"Дай шанс": як у Слов'янську рятують тварин, кинутих під час війни

Джерело:  v-variant.com.ua  /  09:34, 28 Липня 2022

Можна і потрібно допомагати покинутим тваринам самостійно. Зоозахисники радять не викидати в загальне сміття недоїдену їжу, наприклад кашу та продукти, які ви не встигаєте їсти, а складати ці залишки в окремий контейнер. Зібрану їжу виносьте на вулицю та залишайте у відкритому вигляді біля місць, де зазвичай мешкають тварини

У Слов'янську навіть під час бойових дій зоозахисники продовжують утримувати майданчик для перетримання безпритульних тварин. А ще рятують тих, кого покинули через війну.

Робота притулку під час війни

З початку повномасштабного вторгнення росії тисячі українців, рятуючи своє життя, залишили вдома або відпустили своїх домашніх улюбленців. Тварини, які все життя прожили у квартирі, опинившись на вулиці, стають майже безпорадними. У цей складний час вони особливо потребують людської допомоги.

Слов'янськ собаки бездомні тварини _10

У різних містах їм на допомогу приходять волонтери. У Слов'янську — це члени громадської організації “Дай шанс”. Організація з'явилася у 2015 році, об'єднавши тих, хто небайдужий до будь-якої живої істоти, яка потрапила на вулицю. За цей час волонтерам вдалося збудувати майданчик для перетримки безпритульних тварин. Він працює і зараз, під час війни.

Слов'янськ собаки бездомні тварини Орловська

“Сліпих поки що роздали на перетримку. Дали оголошення, люди забрали додому, але тимчасово. Домовилися, що згодом ми заберемо, якщо люди виїжджатимуть. Великих собак, як-от алабаї, ми забрали. Це на випадок, якщо доведеться відкрити клітки. Все одно лишилося близько 160-170 собак, а було близько двохсот”, — розповідає голова організації Ірина Орловська.

Слов'янським зоозахисникам важко — у місті великі складнощі з логістикою, водою, періодично пропадає електрика.

До того ж майданчик знаходиться на околиці міста, близько до місць боїв. Сюди будь-якої миті може прилетіти снаряд.

Слов'янськ собаки бездомні тварини _10

Але зоозахисники не кидають добру справу, шукають і знаходять допомогу звідусіль. Допомагають не лише тваринам, які утримуються на майданчику, а й тим, кого залишили на вулиці господарі, що виїхали з прифронтового міста.

Слов'янськ собаки бездомні тварини _10

“Була така зворушлива історія у нас із кішечкою. Жителі Лиману, коли його почали бомбити, виїхали до Слов'янська і, звичайно, взяли із собою свою кішечку. Але тут вона втекла та загубилася. Вони довго не могли її знайти. А одного разу до нас звернулася жінка з проханням допомогти у лікуванні кішки, яку вона знайшла. Ми взялися її підлікувати та опублікували фото у соцмережах. Виявилося, що це та сама улюблениця переселенців із Лиману, вони впізнали її. Одразу захотіли її забрати”, — розповідає Ірина.

Слов'янськ собаки коти бездомні

Поки російська армія безжально обстрілює з усіх видів зброї міста України, зокрема й Слов'янськ, місцеві зоозахисники, ризикуючи своїм життям, намагаються зберегти життя тварин, які залишилися на вулиці через війну.

Слов'янськ собаки бездомні тварини

“Зараз таких випадків багато. Розвозимо по різних районах міста корм. Допомагаємо тим, хто забирає з вулиць. Буває, що люди дають притулок у себе тварині з вулиці, а годувати нічим. Ось і даємо, то одній 5-6 мішків корму, то іншій. І так щодня, бо поки відвіз одним, в інших уже скінчилося. Вже дійшло до того, що дзвонять із сусідніх міст”, — каже Ірина.

Слов'янськ собаки бездомні тварини

Наразі на майданчику працює 2 особи, яким “Дай шанс” платить зарплату. Плюс долучаються волонтери. Хтось допоможе розвезти корм містом або ж на майданчик. Хтось привезе води.

Слов'янськ собаки бездомні тварини _10

“Працівники о п'ятій ранку їдуть, щоб приготувати їжу, погуляти з собаками, прибрати у вольєрах. А ми ще приїжджаємо увечері. Ми співпрацюємо з іншими волонтерами. У першій половині дня розвозимо продукти людям, а в другій — тваринам. Таке волонтерське партнерство. Ці волонтери привозять воду на майданчик. Якби не вони, я не знаю, що б робила”, — розповідає Ірина.

Слов'янськ собаки бездомні тварини

З кормами слов'янським зоозахисникам допомагають різні організації: UAnimals, чеська зоозахисна організація. Київська громадська організація URSA допомагає з дорогими кормами для хворих тварин та медикаментами. І, звісно, звичайні люди, які просто надсилають гроші на рахунок для збирання коштів.

Слов'янськ собаки бездомні

“Була така історія, раптово на мою картку почали “капати” гроші. Коли 10, коли 20 гривень. Думаю, що таке. Виявилося, в одній із груп у вайбері хтось опублікував моє фото, з проханням допомогти тваринам, і там був номер моєї картки. Так за три дні назбирали майже 20 тисяч”, — згадує Ірина.

Допомога тваринам під час війни

Бездомні тварини завжди потребують допомоги, а в такі тяжкі часи особливо. У місті меншає людей, менше тих, хто виносить залишки їжі з дому просто під під'їзд. А в місті у бездомних тварин не такий вже й великий вибір, де можна поїсти. У спеку ще додаються проблеми із водою.

До розв'язання цієї проблеми зараз долучаються зоозахисники з усього світу. Навесні в Україні стала доступною платформа, де можна отримати безплатні онлайн-консультації з лікування тварин та догляду за ними під час війни. Її створення ініціював фонд Animal Help Ukraine. Це некомерційний підрозділ американської мережі ветеринарних клінік Galaxy Vets. Щоб отримати консультацію ветеринара онлайн, потрібно заповнити форму на сайті.

Також на платформі доступна безплатна бібліотека з інформацією, яка може бути корисною для власників тварин — щодо їх харчування, перевезення за кордон, адаптації, першої невідкладної допомоги.

Слов'янськ собаки бездомні

З яких питань можна отримати безплатні консультації:

  • харчування (як знайти альтернативи звичайному корму в умовах війни та перейти на натуральні продукти);
  • спокій тварини (як знизити тривожність та стрес улюбленця під час вибухів);
  • перша невідкладна допомога (як урятувати тварину в екстремальних умовах);
  • екзотичні тварини (як допомогти тим, хто потребує особливого догляду);
  • медикаменти (що робити за відсутності необхідного препарату та які “людські” аналоги можна використовувати для лікування тварин).

Можна і потрібно допомагати покинутим тваринам самостійно. Для цього необхідно звернути увагу на такі моменти.

Зоозахисники радять не викидати в загальне сміття недоїдену їжу, наприклад кашу та продукти, які ви не встигаєте їсти, а складати ці залишки в окремий контейнер. Зібрану їжу виносьте на вулицю та залишайте у відкритому вигляді біля місць, де зазвичай мешкають тварини.

Якщо хтось бажає допомогти покинутим домашнім та бездомним тваринам у Слов'янську, то для цього необхідно звернутися на сторінку організації "Дай шанс" у фейсбук.

Кошти на підтримку тварин можна перераховувати на спеціальну картку для зборів: 4149629342504032, Ірина Орловська

Фото надані Іриною Орловською

Вгору