Державні, місцеві та гуманітарні програми: як жителі Донеччини можуть відбудувати свої домівки?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  17:20, 24 Серпня 2023

Як мешканці отримують будівельні матеріали? Чи можуть розраховувати на матеріальну допомогу? І куди треба звертатися?

Які на Донеччині є рішення для відбудови домівок, що були пошкоджені або зруйновані через обстріли Росії? Як мешканці отримують будівельні матеріали? Чи можуть розраховувати на матеріальну допомогу? І куди треба звертатися? На ці та інші питання дізнався відповіді «Східний Варіант».

Донеччина — чи не найбільш зруйнована область в Україні через російсько-українську війну. З 2014 року ворожа армія не зупиняється перед цивільними чи інфраструктурними об’єктами, обстрілюючи все на своєму шляху. Попри евакуацію, у регіоні продовжує залишатися значна кількість людей, які й далі проживають у власних оселях. На жаль, ніхто не застрахований від прильоту ракети, снаряду або уламків. Тому вже зараз в області є дієві рішення, які допомагають мешканцям Донеччини одразу ж після обстрілів відновлювати та відбудовувати свої домівки. Докладніше про ці рішення вже в матеріалі

У чому проблема?

Понад 86 тисяч зруйнованих будинків

У серпні 2023 року голова Донецької ОВА Павло Кириленко повідомляв, що в області від початку повномасштабного вторгнення були пошкоджені або зруйновані приблизно 81 тисяча 500 приватних житлових будинків, а 5400 багатоквартирних будинків або знищені повністю, або пошкоджені частково. За словами Кириленка: «Це найбільша цифра руйнувань в Україні, які війна принесла саме на Донеччину».

жителі Донеччини відбудувати домівки

Пошкоджена домівка у Святогірську. Фото: Східний Варіант

Попри обстріли та запеклі бої, у регіоні й далі залишаються люди. Зараз під контролем української влади перебуває 51 % території Донецької області, на якій досі проживає 492 тисячі осіб. Окрім прифронтових територій, від ворожих обстрілів страждають і більш віддалені населені пункти: Краматорськ, Слов’янськ, Покровськ та інші. Зрозуміло, що вже зараз потрібні дієві рішення, за яких населення зможе відбудувати або полагодити свої оселі.

Яке рішення?

Державна, місцева та гуманітарна програма

За півтора року повномасштабної війни на Донеччині змогли налагодити механізм допомоги населенню у відбудові їхніх домівок. Ці механізми можуть відрізнятися між собою, залежно від громад, та здебільшого працюють три головні напрями — державна підтримка, місцеві програми та допомога від гуманітарних місій, громадських організацій та благодійних фондів.

Про кожен із них можна поговорити окремо.

Як це працює?

Державна програма «єВідновлення»

10 травня в Україні запрацювала програма «єВідновлення», яка дає можливість українцям отримати кошти від держави на ремонт пошкодженого внаслідок війни житла. Програма працює тільки на тих територіях, які підконтрольні Україні. Відповідно, мешканці Донеччини також можуть нею скористуватися.

жителі Донеччини відбудувати домівки

Пошкоджені домівки у Лимані. Фото: Східний Варіант

Пріоритетними для участі в програмі є групи учасників бойових дій, людей з інвалідністю внаслідок війни, ветерани війни, члени сімей загиблих військових, мобілізовані, багатодітні родини, люди з інвалідністю І та II групи, батьки вихованців із дитячих будинків, а також діти-сироти, позбавлені батьківського піклування. Ті, хто перебуває під санкціями чи має судимість за злочини проти національної безпеки (та їхні спадкоємці), не можуть претендувати на таку допомогу.

Рішення про отримання допомоги і її розміру визначає спеціальна комісія, яка після подачі заяви приїжджає на об’єкт та самостійно його оглядає.

Що потрібно зробити для отримання відшкодування?

1. Подати інформаційне повідомлення, якщо воно ще не подано, про пошкоджене майно через онлайн-портал «Дія».

2. Відкрити рахунок «єВідновлення» в банку (у мобільних додатках, у відділенні).

3. Додати заяву на компенсацію через «Дію».

