Минуло вже майже 2 тижні, як над Лиманом віє український прапор після його звільнення Збройними Силами України, а саме 81-шою окремою автомобільною бригадою і Батальйоном оперативного призначення НГУ імені Сергія Кульчицького. 1 жовтня українські війська офіційно заявили, що вже зайшли у місто, а наступного дня воно було повністю зачищене. Звільнення Лиману дало змогу владі та волонтерам заїхати до міста та розпочати допомогу людям, що перебували в окупації понад чотири місяці.
Наразі гуманітарна ситуація Лиману складна. У місті залишаються близько тисячі людей, серед яких є діти та люди похилого віку. У домівках немає світла, газу, води, мобільного зв’язку.
Пошкодження систем опалення говорить про неможливість найближчим часом відновити постачання тепла. Але жителі Лиману знаходять способи для приготування їжі та знаходження води.
Фото Євгена Гончаренка
“Треба розуміти, що Лиман – це досить невеличке місто, у якому більшість домівок – це приватний сектор. У багатьох місцях є колонки та колодці, з яких жителі можуть добувати воду. Щоб приготувати їжу – розводять багаття, це вже звична і чи не щоденна справа для жителів Донецької області”, – розповідає волонтер Євген Тузов.
Євген з його командою волонтерів були одними з перших, хто заїхав до Лиману, здолавши тяжкий шлях через поля та річку через продовження тяжких боїв неподалеку. Щоб потратили до міста, волонтери доїхали до Слов'янська, пішки дійти до річки Сіверський Донець, скористалися переправою та дістатися на інший берег біля міста Лиман.
Фото Євгена Гончаренка, ілюстративне
За першу поїздку вдалося доставити продуктові набори для 50 сімей. В набори входить необхідна їжа для першого часу крупи, макарони, тушонка, мука, цукор, сіль, а також трохи засобів для гігієни. У першу поїздку Євгена 4 жовтня багато з місцевих жителів просили наступного разу привезти хліб.
“Останній раз, коли ми були, велика потреба – це хліб. Бувало, роздаєш пакети з продуктами людям, а підходить бабуся і питає: “Хлопчику, а хлібу в тебе нема?”. А в нас на той момент не було. Але ми вже оформили замовлення, і по стану на зараз (11 жовтня – автор) до міста вже прямує поставка хлібу”, – говорить Євген.
Євген Тузов роздає гуманітарну допомогу у Лимані. Кадри з відеозапису Євгену з його сторінки в Інстаграм(@coachjackmma)
Після окупації та боїв, що йшли біля міста та на його вулицях, а також через обстріли зі сторони російських окупантів ще навесні, велика частина житлових будівель Лиману сильно постраждала. Майже у кожній домівці вибиті вікна, зруйнований дах, стіни деяких будинків упали. На вулицях, станом на 4-5 жовтня, валялись дроти, проводка та деякі розтрощені стовпи після боїв.
Окрім потреби населення в їжі, воді, гігієнічних засобах, волонтери повідомляють про необхідність будівельних матеріалів. Через зруйнованість будинків зараз гострим та актуальним залишається питання підготовки житла мешканців до зимування. Найперше, що потрібно прямо зараз, це будівельна плівка та скріпки, якими можна забити вікна, діри у стінах, перебити дах на перший час від дощів та інших опадів.
“Зараз в нас вже є пропозиції від компаній, а також просто від звичайних людей, які приносять якісь матеріали для того, щоб ми все це везли у Лиман. Саморізи, плівка, скріпки, дошки – все це може бути корисним прямо зараз, тому що морози вже близько, і людям потрібно допомагати”, – зазначає Євген Тузов.
Наразі команда волонтера організувала вже дві поїздки до міста з усім необхідним для мешканців. Надання допомоги буде продовжуватись стільки, скільки буде потрібно.
Жителі Лимана отримують гуманітарну допомогу від “Укрпошти”.Фото: Телеграм-канал Кирила Тимошенка
Паралельно, у Лиман поступово заїжджають українські компанії зі своєю допомогою. Протягом 6-10 жовтня про відновлення роботи заявили “Укрпошта” та “Нова пошта”, робітники якої встановили на базі відділень Starlink’и, завдяки яким є змога відновити доступ до Інтернету та зв’язку. Крім цього, населенню також була надана гуманітарна допомога.
Допомога лиманцям від “Нової пошти”. Фото надане пресслужбою "Нової пошти"
Водночас представниками української влади на території Лиману були знайдені братські поховання військових та цивільних, розповідав очільник Донецької ОВА Павло Кириленко. Наразі відбувається процес ексгумації та перепоховання тіл загиблих. Більше про ексгумацію в Лимані читайте у нашому великому фоторепортажі
Фото: v-variant.com.ua
Робота у звільненому Лимані продовжується. Робота складна та непередбачувана, направлена на допомогу місцевому населенню та на фіксування злочинів російських окупантів, скоєних на українській землі.