Ясне небо та золоте пшеничне поле: цікаві факти про український прапор

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  18:18, 23 Серпня 2024

Жовто-синій прапор має багатовікову історію

23 серпня в Україні відзначають одне з найбільших державних свят — День прапора.

Впродовж багатьох століть жовтий та синій кольори прапора неодноразово мінялися місцями, проте він завжди залишався символом мужності та боротьби українців за свою свободу та незалежність.

До дня Державного прапора України, який щорічно святкується з 2004 року, «Вечірній Київ» згадує найцікавіші факти про наш національним стяг.

Жовто-синій прапор має багатовікову історію. Фото: Борис Корпусенко

1. Він складається з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольору зі співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

2. Поєднання жовто-синьої символіки в історії нашої державності сягає корінням ще у середину XIII століття. На думку істориків, вперше вони з’явилися ще у 1256 році, коли Князь Данило Галицький зробив подарунок… місту Львову у формі герба: блакитне тло із золотим левом на ньому. Згодом ці кольори використовувалися на символіці Галицько-Волинського князівства.

3. Як кольори прапора жовтий та синій вперше згадуються у 1410 році під час битви проти Тевтонського ордена. Тоді ж загін лицарів з львівських земель використовували небесно-золоті хоругви.

4. Вже у XVIII столітті козацькі прапори Війська Запорозького часто вироблялися з синього полотнища із лицарем у золотих чи червлених шатах та золотим орнаментом й арматурою.

Щороку в Україні відзначається День державно прапора. Фото: Борис Корпуснко

5. До 1848 року синьо-жовті прапори були трикутної форми, доки їх не замінили на прямокутні з ініціативи Ради на міській ратуші у Львові.

6. 22 березня 1918 Центральна Рада на чолі з Михайлом Грушевським прийняла Закон про Державний прапор республіки, затвердивши жовто-блакитний прапор, як символ УНР. Цікаво, що за декілька місяців до цього, під цим прапором йшли у бій герої битви під Крутами.

7. У листопаді 1918 року, цей стяг став державним символом і у ЗУНР. Він був затверджений на Підкарпатській Русі, а у 1939 — в Карпатській Україні.

8. Перший прапор вже радянської України був червоний стяг з жовто-блакитним прапором у верхньому лівому куті, але невдовзі, за ідеологічною доктриною його змінив червоний стяг з абревіатурою назви республіки.

Український прапор біля будівлі КМДА на Хрещатику. Фото ілюстративне: Борис Корпусенко

9. Наприкінці липня 1976 року у Монреалі, де тривав футбольний матч між збірними НДР і СРСР вивісили плакат з написом «Свобода Україні». А у другому таймі молодий хлопець Данило Мигаль з Онтаріо вибіг на поле у вишиванці з синьо-жовтим прапором. Акція тривала лише 15 секунд, після чого його вивела зі стадіону поліція.

10. У 1989 році активіст Юрко Волощак на річницю Чорнобильської катастрофи підняв жовто-блакитний стяг на площі Ринок у Львові.

11. 14 березня 1990 року в місті Стрий на Львівщині, над будівлею міської ради, поряд з червоно-синім прапором УРСР, вперше на території тодішньої радянської України встановили жовто-синій прапор. А вже в липні того ж року, у Києві біля будівлі Київської міської ради урочисто підняли національний стяг. Це сталося за 13 місяців до відновлення незалежності України 24 серпня 1991 року.

Наприкінці липня 1990 року жовто-блакитний стяг підняли на головній вулиці Києва. Фото: Борис Корпусенко

12. Синьо-жовтий стяг як державний символ України офіційно затвердили 28 січня 1992 року.

13. 23 серпня 2004 року Президент України Леонід Кучма підписав Указ № 987/2004 про встановлення Дня державного прапора України, який святкується щорічно 23 серпня. Дата була обрана не випадково, оскільки саме 23 серпня 1991 року група депутатів, серед яких були В’ячеслав Чорновіл, Микола Поровський, Іван Заєць, Ярослав Кендзьор, Ігор Деркач, Володимир Крижанівський, внесла цей стяг до сесійної зали Верховної Ради УРСР після «путчу» в Москві. Ця подія стала знаковою, напередодні дня проголошення незалежності України.

14. Є різні трактування кольорів нашого прапора. Це і мирне безхмарне небо та родючі пшеничні лани, як символі праці. І поєднання духовного та земного, волі та щедрості.

Також фахівці з мови кольорів стверджують, що жовтий або золотий колір символізує Бога отця та Найвищий ступінь духовності, а синій — це усе земне, створене ним.

Інші переконані, що ідея синьо-жовтого — це велика гармонія всесвіту: сонця землі та усіх живих створінь на ній.

Існує декілька трактувань значення кольорів українського стяга. Фото: Борис Корпусенко

15. Також окрім України, жовто-синю символіку на прапорі мають 6 держав: Швеція, Казахстан, Боснія та Герцоговина, Барбадос, Палау та Косово.

16. Прапор «Донецький велетень» створила 2007 році вдова шахтаря, пенсіонерка Марія Беляткова за ініціативи Союзу творчої молоді Донбасу. Він має розмір 30 на 45 метрів (1350 м²) і одразу потрапив до Книги рекордів України.

З Національним прапором пов’язано декілька рекордів України та світу. Фото: Борис Корпусенко

17. До 25 річниці Незалежності України, 23 серпня 2016 року в Київському скансені в Пирогові створили величезний прапор України з квітів. Його площа сягала понад 13 тисяч квадратних метрів, увійшовши до Книги рекордів Гіннеса та Книги рекордів України, як найбільший килим з квітів.

Того ж року національний стяг підняли на висоту 390 метрів над рівнем моря в Запорізькій області. Його змогли побачити мешканці окупованих територій у Криму.

У час війни національним прапор є стимволом свободи у боротьбі з російськими загарбниками. Фото: Борис Корпусенко

18. У 2016 році українські альпіністи підняли синьо-жовтий прапор на вершину найвищого вулкана світу — Охос-дель-Саладо в Андах, висота якого становить 6872 метри.

19. Два національних рекорди встановили у 2018 році в Дніпрі. Стяг, здіймався містом став не лише найбільшим державним прапором України (12×18 м), але й мав найвищий флагшток (72 м).

Найбільший прапор України біля Музею війни у Києві. Фото: Національний музей історії України у ІІ світовій війні.

20. Цей рекорд побили за два роки, коли у столиці поблизу Національного музею історії України у Другій світовій війні, українці підняли державний прапор розміром 16×24 метри на флагштоку висотою 89,17 метра.

Нагадаємо, що у Національному музеї історії України демонструють унікальну колекцію українських стягів.

Читайте також: Золотий тризуб на синьому щиті: цікаві факти про Державний герб України.

До теми: Історія державного прапора: від бойового полотнища до національного стяга.

Вгору