Димова завіса. Як Росія ховає міст через Керченську протоку

Джерело:  ua.krymr.com  /  11:02, 7 Червня 2023

У сучасній війні дим для маскування об'єктів є малоефективним, вважає Павло Лакійчук

24 травня на мосту через Керченську протоку відбулися військові навчання. Російська армія тренувалася застосовувати дим для маскування конструкцій мосту. Навчання, як повідомляється, були плановими, але цивільних наперед ніхто не попередив. І про навчання, і про перекриття руху мостом люди дізнавалися вже в явочному порядку.

Туман війни

На зйомках очевидців і локальних медіа можна розглянути біля основи стовпа диму якусь генеруючу установку.

Установка ТДА-3. Фото сайту «Оружие России»

Установка ТДА-3. Фото сайту «Оружие России»

За даними британської розвідки, для маскування мосту російські військові застосовують установку ТДА-3. Інформація про специфіку її роботи є загальнодоступною. Так, сайт «Оружие России» повідомляє, що установка на базі авіаційного двигуна генерує дим, який може в тому числі забезпечувати інфрачервоне (теплове) маскування.

Відразу після навчань Керченський міст був оповитий туманом, що наповз навіть на Керч. Місцеві жителі повідомляли, що у повітрі відчувався «специфічний запах». Це також могло бути наслідком навчань щодо використання ТДА-3, у характеристиках якої заявлено можливість «туманопуску» з метою захисту від радіоактивного випромінювання.

Туман у Керченській протоці після навчань із застосуванням ТДА-3

Туман у Керченській протоці після навчань із застосуванням ТДА-3

«Найбільш охоронюваний у світі»

Перед масштабним вторгненням Росії в Україну російські ЗМІ приділяли багато уваги тому, як охороняється міст через Керченську протоку. Саме звідти ми можемо дізнатися, що багаторівнева оборона мосту включає не тільки ППО з блокпостами Росгвардії та водолазами, а й акустичні пастки і навіть бойових дельфінів. Заявлялося, що міст охороняється не лише з моря, суші та повітря, але навіть з космосу. Що, втім, не вберегло міст від пошкоджень внаслідок вибуху 8 жовтня 2022 року.

Крим.Реалії поговорили з військовим експертом Павлом Лакійчуком про те, наскільки захищеним зараз можна назвати Керченський міст, та якою в умовах сучасної війни є ефективність завіси, яку відпрацьовують російські військові в Керченській протоці.

По обидва боки Керченської протоки для його охорони розміщено підрозділи Росгвардії. У Керчі в 2019 році було сформовано 115-у окрему бригаду спеціального призначення Росгвардії. Її основні підрозділи – 39-й морський загін та 144-й спеціальний моторизований полк, який передислокували сюди з Феодосії.

Розташування Росгвардії в Керчі біля в'їзду на Керченський міст

Розташування Росгвардії в Керчі біля в'їзду на Керченський міст

«144-й полк дислокується на території колишнього військового містечка ЗСУ в районі Цементної слобідки на під'їзді до мосту, – каже Лакійчук. – Юридична адреса полку вказана в одному з приміщень на вул. Кірова, 54, тобто в Керченському морському торговому порту. На цій же території в порту базується в/ч 6942 – 39 морський загін Росгвардії».

За інформацією Лакійчука, на озброєнні загону перебувають вісім патрульних катерів проєкту 1100М «Сарган», по чотири протидиверсійні катери проєкту 21980 «Грачонок» і транспортно-десантних катерів БК-16 проєкту 02510, а також різні малі катери та скутери.

Жодні заходи контролю не запобігли низці дорожньо-транспортних пригод на мосту, включаючи вибух 8 жовтня

Павло Лакійчук

«Росгвардійці здійснюють «контртерористичний» контроль транспортних засобів і людей, які потрапляють на мостову переправу – на підходах до мосту з обох боків встановлено блок-пости та контрольні пункти в'їзду-виїзду, щоб кримчани та «гості півострова» не забували: ліворуч – Крим, праворуч – Росія. Однак жодні заходи контролю не запобігли низці дорожньо-транспортних пригод на мосту, включаючи вибух 8 жовтня», – каже експерт.