4. Допустити комісію місцевої ради до обстеження майна та надати їй підтверджувальні документи на право власності, або на пільги, якщо такі є. Після цього комісія встановить суму допомоги.

5. Дочекатись у «Дії» сповіщення про винесення комісією рішення.

6. Отримати гроші на картку «єВідновлення».

На отримані кошти можна купити лише ті товари, які належать до ремонту чи будівництва. Максимальна сума допомоги — 200 тис. гривень. Витратити гроші слід протягом 12 місяців із моменту отримання. В іншому випадку вони повернуться до державного бюджету.

Варто зазначити, що кошти не можна отримати, якщо власник уже самостійно провів ремонтні роботи. Якщо ж власник зробив частковий ремонт, він зможе отримати кошти.

Місцеві програми

Слов’янська міська військова адміністрація

До того, як в Україні почало діяти «єВідновлення», у Слов’янську передбачалася матеріальна допомога для мешканців, чиї будинки були зруйновані чи пошкоджені через російські обстріли. Допомога складала від 15 до 30 тис. грн, ця сума залежала від рівня пошкоджень. Зараз же механізм допомоги інший, повідомили «Східному Варіанту» в Слов’янській МВА.

жителі Донеччини відбудувати домівки

Працівники забивають вікна у Слов’янську після обстрілу. Фото: Східний Варіант

Мешканці приватних і багатоквартирних будинків можуть отримати грошову допомогу для відновлення своїх осель через державну програму «єВідновлення». Це — головний спосіб, етапи якого вже розписані вище.

Якщо під час обстрілу постраждали багатоквартирні будинки, на місце одразу приїжджають комунальні служби чи керівничі компанії, які забивають вікна та лагодять дахи. Тобто роблять першочергові роботи. Щоб отримати вже більшу допомогу, мешканцям потрібно звертатися до «єВідновлення». Така допомога від комунальних служб чи керівничих компаній передбачена лише для мешканців багатоквартирних будинків, власники та власниці приватних осель можуть одразу подавати заяву до державної програми.

жителі Донеччини відбудувати домівки

Фото: Східний Варіант

У разі запитань мешканці Слов’янська можуть звернутися на гарячі лінії міської військової адміністрації за телефонами: 099 539 78 67; 099 539 80 48; 066 284 92 85; 095 841 80 82; 099 435 02 75; 099 180 90 16.

Краматорська міська рада

Жителі Краматорської територіальної громади можуть отримати одноразову грошову допомогу з місцевого бюджету, якщо їхні будинки або квартири були пошкоджені чи зруйновані через російські обстріли. Для цього краматорці мають звернутися до Управління праці та соціального захисту населення з оригіналами та копіями таких документів:

1. Заява (яку можна скласти за допомогою працівників управління соціального захисту).

2. Оригінал та копія паспорта чи документа, що підтверджує особу громадянина.

3. Оригінал та копія документів права власності на житло.

4. Оригінал та копія документа реєстраційного номера облікової картки платника податків.

5. Реквізити для отримання допомоги.

жителі Донеччини відбудувати домівки

Пошкоджена домівка у Краматорську. Фото: Східний Варіант

Після цього Комісія для обстеження житла здійснює огляд приміщення протягом 20 робочих днів та складає акт, відповідно якого буде визначена матеріальна допомога.

Докладніше про все можна дізнатися в Контакт-центрі Краматорської міської ради — 099–099–1505.

Консультації щодо отримання допомоги можна отримати в Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради за номером телефону 093–234–30–22.

У Краматорську також діє програма «єВідновлення». Після подання заяви на компенсацію на зруйноване чи пошкоджене житло через додаток «Дія», протягом 30 днів відповідною комісією здійснюються заходи з обстеження житла заявника та приймаються рішення про надання чи відмову в компенсації.

«Також акумулюємо донорів та через гуманітарний штаб Краматорської міської ради допомагати з OSB плитами, плівкою чи іншими будівельними матеріалами нашим мешканцям», — повідомляють «Східному Варіанту» в Краматорській МР.

