Депортація, полон та зникнення українців: що робити та кому повідомляти

Джерело:  vchasnoua.com  /  12:59, 4 Березня 2024

Якщо вам відомо про депортацію, полон чи зникнення людини, то необхідно надати якнайбільше інформації про неї. Повідомляти про такі випадки треба в Національне інформаційне бюро, МВС, Нацполіцію чи СБУ

З 2022 року близько 28 тис. українців вважаються зниклими безвісти за особливих обставин та внаслідок збройної агресії рф, про це повідомив омбудсман Дмитро Лубінець. Разом з цим відомо, що 8 тис. українців, цивільних та військових досі перебувають у російському полоні. У межах обмінів між Україною та рф додому вже повернули 2681 українського військового та 147 цивільних.

Що робити, якщо ваш родич зник, куди й хто може подати заяву про розшук, які документи для цього потрібні, про це та інше можна детально дізнатися на порталі Національного інформаційного бюро.

Скриншот із сайту

Що робити, якщо ви дізнались, що людина потрапила у полон?

Військовий — важливо знати його прізвище, ім'я та по-батькові, дату народження, контактні дані, військову частину чи підрозділ проходження служби, посаду та звання (спеціальне звання), номер військового квитка чи жетону, особливі прикмети, які має людина (шрами, татуювання, родимки тощо),
останнє відоме місце перебування та інші відомості.

Цивільна людина — зберіть інформацію про її повне ім'я, дату народження, контакти, особливі прикмети та останнє відоме місце перебування. Знайте, що захоплення у полон цивільних людей є злочином.

Людина перебуває в зоні активних бойових дій або на тимчасово
окупованій території, й немає тривалий час зв’язку

Якщо ви втратили зв’язок з цивільною особою — зберіть інформацію про її повне ім'я, дату народження, контакти, особливі прикмети та останнє відоме місце перебування. Зазначте, коли востаннє близька людина виходила на зв’язок і в який спосіб вона це робила. Можливо, інші люди бачили чи спілкувалися з людиною перед її зникненням.

Військовий — важливо знати його прізвище, ім'я та по-батькові, дату народження, контактні дані, військову частину чи підрозділ проходження служби, посаду та звання (спеціальне звання), номер військового квитка чи жетону, особливі прикмети, які має людина (шрами, татуювання, родимки тощо),
останнє відоме місце перебування та інші відомості.

Якщо ви не володієте такою інформацією і близька людина нещодавно розпочала службу — зверніться до військкомату. Також попросіть надати вам контакти військової частини та підрозділу, в якому проходить службу особа, з якою втрачено зв’язок.

Що робити, якщо людину примусово перемістили на тимчасово окуповану територію чи депортували за межі України?

— Для повідомлення органів влади про примусове переміщення чи депортацію осіб надайте інформацію про ПІБ, дату народження, контакти, адресу місця проживання (реєстрації) та останнє відоме місце перебування, звідки особа була примусово переміщена. Зазначте, коли востаннє близька людина виходила на зв’язок і в який спосіб вона це робила. Можливо інші люди бачили чи спілкувалися з людиною перед її примусовим вивезенням.

— Якщо вам повідомила про депортацію інша особа — запишіть її дані: ПІБ, місце поточного перебування, контактний номер телефону, електронну скриньку.

— Якщо депортована особа вийшла з вами на зв’язок — дізнайтесь максимум інформації про її місце перебування, стан здоров’я, наявність документів, наявність засобів зв’язку.

— Порадьте за можливості зробити електронні копії всіх наявних при собі документів у вигляді скан/фотокопій та зберігати їх на якомусь електронному пристрої або надіслати їх на електронну скриньку (свою чи рідних). Навіть якщо телефон вилучать, доступ до електронної пошти і файлів у ній можна буде відновити з будь-якого пристрою та незалежно від місця перебування.

— Якщо особа вже прямує до інших країн — дізнайтесь куди саме і яким маршрутом вона рухається.

Повідомити про вище наведені випадки та інші ситуації можна Національне інформаційне бюро, МВС, Нацполіцію, СБУ.

Вгору