Павло Лакійчук

Павло Лакійчук

Він критично ставиться і до можливостей флотилії, яка є у розпорядженні 115-ї бригади. Зокрема, викликає питання доцільність утримання десантних катерів для захисту мосту.

Можна припустити, що росгвардійці планують «захищати» міст шляхом висадки десанту в Тамані чи Темрюку – інакше навіщо їм катери типу БК-16?

Павло Лакійчук

«Аналізуючи корабельно-катерний склад загону, можна припустити, що росгвардійці планують «захищати» міст шляхом висадки десанту в Тамані чи Темрюку – інакше навіщо їм катери типу БК-16? Можливо, Золотов просто з нагоди «віджав» для свого власного флоту десантний транспорт, що призначався для ВМФ РФ. Те саме стосується і катерів «Грачонок»».

В охороні мосту через Керченську протоку беруть участь прикордонники ФСБ з Новоросійська – вони перевіряють судна, що прямують через протоку.

Ще одна складова охорони, на яку покладено оборону мосту – російська армія та Чорноморський флот. В Азові та перед Керченською протокою чергують ударні та протичовнові кораблі ЧФ, а повітряний простір прикривають комплекси ППО. В їх ефективності експерт також сумнівається.

«У травні на Тамані спалахнула нафтобаза – злі язики кажуть, що це удар українських дронів-камікадзе. Але ж це зона прикриття зенітно-ракетних комплексів, які покликані «захищати» Кримський міст. Випадковість це чи системна проблема? Не знаю, час покаже», – підкреслив Павло Лакійчук.

Черговий військовий об'єкт біля з'їзду з Керченського мосту в Цементній слобідці (Керч) виявлений журналістами Крим.Реалії. Побудований у 2018-2020 роках. За загальнодоступними знімками, зокрема, можна відстежити будівництво замаскованого підземного сховища

Черговий військовий об'єкт біля з'їзду з Керченського мосту в Цементній слобідці (Керч) виявлений журналістами Крим.Реалії. Побудований у 2018-2020 роках. За загальнодоступними знімками, зокрема, можна відстежити будівництво замаскованого підземного сховища

У тому, що димова завіса виявиться вагомим компонентом захисту мосту від засобів ураження ЗСУ, Лакійчук сумнівається: в сучасній війні дим малоефективний.

Міст – вразлива для них стаціонарна ціль

Павло Лакійчук

«Сучасні високоточні засоби ураження наводяться за радіолокаційним відбитком цілі, використовують інерційну систему наведення або супутникового позиціонування. Міст – вразлива для них стаціонарна ціль», – пояснює експерт.

У згаданому раніше звіті Британської розвідки звертається увага на те, що російська військова доктрина наказує використання диму як частини маскування, способу ввести супротивника в оману. Однак під час російсько-української війни димові заслони свою ефективність не показали.

Керченський міст

Автодорожню частину мосту через Керченську протоку відкрили для руху легкових автомобілів у травні 2018 року, пізніше відкрився рух вантажного транспорту.

У грудні 2019 року президент Росії Володимир Путін запустив рух пасажирських поїздів мостом.

Прокуратура Автономної Республіки Крим відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного переправлення осіб через державний кордон України до анексованого Криму Керченським мостом.

МЗС України висловило рішучий протест через запуск руху залізничною частиною Керченського мосту. А представництво президента України в Автономній Республіці Крим заявило про протиправність запуску цього залізничного сполучення.

Міністерство фінансів США запровадило санкції щодо компанії Grand Service Express, яка здійснює залізничні пасажирські перевезення Керченським мостом.

П'ятий президент України Петро Порошенко заявив, що незаконне будівництво Керченського мосту в анексованому Росією Криму є черговим свідченням зневаги до міжнародного права з боку Кремля. Українська сторона вийшла з договору з Росією про будівництво мосту в 2014 році – після анексії Криму.

Вгору