Як москва «препарує» біосферу Криму – про російські лабораторії на півострові

Джерело:  ua.krymr.com  /  11:01, 23 Березня 2024

З 2014 року Кремль нарощує присутність своїх біологічних, медичних лабораторій та науково-дослідних структур в анексованих Криму, Севастополі та на окупованих нею частинах територій Донецької, Луганської, Херсонської і Запорізької областей

З 2014 року Кремль нарощує присутність своїх біологічних, медичних лабораторій та науково-дослідних структур в анексованих Криму, Севастополі та на окупованих нею частинах територій Донецької, Луганської, Херсонської і Запорізької областей. Ведеться вивчення мікроорганізмів та генів, проводяться виміри у навколишньому середовищі, військові дресують та використовують представників морської фауни. Джерела штучного випромінювання задіяні в медицині, з нею ж пов'язані біологічні дослідження та роботи зі зразками тваринного та рослинного світу.

Які дослідження проводять на прифронтовому Кримському півострові? Де використовують радіологію, зберігають зразки вірусів, біологічні та модифіковані штами? Як Севастополь бере участь у створенні російських лабораторій в Африці? У цих питаннях екологічної безпеки регіону спробували розібратися Крим.Реалії.

Арсенал лабораторій – філії, центри, відділи

Філія Федерального медико-біологічного агентства (ФМБА, Москва) у Ялті (Лівадія) була остаточно сформована у квітні 2023 року за рахунок ліквідації в Москві 8-го медичного центру ФМБА та переведення його штатних одиниць до Криму, де на місці міської лікарні з 2017 року функціонував Центр при ФМБА, а тепер розташований «Ялтинський багатопрофільний медичний центр» цієї агенції. Генеральний підрядник усіх будівельних робіт на користь кримської філії – ТОВ «РТ-СоцСтрой», дочірня організація російської держкорпорації «Ростех». ФМБА здійснює медико-санітарне забезпечення та санітарно-епідеміологічний контроль діяльності служби крові, спортсменів збірних команд РФ та працівників галузей економіки з особливо небезпечними умовами праці, підготовки та виконання космічних польотів, проведення водолазних і кесонних робіт, у тому числі на закритих об'єктах та територіях.

Проєкт будівлі медичного центру для філії ФМБА у Ялті

Проєкт будівлі медичного центру для філії ФМБА у Ялті

Південна філія Московського Всеросійського науково-дослідного інституту (ВНДІ) «Екологія», розташована в Сімферополі, була ліквідована відповідно до наказу від 30 травня 2023 року. Одночасно до статуту головної установи Мінприроди Росії внесло зміни – запровадило функцію «захисту відомостей, що становлять державну таємницю». У березні в Москві заговорили про поновлення роботи південної філії, але ж у Севастополі. За словами директора ВНДІ Олександра Законодирина, нова філія «відповідатиме за забезпечення екологічного благополуччя півдня Росії та Приазов'я». ВНДІ «Екологія» вивчає біорозмаїття, координує науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи на користь Мінприроди РФ, ліквідує розливи нафтопродуктів, утилізує діоксид вуглецю.

Ялтинський «Центр державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Криму» управління справами президента РФ здійснює санітарно-епідеміологічний нагляд в установах Криму, привласнених після 2014 року управлінням справами російського президента; лабораторні випробування у бактеріологічній та санітарно-гігієнічній лабораторіях: фізико-хімічні, мікробіологічні, радіологічні, токсикологічні; а також дослідження питної води, харчових продуктів, води відкритих водойм, повітря на відповідність санітарним нормам; «дослідження з виявлення та ідентифікації збудників інфекцій».

У Сімферополі з вересня 2014 року діє Центр гігієни та епідеміології Криму та Севастополя – структура, підпорядкована міжрегіональному управлінню Роспотребнадзора, яке відповідає за роботу в Криму та Севастополі та має територіальні підрозділи в районних центрах і містах півострова. Тут проводять санітарно-епідеміологічні експертизи, розслідування, обстеження, дослідження, випробування, а також облік захворювань, у тому числі інфекційних та масових, ведуть статистику.

