Як евакуювати дитину з тимчасово окупованої території: алгоритм дій

Джерело:  v-variant.com.ua  /  17:59, 16 Травня 2024

З чого почати?

Повернення дитини з тимчасово окупованої території — це складний процес, який вимагає уважності, підготовки та ефективного механізму. Як безпечно вивезти дитину, що потрібно знати та до кого звертатися за допомогою? Відповіді на ці запитання ви знайдете далі у статті.

Загарбники ведуть систематичну кампанію зі знищення української ідентичності на тимчасово окупованих територіях, починаючи з найбільш вразливої ланки суспільства дітей. Ворог нав'язує їм російське громадянство, мілітаризує освіту та створює перешкоди для їхнього повернення до родин і Батьківщини.

За даними Національного Інформаційного Бюро, з початку повномасштабного вторгнення було депортовано або примусово переміщено 19 546 українських дітей. Безвісти зниклими вважаються 2026 дітей, і тільки 388 були повернені додому.

В такому випадку постає питання евакуації дітей та повернення їх на підконтрольну Україні територію. Проте, як здійснити цю місію, не наражаючи на небезпеку себе та дитину? Східний Варіант дослідив це питання та спільно з представниками волонтерських організацій розповість детальний алгоритм дій: що робити та куди звертатися.

З чого почати?

Багато батьків та родичів, чиї діти опинилися на тимчасово окупованих територіях, знаходяться в стані паніки та розпачу. Однак, головна порада, яку можна надати у такій ситуації, — не намагатися самостійно потрапити на ці території. Навіть якщо це здається єдиною можливістю повернути дитину, ризик для вашої безпеки та безпеки дитини надзвичайно великий.

Доступ на тимчасово окуповані території можливий тільки через аеропорт Шереметьєво. Там здійснюється фільтрація, яку за статистикою проходить лише маленька кількість людей.

Як евакуювати дитину з окупованої території_07

Фото: Getty Images

Проте, попри всі складнощі, існує механізм, завдяки якому зараз евакуюють дітей з тимчасово захоплених регіонів.

Мова йде про волонтерську організацію “Helping to leave” та Українську мережу за права дитини, які спільними зусиллями допомагають повертати українських дітей з депортації, тимчасово окупованих територій та території рф.

Співпраця відбувається в межах проєкту “Шлях додому”, де волонтери допомагають вивезти дітей із дорослими, які їх супроводжують, в найбільш безпечний та швидкий спосіб.

Це можуть бути різні категорії сімей, які звертаються за допомогою до фахівців Української мережі за права дитини або волонтерів ініціативи «Допомагаємо виїхати». Наприклад, багатодітні сім'ї, родичі дітей, які перебувають під опікою, та сім'ї військовослужбовців.

Як евакуювати дитину з окупованої території_07

Фото: Євген Малолєтка (AP)

Кожен випадок евакуації дітей з тимчасово окупованих територій є індивідуальним і може мати власні труднощі. Проте, координатори цієї ініціативи наголошують в коментарі Східному Варіанту, що безвихідних ситуацій не буває, і вони допомагають евакуювати дітей навіть в складних випадках.

Олена Губанова

“Коли діти залишаються під опікою бабусі та дідуся на тимчасово окупованих територіях, а їхні батьки перебувають на підконтрольній Україні території, окупанти зазвичай дають два тижні, щоб хтось оформив на дитину опіку, інакше вони кажуть, що заберуть її. Проте, навіть у таких обставинах, можна вивезти дитину за цей період часу без додаткового ризику для батьків. Важливо не їхати на окуповану територію, а звертатися до волонтерів. Існує ефективний механізм, який працює не перший місяць”, — розповідає волонтерка благодійної організації “Helping to leave” Олена Губанова.

Крім цього, фахівці проєкту “Шлях додому” не лише забезпечують евакуацію, але й надають родинам повний супровід, включаючи забезпечення базових потреб, психологічну, гуманітарну та інформаційну підтримку, допомогу в оформленні документів. Також, іноді допомагають з пошуком житла та вибором навчального закладу.

