Facebook викрив масштабну мережу, яка поширювала російську дезінформацію

Джерело:  sprotyv.info  /  18:33, 28 Вересня 2022

На сайтах розміщувалися статті, які критикували Україну та українських біженців, вихваляли росію і стверджували, що західні санкції проти росії матимуть зворотний ефект

Корпорація Meta повідомила про викриття найбільшої з початку повномасштабного вторгнення росії мережі поширення дезінформації у Facebook та Instagram, яка «маскувала» свої повідомлення під сайти відомих західних видань із метою посіяти розбрат серед європейців у ставленні щодо України. Про це повідомляє «Європейська правда» з посиланням на звіт Meta.

За даними компанії, мережа налічувала 1633 акаунти, 703 сторінки й одну групу у Facebook та 29 акаунтів в Instagram. На просування мережі було витрачено близько 105 тисяч доларів США, вона загалом охопила близько чотирьох тисяч акаунтів у Facebook і близько 1500 – в Instagram. Вони діяли переважно німецькою, англійською, французькою, італійською, іспанською, російською та українською мовами.

Зазначається, що мережа була спрямована насамперед на Німеччину, а також Францію, Італію, Україну та Велику Британію. Вона почала діяти ще в травні й була розбудована навколо мережі з понад 60 сайтів, які ретельно видавали себе за реальні західні ЗМІ на кшталт Spiegel, The Guardian, Bild і ANSA.

На сайтах розміщувалися статті, які критикували Україну та українських біженців, вихваляли росію і стверджували, що західні санкції проти росії матимуть зворотний ефект. Потім ці статті, а також меми й відеоролики з YouTube розркучувалися через Facebook, Instagram, Telegram, Twitter, веб-сайти петицій Change.org та Avaaz.com і навіть LiveJournal.

Наприклад, нібито німецький Spiegel у своїй статті попередив про дефіцит природного газу. Але якщо придивитися пильніше, то видно, що домен сайту не такий, як в оригінального видання. Аналогічно підробка британської The Guardian нібито висловила сумніви щодо воєнних злочинів росії в Україні, а італійська ANSA «розкритикувала» зберігання Києвом зерна.

У Meta зазначають, що вже під час розслідування, коли почалося блокування мережі, ті, хто стояв за нею, намагалися створити нові веб-сайти, «що свідчить про наполегливість та постійні інвестиції в цю діяльність». У кількох випадках діяльність мережі підхоплювалася російськими посольствами в Європі та Азії.

«Це найбільша і найскладніша «операція» російського походження, яку ми зірвали з початку війни в Україні. Вона продемонструвала незвичне поєднання витонченості і грубої сили. Підроблені веб-сайти та використання багатьох мов вимагали як технічних, так і лінгвістичних інвестицій. З іншого боку, посилення в соціальних мережах спиралося, в першу чергу, на грубу рекламу та фейкові акаунти», – зазначається у звіті.

Як повідомляла група «ІС», Google та Facebook ведуть боротьбу з розповсюдженням антиукраїнської дезінформації.

Вгору