Громада на Запоріжжі збудувала сонячну станцію і запустила мобільну сортувальну лінію

Джерело:  shotam.info  /  12:11, 23 Липня 2019

На додачу, у Веселому працює і планує розширюватись завод із виготовлення сухого знежиреного молока

Веселівська об’єднана територіальна громада, що на Запоріжжі, звела на місці великого, закинутого з 90-х років сміттєзвалища сонячну електростанцію потужністю 16 МВт та запустила в роботу першу в Україні мобільну лінію для сортування твердих відходів. 

У ОТГ, до якого крім селища Веселе, входить ще 7 сіл, проживає понад 13 тисяч мешканців, передає Ukrainer

Сонячну станцію на околиці Веселого встановило і ввело в експлуатацію у березні 2018 року ТОВ “Солар парк Підгороднє”.

Звалище енергії

«Підготувати земельну ділянку для СЕС було непросто: по-перше, дуже багато сміття, яке громада не могла прибрати самотужки, по-друге, для відведення землі під інвестиційний проект в межах населеного пункту потрібен був генеральний план, – розповідає голова ОТГ Петро Кіяшко. – Інвестор погодився розчистити територію, а ми оперативно завершили генплан, який почали розробляти у 2015 році».

Станція має 800 стаціонарних столів, кожен з яких складається з 72 сонячних панелей.

«Вже рік станція працює на повну потужність і згенеровану електроенергію відправляє на енергоринок України, – розповідає керівник Веселівської СЕС Сергій Юдін. – СЕС позмінно обслуговує 20 працівників, серед яких інженери-енергетики з досвідом роботи на підстанції».

Зібрати все сміття

Цьогоріч у Веселівській громаді почала працювати перша в Україні мобільна лінія для сортування твердих відходів. Станцію, обладнання якої розміщене в автопричепі, придбали на державну субвенцію та грантові кошти. 

«Ідея купити пересувну сортувальну лінію виникла торік після ухвалення закону про переробку відходів, – розповідає Петро Кіяшко. – Лінія, яку розробили полтавські інженери, стене частиною виконання плану дій сталого енергетичного розвитку, який наразі розробляється».

Мобільна лінія допоможе посортувати сміття, яке накопичувалося десятки років, продовжує голова Веселівської ОТГ. «Плануємо зробити суботники, щоб люди вигребли сміття, а ми приїхали і забрали, – розповідає він. – Біля деяких сіл сьогодні навіть ніде шашлик поїсти».

За словами директора комунального підприємства “Арус” Олександра Жадана, мобільна лінія проста у використанні і розрахована на шість працівників. «На весь район ми маємо один офіційний полігон і несанкціоноване звалище, об’єм якого мобільна станція може значно зменшити,- розповідає він. – Відсортовані пластик, скло і метал пресуютьємо і здаємо на повторну переробку». 

Теплиці для школи

На додачу, у Веселівській школі No 1, що має біотехнологічний профіль, побудували дві теплиці. 

«Школа розробила проєкт нової теплиці, а громада виділила кошти, – каже директор Веселівської ЗОШ N1 Неля Артім. – Маємо на меті надавати учням екологічну освіту і практичні навички вирощування рослин, а також озеленювати школу і селище.

Петрушку, помідори, капусту, вирощені учнями, використовують у шкільній їдальні, кімнатні рослини – для озеленення класів, а хвойні кущі, чорнобривці, агератуми, петунії – для громадських місць селища.

Веселівська громада також створила комунальне підприємство, де виготовляють асфальтобетонну суміш для ремонту доріг та тротуарну плитку. Фірма працює для потреб громади і є одним із джерел наповнення місцевого бюджету. «З 2018 року у Веселому зробили ямковий ремонт на 60 км доріг – і зекономили близько мільйона гривень, – каже Петро Кіяшко. – Надалі ремонтуватиме дороги у селах громади». 

На території заводу працює пересувна лінія з виготовлення тротуарної плитки, яку викладають біля шкіл, дитячих садків та інших приміщень. «В усіх селах громади вже проклали майже 20 км тротуарних доріжок, – розповідає голова Веселівської ОТГ. – Лінія дає додаткові робочі місця і дозволяє зекономити у порівнянні із замовленнями у Мелітополі або Запоріжжі».

На додачу, у Веселому працює і планує розширюватись завод із виготовлення сухого знежиреного молока. У селі Новоолександрівка хочуть зробити крапельне зрошування, щоб вирощувати овочі та ягоди. У центрі Веселого встановлять холодильне обладнання і зроблять ринок для аграрної продукції.

Веселівська селищна об’єднана територіальна громада була утворена восени 2015 року. До складу ОТГ, окрім селища Веселого, розташованого за 48 кілометрів від Мелітополя, входить ще 7 сіл. Загалом це понад 13 тисяч мешканців.

Вгору