Яким має бути майбутній голова Кримської військової адміністрації? Відповідають експерти

Джерело:  ua.krymr.com  /  09:42, 3 Червня 2023

Нагадаємо, що 18 травня Президент України Володимир Зеленський затвердив склад Консультативної ради з питань деокупації та реінтеграції Автономної Республіки Крим та Севастополя

Влада України готується до деокупації та подальшої реінтеграції Кримського півострова. Один із напрямків – це кадрове питання. Обрати кандидатуру на посаду голови Кримської військової адміністрації потрібно до деокупації півострова, вважає постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева. Крим.Реалії вирішили дізнатися думку кримських експертів з цього приводу.

Представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева наголошує на необхідності додаткового навчання майбутніх кримських управлінців.

«З огляду на те, що робота проходитиме у звільненому Криму, який дев'ять років був під окупацією, майбутні фахівці повинні мати специфічну підготовку, яка враховуватиме особливості роботи в подібних умовах», – зазначила вона.

Представниця президента України в АРК Таміла Ташева

Представниця президента України в АРК Таміла Ташева

Чиновниця повідомила, що Кабінет Міністрів України схвалив створення кадрового резерву для відновлення органів влади у Криму.

«Експериментальний проєкт із резерву співробітників для державних органів на деокупованих територіях розроблено Міністерством з реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Національним агентством України з питань державної служби за результатами багатогодинних обговорень, у тому числі з Меджлісом кримськотатарського народу щодо залучення представників корінних народів до такого резерву – повідомляє Ташева.

Голова Центру громадянської освіти «Альменда» Валентина Потапова у коментарі Крим.Реалії зазначила, що «відсутність органу виконавчої влади Криму, який міг би реалізовувати закони України, дуже заважала здійсненню державної політики щодо Криму».

Валентина Потапова, голова центру громадянської освіти «Альменда»

Валентина Потапова, голова центру громадянської освіти «Альменда»

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров пояснює, що формально голову Кримської військової адміністрації призначають так само, як і керівника будь-якого іншого регіону України. Водночас політик вважає, що Крим має набути статусу кримськотатарської автономії.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров

«Це має бути людина, яка добре знає Крим та його особливості. Кандидат на таку посаду в жодному разі не повинен бути татарофобом. Адже, якби 15-20 років тому Україна ухвалила рішення про кримськотатарську автономію в Криму, то 2014 року не сталося б ні окупації, ні анексії. А закон про статус кримськотатарського народу необхідно ухвалити, не чекаючи деокупації. У жодному разі не можна квапити події у Криму. Особливо з виборами на всіх рівнях. Уже дев'ять років на голови жителів Криму летить величезна кількість шаленої пропаганди рашизму», – Ільмі Умеров.

У жодному разі не повинен бути татарофобом

Ільмі Умеров

Заступник голови Меджлісу підкреслив, що призначувана адміністрація повинна правильно побудувати роботу з населенням півострова.

«При правильній роботі з населенням треба до перших виборів виростити бодай одне покоління на українських цінностях в умовах свободи. У Стародавньому Римі була приказка: «Раб не може стати вільним, вільним може стати його син». Як би дивно це не прозвучало, влада, яка посадить паростки свободи, не може бути сформована у Криму найближчим часом. Це доведеться робити призначуваним адміністраціям», – поділився своїм баченням ситуації з Крим.Реалії заступник голови Меджлісу.

Активіст міжнародного руху #LiberateCrimea, експерт Кримськотатарського ресурсного центру, боєць ЗСУ Сергій Пархоменко вважає, що кандидат на посаду голови Кримської військової адміністрації «має розуміти, що таке чинник корінних народів України, які живуть у Криму».

Експерт Кримськотатарського ресурсного центру Сергій Пархоменко

Експерт Кримськотатарського ресурсного центру Сергій Пархоменко

«Питання голови ВА чи ВЦА АР Крим та окремо ВА Севастополя правильне та актуальне. За законом, голову ВА може призначити Президент і робиться це без конкурсу. У нас не регламентовані якісь конкретні вимоги до такого кандидата, такі вимоги потрібно прописувати через окремий закон. Представництво Президента в АРК може надати рекомендації щодо того, які навички повинен мати претендент на цю посаду», –каже Сергій Пархоменко.

Експерт особливо наголошує, що «магістерські програми не вирішують проблеми формування якісного апарату голови військової адміністрації».

Має бути з когорти тих, хто залучений до роботи з деокупації Криму протягом дев'яти років

Сергій Пархоменко

«Як мінімум людина має бути кримчанином, має бути з когорти тих, хто залучений до роботи з деокупації Криму протягом дев'яти років. Тобто, головний показник – розуміння проблем Криму та залучення до роботи з деокупації півострова. І також подібну кандидатуру необхідно узгодити як мінімум з Меджлісом як представницьким органом кримськотатарського народу, який є корінним народом України», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії експерт.

Кримський активіст, засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов вважає, що головним критерієм при призначенні кадрів має бути професіоналізм.

Засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов

Засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов

«Нещодавно я був присутній на одному київському форумі, присвяченому деокупації півострова. І на запитання, які основні критерії до кадрів у звільненому Криму, спікери відповіли – це представники корінного народу, патріоти України і ті, хто служили у ЗСУ. Тобто, на їхню думку, оптимальний варіант – це кандидат з усіма цими якостями. Але хотілося б, щоб у цьому питанні обійшлося без загравань, популізму і тиску, хотілося б, щоб посади обіймали професійні, відомі та авторитетні для кримчан персоналії, а не «розмовляючі голови», як це часто буває, тому що роботи буде дуже багато», – розповів свою точку зору Крим.Реалії активіст.

Нагадаємо, що 18 травня Президент України Володимир Зеленський затвердив склад Консультативної ради з питань деокупації та реінтеграції Автономної Республіки Крим та Севастополя.

Вгору