День соборності України: історія свята і головні факти

Джерело:  apostrophe.ua  /  10:07, 22 Січня 2021

Офіційно День Соборності відзначають на честь проголошення Акту злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, яке відбулось в 1919 році

, 22 січня, відзначається Дня соборності України. Проголошення Першої Незалежності України відбулося у 1918 році, а у цей день через рік - у 1919 році - було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

"Апостроф" розповідає про історію державного свята і цікаві факти про День соборності України.

Історія свята

22 січня 1918 року Центральна Рада своїм четвертим Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу. Через рік, 22 січня 1919 року, в Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки: під прапор єдиної держави об'єднувалися в одну соборну й демократичну державу два державних утворення - Українська Народна Республіка і Західноукраїнська Народна Республіка.

І хоча Акт Злуки більше носив декларативний характер, оскільки об'єднання українських територій у повному розумінні цього слова не відбулося, об'єднання УНР і ЗУНР мало велике політичне та історичне значення для утворення Української держави.

Цікаві факти про День Соборності

1. 1 грудня 1918 року УНР і ЗУНР підписали "передвступний" договір про Злуку у Фастові, після якого була прийнята ухвала про наступне об’єднання двох частин України в одну державу, що і відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. Тоді на зборах зачитали "Універсал соборності". "Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка і Наддніпрянська Велика. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали найкращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка" - йшлося в тексті Універсалу.

2. У радянські часи проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися, вони були стерті з пам'яті українців російськими більшовиками.

3. Акт Злуки став наслідком і досягненням об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, що були в складі різних держав.

4. Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб.

5. Головною традицією у День Соборності є живий ланцюг. Історія цієї традиції розпочалася з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці у такий символічний спосіб продемонстрували державну єдність.

З 2000 років у Києві щорічно влаштовують живий ланцюг уздовж моста Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами Києва, таким чином символізуючи об’єднання Сходу та Заходу України.

Вгору