Клітки були переповнені рештками тварин: команда волонтерів рятує звірів із деокупованих територій

Джерело:  vchasnoua.com  /  12:57, 12 Листопада 2022

Волонтери команди “Ветмаркет Плурітон” з самого початку війни вивозять тварин з-під обстрілів, ризикуючи власним життям. Вони потрапляли в полон, під вогонь снарядів та все одно продовжують рятувати тих, хто не може зробити це самостійно

Команда “Ветмаркету Плурітон” існує вже кілька років та активно продовжує працювати з перших днів війни. Це люди, які займаються порятунком та лікуванням тварин з деокупованих населених пунктів.

Їх історія почалася ще з Бучі та Ірпеня — тоді волонтери евакуйовували населення, виводили з-під обстрілів та займалися порятунком і лікуванням тварин. Коли Бучу та Ірпінь звільнили, благодійники пересунулись на Схід — почали їздити до Сєвєродонецька, Лисичанська та Бахмута.

Волонтери роблять все за власний кошт, адже донати людей не покривають витрат. Один із волонтерів організації Віталій розповів журналістам «Вчасно» про роботу команди.

Трагедія в Ямпільському зоопарку: як росіяни знущались з тварин під час окупації

Наприкінці вересня смт Ямпіль на Донеччині було визволено від російських окупантів.

Страусина ферма та Ямпільський контактний зоопарк розташовані у Лиманському районі недалеко від районного лісництва — до війни люди приїжджали сюди, аби побачити лам, верблюдів, вовків та, звичайно, страусів. В травні село захопили окупанти. Після звільнення населеного пункту, волонтери одразу рушили туди.

“Коли поїхали в Ямпіль, місцеві сказали, щоб ми поспішили – по городах бігають страуси, в клітках загинуло безліч тварин, а по вулиці ходить лама. Виявилось, що частина тварин якимось дивом вийшла з ферми, частину хтось випустив, а ті, хто залишились, там і загинули.”

На території Ямполя жили російські окупанти, деяких тварин вони з’їли. Зоопарк переповнений кістками та рештками загиблих тварин. Коли люди з “Ветмаркету” прибули на місце, то одразу посеред ферми побачили мертвого верблюда. Пізніше усі ветеринари, яким показували фото, казали, що тварина померла від виснаження.

На страусиній фермі та у зоопарку все було потрощене

На страусиній фермі та у зоопарку все було потрощене

Коли люди з “Ветмаркету” прибули на місце, то одразу посеред ферми побачили мертвого верблюда

Коли люди з “Ветмаркету” прибули на місце, то одразу посеред ферми побачили мертвого верблюда

“На вольєрі з вовками висів замок. Ми його збивали, щоб зайти. Вовки лежали мертві біля старої брудної каструлі. У них навіть за життя тарілок не було. Просто іржава каструля. Там було жахливо, і ми розуміли, що це було пекло й до війни. В мирний час, можливо, це приховувалось, але зараз війна відкрила всю правду. Нам розповіли, що інші волонтери ще до нас вивезли виснаженого ведмедя”.

Залишки тварин. Фото: “VETMARKET Pluriton”

Залишки тварин. Фото: “VETMARKET Pluriton”

В момент, коли команда ще перебувала на місці, почався обстріл. Встигли забрати ламу, віслюків, качку, козлика та коней. Було зрозуміло, що гатять по волонтерах. Тому треба було швидко їхати. Обстрілювали ферму до ранку.

За словами Віталія, пізніше їм зателефонував охоронець притулку, куди вивезли врятованих тварин і сказав, що не знає, що робити. Віслюк, якого встигли забрати, плакав усю ніч. У нього текли сльози і він ридав і розривався. Виявилося, що той сумував за іншими тваринами.

“Коли забрали ламу, інших віслюків, то вони обіймалися, терлися один об одного, почали кричати від щастя, коли побачили один одного. Цей віслючок почав до кожного бігти...”

Врятовані віслюки з Ямпільського зоопарку/ фото “VETMARKET Pluriton”

Врятовані віслюки з Ямпільського зоопарку/ фото “VETMARKET Pluriton”

Після обстрілу волонтери знову повернулися. Думали, хоч би ті тварини, які лишились, були живі. Коли зайшли на ферму, там стояли перелякані звірі.

