Документ під примусом: чи буде відповідальність українцям із ТОТ, які взяли російський паспорт?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  09:26, 12 Березня 2024

На тимчасово окупованих територіях України російська «влада» все активніше проводить політику примусової паспортизації, нав’язуючи місцевим жителям та жителькам отримання російської червоної книжечки

Чи буде відповідальність жителям тимчасово окупованих територій (ТОТ) за те, що вони отримали російський паспорт? Куди звертатися, коли людина виїхала в Україну та бажає позбутися паспорта країни-агресорки? І чи є можливість уникнути отримання російського документа? Східний Варіант разом з правозахисниками відповідає на питання

На тимчасово окупованих територіях України російська «влада» все активніше проводить політику примусової паспортизації, нав’язуючи місцевим жителям та жителькам отримання російської червоної книжечки.

Починаючи з 2014 року, росія примусово «паспортизувала» понад 4 мільйони українців на окупованій території. Про це заявив голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович. Більшість людей змушена брати ці паспорти, бо без них не можуть отримати медичні, освітні та соціальні послуги. Про такі випадки стає відомо все частіше.

Наприклад, правозахисники Медійної ініціативи про права людини повідомили про не менше 15 випадків, коли в окупації цивільних не лікували без російського паспорта. Про це вони зазначили у досліджені щодо того, як росіяни використовують систему охорони здоров’я для контролю над цивільним населенням в окупації.

Резніков повідомив, що 400 тисяч осіб пройшли примусову російську паспортизацію в ОРДЛО

Фото: з відкритих джерел

У дослідженні автори зазначили, що під примусовою зміною громадянства або «паспортизацією» передбачається обов’язкове отримання російських паспортів на територіях, які нині окуповані російськими військами, зокрема шляхом встановлення залежності доступу до медичного обслуговування від громадянства особи.

Примусова паспортизація проводилася на окупованих територіях «днр», «лнр» та Криму ще до повномасштабного вторгнення росії. 27 квітня 2023 року президент росії владімір путін підписав постанову про порядок видачі паспортів жителям окупованих територій Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей. Згідно з постановою, жителі повинні до 1 липня 2024 року прийняти російське громадянство, в іншому випадку вони вважатимуться іноземцями або особами без громадянства, і можуть бути затриманими або депортованими.

Але взяття російського паспорта хвилює українців, що залишаються в окупації. Адже не усі розуміють, чи буде за це юридична відповідальність з боку України. Зокрема, питання щодо відповідальності за отримання російського паспорта на тимчасово окупованій території (ТОТ) надходили й на гарячу лінію Східного Варіанта «HelpPrint» для ТОТ. Щоб відповісти на актуальні питання, Східний Варіант звернувся до правозахисників ГО «Донбас СОС».

«Головне завдання українців в окупації — вижити»

Станом на сьогодні в українському законодавстві не прописана відповідальність за отримання російського паспорта на ТОТ. Ба більше, наша держава розглядає людей, які в окупації, як жертв, а не як злочинців. А українські посадовці не раз наголошували, що головне завдання українців в окупації — вижити. Про це Східному Варіанту нагадала головна координаторка ГО «Донбас СОС» Віолета Артемчук:

«Все має свої межі. Якщо це явна колаборація, то тут буде відповідальність за Кримінальним кодексом. Але усі розуміють, що іноді без російського паспорта в окупації вижити неможливо, тому ніякої відповідальності за його отримання немає. Ми знаємо випадки, коли інсулінозалежним людям на окупованих територіях можна отримати інсулін лише за паспортом рф. І таких випадків багато, коли отримання паспорта рф є питанням виживання».

Віолета Артемчук

Дійсно, відомі випадки, коли українцям доводилося брати в окупації паспорт рф, щоб отримати потрібні медичні послуги чи лікарський супровід. Раніше Представниця Уповноваженого Верховної Ради України із захисту прав осіб, які постраждали від війни Ольга Алтуніна розповідала Східному Варіанту про вагітну жінку з-під окупованого Маріуполя, якій у пологовому будинку повідомили, що без російського паспорта їй не зможуть надати медичні послуги.

Ольга Алтуніна

«Звичайно, що ми порадили їй отримати паспорт. Бо найдорожче — це її життя та життя її дитини. До Офісу Уповноваженого надходить багато аналогічних звернень. Як правило, люди повідомляють, що окупанти зі зброєю в руках категорично заявляють: «На цій території можуть жити лише росіяни, або отримуєте російський паспорт, або ми будемо відбирати у вас нерухомість (авто)».

Іноді змушують отримувати російський паспорт і укладати контракти для роботи на підприємствах, які стратегічно важливі для окупантів, наприклад, Запорізька атомна електростанція. Тобто, різними способами, але вони змушують людей отримувати ці паспорти й ми людям роз’яснюємо, що задля захисту свого життя, здоров’я, майна, вони можуть отримувати російські документи, що після деокупації буде процедура відмови від таких паспортів», — повідомила тоді Ольга Алтуніна.

Російські загарбники все більше маніпулюють базовими потребами населення на окупованих територіях, змушуючи таким чином отримувати російські документи.

«Знаємо про випадок з окупованих територій Запорізької області. В одному селі погана вода, і її туди завозять. Тим, у кого є паспорти рф, воду дають безплатно, а в кого немає — їм доводиться платити. Для мене ці випадки дуже цинічні. Це базові потреби людини, і на них спекулюють», — каже Віолета Артемчук.

Чи треба здавати російський паспорт, якщо людина повернулася на підконтрольні території України?

Отриманий на ТОТ російський паспорт не визнається в Україні. До того ж станом на зараз немає механізму його здачі. Тому, зазначає Віолета Артемчук, українцям, які виїжджають на підконтрольні Україні території, немає потреби здавати отриманий російський паспорт чи кудись звертатися з приводу цього питання. Іншими словами, його можна покласти на поличку та успішно про нього забути.

паспорти

Ілюстративне фото, з відкритих джерел

«Зверталися до нас і розповідали, що, коли люди беруть російський паспорт, треба на камеру сказати, що вони відмовляються від українського громадянства. Це засоби впливу. Навіть узявши російський паспорт в окупації, людина не позбавляється українського громадянства», — каже експертка ГО «Донбас СОС».

Чи можна уникнути отримання російського паспорта на ТОТ: які поради

Якщо неотримання російського паспорта не загрожує людині репресивними заходами, то Віолета Артемчук радить просто не ходити й не брати російський документ. Але є випадки, коли від цього може залежати питання виживання чи працевлаштування. Тому експертка радить зважити всі ризики — «брати чи не брати». Якщо отримання російського паспорта не нав’язують — краще його не брати. Але й «геройствувати» також не потрібно.

«Головне — не переходити межу. Якщо людина бере російський паспорт або бере участь у незаконних виборах на ТОТ — це не злочин. Зрозуміло, що це під примусом. Але організація таких виборів або агітування за окупаційну владу — це кримінальний злочин. Рекомендуємо людям ознайомитися зі статтею 111–1 про колабораційну діяльність», — каже Віолета Артемчук.

Куди звернутися, якщо є питання?

Якщо у вас залишилися питання з приводу російського паспорта на ТОТ, ви можете звернутися на гарячу лінії «Донбас СОС» 0 800 309 110.

Вгору