Як повернутися до України біженцям та особам із тимчасовим захистом?

Джерело:  usionline.com  /  13:22, 25 Листопада 2023

Зараз багато українців стали біженцями, шукаючи притулку та безпеки в інших країнах. Однак настає момент, коли ці люди бажають або через певні обставини мають повернутися до України

Війна завжди призводить до трагічних наслідків, і одним із них є масове вимушене переселення громадян. Зараз багато українців стали біженцями, шукаючи притулку та безпеки в інших країнах. Однак настає момент, коли ці люди бажають або через певні обставини мають повернутися до України.

Інститут аналітики та адвокації розповів Українській Службі Інформації, які правила повернення біженців та осіб із тимчасовим захистом до України, та які виклики має цей процес.

Як особі зі статусом тимчасового захисту повернутися до України?

Статус тимчасового захисту для українців у ЄС діятиме до моменту завершення війни в Україні. На відміну від біженців, особи під тимчасовим захистом в краінах-членах Євросоюзу можуть вільно іздити до Украіни і повертатися назад.

Кожна країна має свої особливості та правила надання статусів тимчасового захисту та біженця, а також їх закриття для остаточного повернення до України. Розглянемо кілька прикладів.

Жінка разом із 4-річною донькою виїхала з України і через волонтерів у міграційній службі у місті Салерно, Італія, подала документи на тимчасовий захист. Вона подала їх на час, поки готувалася посвідка на постійне проживання. Їй видали паперовий документ (річевуту), який у країні проживання є підтвердженням того, що вона легально перебуває там, і що може залишатися у країні більше, ніж на 90 днів, як це передбачено за правилами виїзду до країн Євросоюзу. Але за цим документом вона не могла виїхати на територію інших країн через те, що їй би поставили порушення правил перебування на території країни ЄС, тобто він був дійсним лише в Італії.

Через два місяці вона отримала вид на проживання і у неї виникла необхідність переїхати до України для вирішення питань по навчальному закладу для дитини і перевірити стан свого житла. Вона повідомила про це міграційну службу, що у термін до одного місяця з’їде з квартири, яка їй надавалася і перетнула кордон на основі посвідки на проживання, у якій було зазначено, що вона отримала тимчасовий прихисток. При виїзді та перетині кордону до Італії проблеми не виникли, статус тимчасового захисту залишився дійсним.

Інший приклад – Німеччина. Жінка з двома дітьми переїхала туди у березні 2022 року і оформила там тимчасовий захист на себе та дітей, отримала соціальне житло. Цьогоріч у неї виникла необхідність повернутися в Україну, аби вирішити деякі питання з майном і продовженням терміну дії документів для дітей. За правилами перебування осіб, які отримали тимчасовий захист, вона на рік має можливість покинути місце свого проживання на 21 календарний день. В іншому випадку, якщо вона без поважної причини була відсутня більше зазначеного терміну, з неї знімаються виплати, право на проживання в наданому житлі.

Якщо людина зі статусом тимчасового захисту хоче на певний час повернутися до України і не втратити право на матеріальну допомогу, вона може поїхати не більше ніж на 30 днів.

Якщо ви повернулися до України та вирішили знову поїхати за кордон – ви можете повторно отримати статус тимчасового захисту в країнах ЄС.

Як біженцям повернутися до України?

Отримати статус біженця в країнах ЄС може будь-яка особа, яка покинула Україну після 24 лютого 2022 року, або особи, які проживали там, але мають громадянство іншої країни.

Однак, людина позбавляється цього статусу, якщо повертається до своєї країни чи отримує нове громадянство. Тобто якщо людина зі статусом біженця повертається з країни ЄС до України – вона автоматично його втрачає.

При отриманні статусу біженця також існують деякі обмеження:

  • не можна залишати країну ЄС до моменту отримання статусу;
  • не можна повертатися в Україну після отримання статусу;
  • не можна працевлаштуватися до моменту отриман­ня статусу;
  • документи, які посвідчують особу, вилучаються на термін оформлення статусу.

Якщо особа зі статусом біженця планує виїхати з країни, у якій вона перебуває менше, ніж на 30 днів і повернутися, то повідомляти про це орган, що займається наданням допомоги (наприклад, у Польщі це Заклад соціального страхування, у Франції — Служба еміграції та інтеграції), немає потреби.

Також немає необхідності повідомляти будь-які органи про свій виїзд із країни тим українським громадянам, які не оформлювали фінансову підтримку.

Отже, якщо людина, яка перетинає кордон, має намір повернутися в Україну після закінчення воєнних дій, найбільш оптимальним варіантом буде отримання тимчасового захисту. Процедура його набуття досить швидка, права надаються одразу з моменту звернення, на відміну від процедури оформлення статусу біженця, і ви маєте можливість без наслідків та втрати статусу відвідувати за потреби Україну.

*Кожна країна має свої особливості забезпечення тимчасового захисту та статусу біженця, але загальні правила надання, припинення та контролю з боку держав, які забезпечують прихисток, майже однакові.

Матеріал створено ГО «Інститут аналітики та адвокації» за проєктом, що реалізується у партнерстві з Данською радою у справах біженців (DRC) та фінансується в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Проте висловлені погляди та думки належать лише автору (авторам) та не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу або DRC. Ні Європейська Комісія, ні DRC не несуть відповідальності за будь-яке використання інформації, яку містить цей матеріал.

Вгору