“Після того, як вийшла публікація про це все в інтернеті, бо ми періодично знімали нашу діяльність, до мене зателефонував із невідомого акаунту чоловік, який назвався Іваном. Сказав, що він співвласник страусиної ферми, почав мені погрожувати. Його не цікавили тварини. На фермі були страуси Януковича, а президент-втікач навіть їздив туди на полювання”, – пояснює Віталій.

Зрозуміло, що із власників ніхто нікого евакуйовувати не хотів, а по розмові із ними Віталій зрозумів, що це прихильники «руського мира». Співвласник ферми, сказав, що найдорожчих страусів він вивіз.

Зараз команда волонтерів збирає матеріали, аби звернутись до правоохоронних органів України щодо злочину над тваринами та займається розголосом трагедії. Евакуйовані тварини були вивезені у Дніпро — їм надається допомога.

https://www.instagram.com/vetmarket_pluriton/?utm_source=ig_embed&ig_rid=fee668b1-f832-446c-a96f-aab652fdfbff

https://www.instagram.com/p/CkAk7JsjEDZ/

Помирали від виснаження: у Лисичанську волонтери рятували 400 собак

“У червні в Лисичанську проходили важкі та жорсткі бої, було небезпечно, а кожна поїздка закінчувалася тим, що ми потрапляли під гради чи мінометний вогонь — розказує волонтер. — Було дійсно дуже гаряче. Вже, коли евакуювали дітей, людей, тварин, здавалось, що всіх забрали, лишились тільки ті, хто прийняв рішення залишатись. Одного разу кілька волонтерів зайшли до магазину і їм повідомили, що на одному із заводів є 400 собак. Це був для нас шок. До того, раніше було взагалі 500, приблизно 100 загинуло від влучення снаряду, а 400 ще є”.

Тому команда рушила евакуйовувати притулок. Власниця зустріла їх холодно і заборонила проводити евакуацію, навіть не дозволила забрати хворих собак, які помирали від виснаження. Тварини були в жахливому стані, адже там не було чим їх годувати.

“Ми почали вмовляти її, аби вона показала хоча б 10 собак. Тоді на місці ми побачили, що 8 тварин помирало від виснаження. Жінка сказала, що варить 20 літрів їжі на 400 собак і роздає їм”, – розповідає Віталій.

Відтак, частину тварин забрали хитрістю. Жінці пообіцяли, що собак вилікують та повернуть. Песиків вивезли в Київ, віддали знайомим, які зайнялися лікуванням тварин. Іншу частину улюбленців вирішили нагодувати.

“Ми поїхали в Бахмут, це була найближча точка, де можна було щось купити. Багато їжі нам надала власниця мережі супермаркетів “Сім’я”. Вона знімала все, що було із прилавків. Загалом, довелося скуповувати усе, що можуть їсти собаки, ми завезли до них три фургони їжі. Зокрема, також допомагали люди із ДСНС Лисичанська. Вони допомагали возити їжу, розвантажувати, помагали в евакуаціях, ховали в себе людей від обстрілів, ділились інтернетом, адже мали “Старлінк”.

Ніхто не знав, що відбувається в місті: частина команди потрапила у полон

Решту собак вирішили евакуйовувати примусово. На той момент в місто вже не хотіли впускати, туди поволі заходило ДРГ та окупанти.

Волонтери вирішили спочатку відправити розвідку – двох хлопців та дівчину, аби не їхати колоною.

Ситуація була важка, і навіть ДСНС перестало виходити на зв’язок, ніхто не знав, що відбувається в місті. На жаль, люди, які поїхали дізнаватися ситуацію, вже не повернулися, бо потрапили в полон.

Наразі відомо, що їх відпустили, але забрали документи й вони не можуть виїхати з окупації. Попри те, волонтери навіть там продовжують лікувати та годувати тварин і працювати в цьому напрямку.

Зараз у команді “Ветмаркету Плурітон” близько 15 людей. Працюють в основному за власні кошти, але їм часто допомагають донатами. Зараз у організації планують відкривати велику клініку у Дніпрі.

Вона буде безкоштовною та має спеціалізуватися на малозахищених верствах населення. Тобто на тих, хто тримає тварин і не може надати їм якісні медпроцедури.



Вгору