Покровська міська військова адміністрація

У Покровській громаді вже також відпрацьований механізм надання допомоги мешканцям зруйнованих і пошкоджених будинків. Після обстрілу на місце одразу приїжджають бригади комунальних служб, які видають будівельні матеріали тим, хто самотужки ліквідує наслідки прильотів чи допомагає іншим. Мешканці самостійно забивають вікна, лагодять дах, закривають дірки в стінах тощо. Сміття вивозиться за допомогою будівельної техніки.

«На місцях одразу ж працюють представники громадської організації «Проліска». Це наші давні партнери. Вони видають будівельні набори людям, куди входить плівка, тарпаулін, OSB-плити, цвяхи. Тобто це повний набір для ліквідації та усунення наслідків обстрілу. На місцях від мешканців приймають документи громадські організації «Адра» та «Аваліст» для надання фінансової допомоги з розрахунком 6600 на людину», — розповідають у Покровській міській військовій адміністрації.

жителі Донеччини відбудувати домівки

Рятувальники працюють у Покровську після обстрілу 7 серпня. Фото: ДСНС

Родини, квартири яких були зруйновані та визнані непридатними для житла, отримують із міського бюджету ще 80 тисяч гривень.

З питаннями щодо відбудування чи відшкодування жителі Покровська та Покровської громади можуть звернутися до Контакт-центру або на електронну пошту:

0800–300–101

krs.v@dn.gov.ua

Гуманітарні програми

«Людина в біді»

Чеська гуманітарна організація «Людина в біді» також допомагає мешканцям Донеччини у відбудові їхніх пошкоджених домівок. Для цього працює окрема програма гуманітарної допомоги в рамках проєкту «ДОСТУП: Надання багатоцільової гуманітарної допомоги постраждалому внаслідок конфлікту населенню в Україні» за фінансування Європейського Союзу.

«Людина в біді» пропонує три види допомоги:

— грошова допомога на придбання будівельних матеріалів для відновлення житла;

— надання наборів будівельних матеріалів для екстреного ремонту житла (прозора поліетиленова плівка, гідробар’єр, цвяхи, монтажна піна, плити OSB, дерев’яні дошки, рейки, саморізи тощо);

— відновлення житла із залученням підрядника за вибором власника пошкодженого житла, або виходячи з оцінки інженера, а надалі — засідання комісії з відбору «Людина в біді».

жителі Донеччини відбудувати домівки

Волонтери «Людина в біді» допомагають мешканцям Покровська будівельними матеріалами після обстрілу 7 серпня. Фото: «Людина в біді» у Facebook

Наразі «Людина в біді» завершила реєстрацію в програмі з відновлення житла в смт Біленьке, смт Ясногірка та смт Красноторка Краматорського району. З кінця серпня 2023 року розпочнеться реєстрація домогосподарств у селищах Миколаївської міської територіальної громади Донецької області.

Більше інформації щодо умов участі в програмі або місць поточного реагування, можна дізнатися, зателефонувавши за такими номерами:

— 0 800 210 174 (безплатно з усіх операторів в Україні, пн — чт 9:00–17:00, пт 9:00–16:00);

— 099 767 37 06 (месенджери вайбер, телеграм, WhatsApp).

Дізнатися про реєстрацію також можна через представників територіальних громад, селищних, сільських адміністрацій (органи місцевої влади).

ГО «Проліска»

Одним із завдань громадської організації «Проліска» є надання матеріалів для екстрених ремонтів житла та інших матеріалів екстреної допомоги в зоні бойових дій.

Після обстрілів на Донеччині співробітники ГО «Проліска» приїжджають на місця та забезпечують будівельними наборами тих, чиє житло постраждало чи було зруйновано.

жителі Донеччини відбудувати домівки

Волонтери ГО “Проліска” надають допомогу у Покровську після обстрілу 7 серпня. Фото: офіційний сайт ГО “Проліска”

Наприклад, після обстрілу Покровська 7 серпня цього року представниками організації було роздано 100 будівельних наборів для 50 родин. Такі набори допомогли закрити пошкоджені дахи та вікна.

Проконсультуватися щодо отримання будівельних наборів від ГО «Проліска» можна через гарячу лінію: 093 202 22 32; 096 404 10 34. Гаряча лінія працює з 9:00 до 18:00.