Вхід до кримського підрозділу Роспотребнадзора. Ілюстративний скриншот

Вхід до кримського підрозділу Роспотребнадзора. Ілюстративний скриншот

«Лабораторія Пентагону» в столиці Криму

Сімферопольська «Кримська протичумна станція» (КПС), яка також перебуває у сфері управління Роспотребнадзора, була створена окремою постановою уряду Росії у квітні 2014 року на базі захопленої української лабораторії. Вона займається заходами щодо профілактики чуми та інших небезпечних інфекційних хвороб, а також санітарною охороною у Криму та Севастополі.

Прохідна на територію Кримської протичумної станції в Сімферополі

Прохідна на територію Кримської протичумної станції в Сімферополі

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну в березні 2022 року пролунали заяви Міністерства оборони Росії про нібито «американські біологічні лабораторії на території України». Спростування російських вчених, офіційних представників США та Європи відображені у висновках ООН: це – російська дезінформація в рамках конспірологічних теорій. У поширенні публічної брехні брали участь підконтрольні Росії ЗМІ у Криму та федеральні чиновники.

Російська влада називає КПС «лабораторією Пентагону», продовжуючи використовувати персонал та отримане Україною іноземне обладнання.

Пересувна лабораторія КПС та нанесений на борт автомобіля міжнародний знак біологічної небезпеки на кадрі репортажу російської програми «Вести Крым» у Сімферополі. Крим, червень 2023 року

Пересувна лабораторія КПС та нанесений на борт автомобіля міжнародний знак біологічної небезпеки на кадрі репортажу російської програми «Вести Крым» у Сімферополі. Крим, червень 2023 року

Колекція мікроорганізмів під Сімферополем та експедиції «ІНБЮМ» в Африці

У лютому 2023 року на базі так званого НДІ сільського господарства Криму відкрили нову лабораторію молекулярної генетики. Керівник НДІ, самовільно створеного підконтрольною Кремлю владою Криму на базі української установи, Володимир Паштецький заявив: «завдання нової лабораторії – пошук генотипів тварин і рослин для насінництва, селекції, розробки добрив і препаратів».

Головний офіс НДІ сільського господарства Криму в Сімферополі

Головний офіс НДІ сільського господарства Криму в Сімферополі

У селищі Гвардійському Сімферопольського району «НДІ сільського господарства Криму» продовжує утримувати та поповнювати колекцію мікроорганізмів: різноманітних штамів бактерій, адаптованих до умов півострова. Теперішні господарі хизуються фактом, але замовчують, що зразки цієї колекції були занесені до каталогів Національного центру біотехнологічної інформації при Національному інституті охорони здоров'я США саме українськими вченими.

Будівля НДІ сільського господарства Криму у Гвардійському Сімферопольського району, де зберігається колекція бактерій

Будівля НДІ сільського господарства Криму у Гвардійському Сімферопольського району, де зберігається колекція бактерій

Інститут біології південних морів (ІНБПМ) НАН України, привласнений призначеною Москвою владою Севастополя, став основою для однойменної російської установи. Згідно з держзавданням, російський «ІНБПМ» здійснює весь комплекс біологічних, а також радіологічних досліджень і дослідів в Азово-Чорноморській акваторії, веде проєктні роботи з вивчення метану на дні моря, складу води, генетичних змін морської флори та фауни.

ІНБПМ у Севастополі

ІНБПМ у Севастополі

У розпорядженні інституту – науково-дослідне судно (НДС) «Профессор Водяницкий» та інші севастопольські маломірні плавзасоби, захоплені в України.

НДС «Профессор Водяницкий»

НДС «Профессор Водяницкий»

Підконтрольний Москві «ІНБПМ» широко задіяний у процесі розширення мережі російських біолабораторій і досліджень у країнах Африки: Уганді, Гвінейській Республіці, Джибуті та Зімбабве. Проведено спільні дослідження у Криму із вченими Тайваню, а також виїзд на науковий симпозіум до Індії, експедиція до В'єтнаму. До робіт залучають учених з окупованих Донецька, Бердянська та Херсонської області, проводять віртуальні семінари спільно з Бразилією, Кот-Д'івуаром та невизнаною Абхазією, представляють результати наукової роботи в Китаї. Ведеться вивчення водних ресурсів у Сирії. Заявлено про перспективи співпраці з Камеруном і Саудівською Аравією. При цьому залишається проблемою невирішене питання із Севастопольським акваріумом, оренду приміщень для його колекцій керівництво установи продовжувати відмовляється.

