбулі перемогла на 49-му Міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення» з піснею «Wild Dance» («Дикі танці»).

За результатами телефонного голосування 36 країн-учасниць вона набрала 280 балів. Максимальні 12 балів віддали 8 країн. Фінал конкурсу подивилися майже 100 мільйонів телеглядачів у 50 країнах світу. Наступного року Україна приймала конкурс у себе.

Руслана Лижичко на Євробаченні / Фото з відкритих джерел

Руслана Лижичко на Євробаченні / Фото з відкритих джерел

У 2004 році український футболіст Андрій Шевченко здобув «Золотий м’яч», ставши найкращим футболістом Європи.

У сезоні 2003/2004 Андрій Шевченко був нападником італійського «Мілана». Він став найкращим бомбардиром чемпіонату Італії, а в голосуванні за «Золотий м'яч» за нього віддали свої голоси 40 з 52 респондентів, 27 з яких поставили його на перше місце. Другим у голосуванні став португалець Деку, третім — Роналдіньо.

Андрій Шевченко у Мілані / Фото: footballua.tv

Андрій Шевченко у Мілані / Фото: footballua.tv

У 2007 році вийшла українська комп'ютерна гра S.T.A.L.K.E.R, яка стала популярною у всьому світі.

Гра була створена українським розробником GSC Game World. На четвертий день після виходу проєкт «S.T.A.L.K.E.R.» опинився на восьмій позиції в чарті продажів ігор для різних платформ та перше — серед ігор для РС в рейтингу ELSPA. За перший рік було продано більш ніж 1,5 мільйона копій, що зробило гру найуспішнішим проєктом з випущених в країнах СНД.

Обкладинка гри S.T.A.L.K.E.R

Обкладинка гри S.T.A.L.K.E.R

Брати Клички у 2011 році після перемоги Володимира в бою з британським боксером Девідом Хеєм стали власниками всіх чотирьох поясів чемпіонів світу у важкій вазі.

Бій з британцем тривав усі 12 раундів та закінчився перемогою Володимира Кличко. Трансляцію з Гамбурга дивилися 500 мільйонів телеглядачів по всьому світу.

Брати Клички / Фото з соцмереж

Брати Клички / Фото з соцмереж

Улітку 2012 року Україна та Польща приймали «Євро-2012».

Це був перший випадок в історії України, коли вона приймала спортивний чемпіонат такого рівня і перший випадок, коли столиця колишньої республіки пострадянського простору приймала фінальну гру найпрестижнішого європейського спортивного турніру. В Україні матчі відбулися на стадіонах у Києві, Харкові, Донецьку та Львові. Стадіони, де відбувалися матчі європейської першості, відвідали 1,44 млн уболівальників.

Євро-2012 в Україні

Євро-2012 в Україні

У 2012 році представниця України Анастасія Петрик стала переможницею дитячого «Євробачення».

З піснею «Небо» десятирічна українка отримала максимальні 12 балів одразу від восьми країн.

Анастасія Петрик на Євробаченні / Фото з відкритих джерел

Анастасія Петрик на Євробаченні / Фото з відкритих джерел

У 2015 році ДП «Антонов» представило літак Ан-178.

Унікальна його особливість — можливість перевозити широкий спектр пакетованих вантажів (у контейнерах і на піддонах), включаючи морські контейнери. Він може базуватися на різних аеродромах, включаючи ґрунтові й високогірні. Машина від креслень до останнього гвинтика — українська. Літак став подією на всесвітньо відомому авіасалоні «Ле Бурже», українським витвором одразу зацікавилися кілька країн-покупців.

АН-178 / Фото: itc.ua

АН-178 / Фото: itc.ua

У 2016 році українська співачка Джамала здобула перемогу в пісенному конкурсі «Євробачення» з піснею «1944», яка розповідала про виселення кримських татар з Криму радянською владою.

Конкурс відбувся у Стокгольмі. Друге місце виборола австралійка Дамі Ім. Третім став росіянин Сергій Лазарєв. Після цього Україна вдруге приймала у себе Євробачення.

Джамала / Фото з відкритих джерел

Джамала / Фото з відкритих джерел

У 2016 році вперше найвищу вершину світу Еверест підкорила українка — Ірина Галай.

Похід 28-річної киянки зайняв 30 днів. Після підкорення Евересту дівчина заявила, що її метою було вбити у вершину «бандерівський льодоруб».

Ірина Галай / Фото з соцмереж

Ірина Галай / Фото з соцмереж

Україна вразила світ досягненнями своєї паралімпійської збірної у 2016 році.

На Паралімпіаді в Ріо-де-Жанейро збірна України здобула 41 золоту, 37 срібних і 39 бронзових медалей і посіла третє місце у загальному заліку. Це найкращий результат за всю історію української збірної. Вперше Україна виступала на іграх 1996 року і відтоді не пропустила жодної Паралімпіади. За цей час українські паралімпійці завоювали загалом 464 медалі, у тому числі 145 — золотих.

З 11 червня 2017 року українці отримали змогу подорожувати у Європу без віз.

Для цього охочим перетнути кордон обов'язково потрібно просто мати при собі біометричний закордонний паспорт. Загалом українці отримали право їздити без віз до 30 країн Європи. Безвізовий режим дає право на відвідування культурних та спортивних заходів, журналістські подорожі, короткострокове навчання та обмін досвідом, поїздки на лікування тощо. Водночас безвізовий режим не дає права на роботу в країнах ЄС, у тому числі короткострокову.

2017 року українці отримали змогу подорожувати у Європу без віз / Фото з відкритих джерел

2017 року українці отримали змогу подорожувати у Європу без віз / Фото з відкритих джерел

Вгору