Як евакуювати дитину з окупованої території_07

Фото: УНІАН

Як відбувається евакуація?

Волонтерка “Helping to leave” та координаторка з евакуації з Сумського гуманітарного коридору та Харківського ДОТ Олена Губанова ділиться в коментарі Східному Варіанту, що процес евакуації відбувається під контролем координаторів, які постійно на зв’язку.

“Ми працюємо з урахуванням індивідуальних особливостей кожного випадку, включаючи стан здоров'я дитини та інші нюанси, і постійно знаходимося на зв'язку з усіма учасниками процесу, включаючи водіїв, які евакуюють дітей. Весь цей процес під постійним контролем, і навіть якщо виникне позаштатна ситуація, ми не залишимо дитину”, — каже вона.

Алгоритм евакуації дитини з тимчасово окупованих територій може включати наступні кроки:

  • Звернення до координаторів ініціативи з запитом про евакуацію дитини

У разі звернення родичів, батьків або офіційних представників, необхідно мати при собі документи, підтверджуючі родинні зв'язки з дитиною.

  • Доручення на дитину

Волонтери шукають особу, яка може здійснити евакуацію дитини, і складають на неї доручення. Для оформлення доручення потрібен паспорт громадянина України та свідоцтво про народження дитини. Якщо людина, яка робить доручення, знаходиться на ТОТ, підійде будь-який паспорт.

  • Прокладання маршруту для евакуації

Фахівці аналізують усі можливі варіанти та обирають найбезпечніший і найкоротший маршрут. Кожен випадок унікальний, і від нього залежить вибір маршруту, оскільки різні ситуації та допити можуть впливати на його безпеку.

  • Здійснення евакуації

Коли маршрут готовий, дитина сідає на транспорт разом з супроводжуючою особою. Після прибуття в Україну, їх зустрічають та забезпечують подальший супровід. Надається психологічна та матеріальна допомога, включаючи інформаційну підтримку, документаційні послуги та виплати ВПО.

Як евакуювати дитину з окупованої території_07

Фото: Ілюстративне / Суспільне Харків

Навіть якщо у дитини немає українських документів, це не є перешкодою. За потреби можна отримати дублікат свідоцтва про народження. Координаторка проєктів Української мережі за права дитини, Анастасія Халіулова, підкреслює, що Україна докладає всіх можливих зусиль, щоб забезпечити повернення дитини.

Як звернутися за допомогою?

Існують три можливих варіанти звернення за допомогою для евакуації дітей з тимчасово окупованих територій.

Залишити заявку у волонтерській організації “Helping to Leave”:

  • через Телеграм-бот @helpingtoleave_bot;
  • зателефонувати до колл-центру за номером: +38 (093) 17-76-458.

Звернутися до Української мережі за права дитини:

  • за номером телефону: +38 (050) 01-55-846;
  • в особисті повідомлення у Facebook “Українська мережа за права дитини”;
  • на електронну адресу: ucrn.office@gmail.com.

Звернутися до Міністерства реінтеграції:

  • на спеціальний чат-бот, створений для українців, які потребують евакуації чи гуманітарної допомоги — Mine 1548 Help Bot;
  • цілодобова гаряча лінія з кризових питань за номером: 15-48;
  • через мобільні застосунки WhatsApp/Telegram/Viber за номером: +38(096)0788433.

Міністерство реінтеграції передасть вашу інформацію волонтерським організаціям, які займаються евакуацією з тимчасово окупованих територій.

Корисні контакти

З питаннями щодо захисту прав дитини можна звертатися до Консультаційного центру Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8;
  • за номерами телефону: 0800-50-17-20 (безкоштовно в межах України), 044-299-74-08 (для дзвінків із-за кордону).

Інформацію щодо захисту прав дитини та безпеки її життя також можна отримати на порталі розшуку дітей “Діти війни” за посиланням.

Вгору