В Україні продовжує діяти державна програма єВідновлення. Завдяки їй українці чиє житло зруйновано або пошкоджено можуть отримати компенсацію.
Етап компенсацій за знищене житло стартував ще у серпні, але перші 500 сертифікатів було сформовано тільки 10 листопада. Сума всіх сформованих житлових сертифікатів «єВідновлення» вже перевищила 3,5 млрд грн. Разом з коштами, які заявникам погодили як компенсацію за пошкоджене житло — на його терміновий ремонт, сума всіх погоджених компенсацій вже перевищила 7 млрд грн.
Разом з цим за програмою єВідновлення можна отримати компенсацію за пошкоджене житло. Оформити заяву можна через портал «Дія». Як це зробити і яка послідовність цього процесу дивіться нижче:
Зруйноване житло
Пошкоджене житло
Як правильно зафіксувати пошкоджене або зруйноване майно?
Фото та відео пошкодженого або зруйнованого внаслідок обстрілів майна — це той доказ, який надають власники разом із заявою на грошову компенсацію від держави. Файли знімків можна завантажити на порталі Дія або передати фахівцям Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП), повідомляє юристка-документаторка приймальні УГСПЛ, яка діє на базі ГО «Правозахисна група «Січ Юлія Полєхіна.
«Фіксацією руйнувань від „прильотів“ російських снарядів займаються працівники спеціальних служб. Але подбати про фото та відео краще і самим постраждалим. Нерідко, особливо, під час масованих обстрілів, правоохоронці та МНС не встигають задокументувати все або зробити це технічно правильно», — розповідає Полєхіна.
Насамперед юристка-документаторка радить подбати про власну безпеку. По-перше, обстріли можуть повторитись. По-друге, зруйновані частково будинки можуть обвалитись або з них може відвалитись, відірватись частина конструкції.
«Мешканці пошкоджених або зруйнованих будинків переживають сильний стрес. І це впливає на можливість належно фіксувати пошкодження. Але якщо така змога є, то краще фільмувати шкоду без пауз. Якщо ж зробити цього не вдається, то кожен новий фрагмент відео починайте з того самого місця, на яке вказувала камера на попередньому фрагменті. Не забувайте робити не лише великий план руйнувань, а й загальний, щоб була прив’язка до місця російського злочину», — пояснює Юлія Полєхіна.
Під час фіксації варто робити кадри з небом та горизонтом. Це дозволить побачити масштабність. Зафільмуйте також круговий огляд для розуміння контексту та наслідків руйнування.
Ключові деталі знімайте великим планом, бажано з різних ракурсів, наприклад, спереду, з лівого та правого боку. Тримаючи камеру у руках, намагайтесь нею не смикати, рухайте повільно, наближайте та віддаляйте об'єкти. Варто також позначити місце та час події. Якщо є така можливість, то встановіть локацію і точний реальний час на ґаджеті.
«Записуйте голосом якомога більше деталей про місце події. Коли ми робимо відеофіксацію, то на початку називаємо своє прізвище, ім'я та по батькові, місце роботи, контактний номер телефону. Також зазначаємо дату та час відеозйомки. Знімайте також людей, які можуть надати додаткову інформацію про те, що сталося. Також ми зазначаємо у який спосіб проводилася фіксація: наприклад, дивлячись на сцену злочину з вікна або на перехресті таких-то вулиць», — додає Полєхіна.
Якщо ви проводите відеофіксацію, наприклад, для своїх сусідів, то відзначте це на відео. Скажіть хто ви для особи, чий будинок пошкоджений або зруйнований, як ви опинились на місці події.
«Пам'ятайте про прив’язки об'єкта до місцевості. Ви можете зняти будинок, наприклад, щоб було видно річку або гору, дорожній вказівник тощо. Це підтвердить що цей об'єкт справді знаходиться там де він є», — додала юристка.