Природа Криму поставлена на догоду російській мілітаризації півострова і регіону

У Севастополі функціонує 637-й Центр держсанепідемнагляду міністерства оборони РФ, функції та задачі якого не розголошуються.

Будівля 637-го Центру СЕН МО РФ у Севастополі

Будівля 637-го Центру СЕН МО РФ у Севастополі

З початком анексії Крим перетворився на військову базу, і все, що є на півострові, є системою для обслуговування мілітарних та парамілітарних потреб РФ, тому ставлення до довкілля там зневажливе, заявив у лютому журналістам Крим.Реалії декан факультету природничих наук Києво-Могилянської академії Євген Хлобистов.

Крим.Реалії звернулися до експерта Асоціації реінтеграції Криму, представника президента України в АР Крим (2017-2018), юриста-міжнародника Бориса Бабіна з проханням прокоментувати з точки зору міжнародно-правових механізмів діяльність кримських і севастопольських біологічних та медичних установ під егідою Москви.

Борис Бабін

Борис Бабін

«У Криму основним полігоном для протиправних експериментів із патогенами — потенційними складовими біологічної зброї, агресор обрав «сухопутну» «Кримську протичумну станцію». У 2015 році для неї поставили відповідне обладнання та «фахівців у погонах». До російської окупації дослідницькі роботи в Криму та Севастополі проводилися, насамперед, у форматі Конвенції ООН про морське право, Конвенції про захист Чорного моря від забруднення та угод у сфері рибальства, у тому числі під егідою Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН. Надалі спроби окупантів спекулювати «ІНБПМом» призводили до деяких пропагандистських результатів там, де не приділяла достатньо уваги влада України. Очевидно, що така позиція максимально розв'язала руки ділкам із севастопольського «ІНБПМу» – «інституту від російських спецслужб», у тому числі й біля берегів Африки та Азії», – заявив експерт.

На думку Бориса Бабіна, основа злочинної діяльності російського «ІНБПМу» – роботи з оцінки біологічних і технічних дій та кроків РФ у чорноморській акваторії в рамках сприяння глобальному потеплінню як ключовій прихованій меті Кремля.

«Це відбивається на штучному скороченні площ чорноморських водоростей, збільшенні викидів метану та сірководню в морі. При цьому, покладаючись на розрахунки, в «ІНБПМі намагаються використовувати штучний інтелект», – додав він. Як зазначив співрозмовник Крим.Реалії щодо прикладного використання дельфінів, такі дослідження та досліди з практичним застосуванням давно здійснюються безпосередньо російськими військовими на підконтрольних об'єктах в анексованому Криму, а також на Кавказі.

«До 2021 року Держрибагентство України вважало нормальним і допустимим проводити переговори та укладати «протоколи» з представниками країни-агресора, у тому числі щодо «наукових досліджень у сфері рибальства» по Азовському морю, ігноруючи зокрема загальновідому злочинну «наукову» діяльність окупантів у Криму та Севастополі. І хоча з ініціативи громадськості український суд нарешті остаточно визнав протиправними спільні з росіянами «наукові екзерсиси» по Азовському морю (справа №420/8381/20 – КР), поки ми не спостерігаємо у цій сфері жодних як мінімум заяв від українських правоохоронців. Також російські фахівці під виглядом «наукового дослідження рибних запасів» можуть готувати та здійснювати диверсії проти кабелів і трубопроводів. І не просто так у 2023 році ростовська Азово-Чорноморська філія ВНДІ рибного господарства та океанографії перегнала з Мурманська до Керчі НІС «Протей», команда вчених на ньому провела дорогою «цілий комплекс наукових робіт», – підсумував Борис Бабін.

Війна негативно впливає на екологічну обстановку в Чорному та Азовському морях. Бойові стрільби та навчання військових кораблів і підводних човнів РФ завдають непоправної шкоди цим акваторіям, зазначають екологи, вказуючи, що на сьогодні не існує дієвих механізмів стягнення збитків від шкоди, заподіяної війнами навколишньому середовищу.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Вгору