ГО «Клуб рибалок України — Юей фішинг клуб»

Громадська організація «Клуб рибалок України — Юей фішинг клуб» надає матеріальну допомогу від півтори до трьох тисяч доларів тим, чиє житло було пошкоджено або зруйновано через російські обстріли. Поки що виплати здійснюються тільки для мешканців Покровського району, та, за словами голови організації Ярослава Бойка, планує географічно розширятися в наступних чергах.

«Ми моніторимо будівлі, які можна відремонтувати в цю суму. Головне завдання — щоб людина увійшла в зиму із відремонтованим будинком. Ми розуміємо, що сума півтори-три тисячі доларів — це ремонт незначних пошкоджень. Після Нового року плануємо впроваджувати й інші проєкти на більші суми», — розповідає Ярослав Бойко.

жителі Донеччини відбудувати домівки

Ілюстративне фото. Джерело: Суспільне

Керівники територіальних громад Покровського району передають «Клубу рибалок України» списки будівель із зазначеними пошкодженнями. Менеджери громадської організації виїжджають на місця, проводять огляд, заповнюють документи з власниками. Виплату проводять відповідно до рівня пошкоджень.

Варто зазначити, що цей проєкт працює тільки для власників приватних домівок.

«Через пів року ми приїжджаємо та дивимося, як зробила людина, чи зробила ремонт, чи ні. Це моніторинг уже за фактом виконання», — каже Ярослав Бойко.

Надалі в плани «Клубу рибалок України» з їхніми партнерами входить проєкт із видавання наборів будівельних матеріалів для мілкого ремонту постраждаліших осель Краматорського та Покровського районів.

Благодійний фонд «Сила жінки»

Волонтери БФ «Сила жінки» допомагають будівельними матеріалами в прифронтових селах Красногорівка, Велика Новосілка, Времівка, Новий Комар, Шевченко, Комишуваха, Новоочеретувате, що на Донеччині.

«Здебільшого люди самі дзвонять та просять про допомогу, ми збираємо кількість за локаціями й веземо, чи самі з причепом, чи з «Білими Янголами». Інколи люди приїжджають самі, але це 5–8 %, бо транспорту майже ні в кого немає. Видаємо плівку, гідробар’єр, цвяхи, рейки, OSB, монтажну піну. Головний наш партнер із будівельних матеріалів — чеська гуманітарна організація «Людина в біді», — розповідає голова та засновниця благодійного фонду «Сила жінки» Ольга Семібратова.

жителі Донеччини відбудувати домівки

Мешканці Красногорівки отримали будівельні матеріали від БФ “Сила жінки”. Фото: БФ “Сила жінки” у Facebook

Для подачі заявок та консультацій можна дзвонити на гарячу лінію благодійного фонду: 066 399 56 19.

А це точно працює?

Насправді кожне з перелічених рішень має свою результативність. Станом на початок липня цього року за програмою «єВідновлення» 62 родини на Донеччині отримали понад чотири мільйони гривень. Обробка заяв продовжується і зараз.

ГО «Проліска» тільки після обстрілу Покровська на початку серпня роздали 100 будівельних наборів, а комунальні служби міської військової адміністрації зашили 1228 вікон та роздали 2000 OSB-плит.

«Клуб рибалок України» в першу чергу проєкту планує охопити 100–120 будинків та виплатити допомогу на суму приблизно 300 тисяч доларів. БФ «Сила жінки» нещодавно, лише за один день роботи, закрили потреби 130 сімей у будівельних матеріалах. Робота триває й далі.

Головним і фінальним результатом у відбудові Донеччини буде відновлення кожного будинку, де раніше проживали чи проживають зараз люди. На це можуть піти роки, та коли держава, місцева влада та волонтери працюють заради єдиної мети — усе може бути набагато швидше.

Поки продовжується повномасштабна війна з Росією, ніхто, на жаль, не застрахований від влучання ракети у свій будинок. Донецька ОВА й далі закликає всіх до вимушеної евакуації з регіону. Та поки люди залишаються, будуть працювати й такі програми для відновлення житла. А скористатися ними чи виїхати з регіону задля евакуації — кожен та кожна будуть вирішувати для себе.

Вгору