Коли можливі протипоказання до вакцинації від COVID-19? Пояснюють у МОЗ

Джерело:  suspilne.media  /  11:36, 29 Жовтня 2021

Вони можуть бути тимчасовими та абсолютними

Міністерство охорони здоров’я направило до управлінь охорони здоров’я, Київській міській та обласним державним адміністраціям оновлені роз’яснення щодо застосування переліку медичних протипоказань та застережень до вакцинації проти COVID-19. Вони можуть бути тимчасовими та абсолютними.

Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

"Протипоказання до вакцинації може встановлювати сімейний або лікуючий лікар та надати відповідний висновок про тимчасове чи постійне протипоказання. За потреби для отримання додаткової інформації щодо верифікації діагнозу, перебігу захворювання, необхідності додаткових обстежень лікар може також скеровувати пацієнта до профільного спеціаліста, за висновком якого остаточно приймає рішення, чи здійснювати вакцинацію чи відтермінувати її до певного часу", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що якщо пацієнт має протипоказання до щеплення однією з вакцин проти COVID-19, за можливості особа може вакцинуватися іншими типами вакцин.

"Передбачено в майбутньому можливість внесення висновку про протипоказання до другої дози або загального протипоказання до вакцинації в електронну систему охорони здоров’я", — додали у міністерстві.

Зокрема, протипоказання можуть бути абсолютними – стан, за якого існує чітко визначена ймовірність виникнення серйозної побічної реакції на введену вакцину у пацієнта, а ризики від проведення вакцинації значно перевищують переваги від проведення щеплення.

Вони можуть бути:

  • постійними – протипоказання до щеплень, що мають постійний пожиттєвий характер;
  • тимчасовими – протипоказання, які мають тимчасовий характер та зникають з часом.

Також у МОЗ виділяють застереження (вакцинація з пересторогою) – ситуація, за якої остаточне рішення щодо щеплення приймається лікарем з урахуванням переваг над ризиками від щеплення.

"Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини. У цьому випадку пацієнтові буде рекомендовано щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності. Якщо у пацієнта є алергія на один із компонентів вакцини від COVID-19, йому також слід щепитися іншою вакциною", — пояснили у МОЗ.

Крім того, тимчасовими протипоказаннями є:

  • гострі захворювання з підвищенням температури вище 38,0°C;
  • лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою;
  • введення вакцин проти інших інфекційних хвороб;
  • проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA);
  • COVID-19 в анамнезі.

Більш детально з особливостями тимчасових протипоказань можна ознайомитись у матеріалі МОЗ.

Водночас вакцинацією з пересторогою, або особливими станами є:

  • онкологічна хвороба (вакцинація проти COVID-19 осіб з онкопатологією є пріоритетною. При її здійсненні слід дотримуватися відповідних рекомендацій НТГЕІ);
  • аутоімунне захворювання (пацієнти, які проходять лікування препаратом "Ритуксимаб", повинні відкласти вакцинацію щонайменше на чотири тижні після останньої дози цього препарату;
  • особи з імунодефіцитом (наявних нині даних недостатньо для оцінки ефективності та ризиків вакцини для осіб із важкими імунодефіцитними станами: враховуючи, що вакцина не є "живою", а особи з імунодефіцитом мають вищий ризик важкої хвороби та смерті від COVID-19, вони можуть бути вакциновані).

"Крім того, існують протипоказання до введення окремих вакцин, наприклад CoronaVac від Sinovac Biotech протипоказаний вагітним. Якщо у вас є питання щодо вибору вакцини, зверніться до свого сімейного лікаря", — вказали у міністерстві.

Також там додали, що перевірка кількості антитіл або інші лабораторні дослідження перед вакцинацією від COVID-19 не потрібні.

Що відомо

  • За 28 жовтня в Україні від коронавірусної хвороби COVID-19 вакцинували понад 289 тисяч людей. З початку вакцинації повністю щепили вже понад 7,2 млн осіб. Загалом провели понад 17 млн щеплень.
  • Станом на ранок 29 жовтня в Україні виявлено 26 870 нових випадків COVID-19, через ускладнення хвороби померли 648 людей.
  • Із 21 жовтня через погіршення ситуації з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні оновилися правила міжрегіональних перевезень. Зокрема пасажирам під час поїздок у регіонах із “жовтим”, “помаранчевим” чи “червоним” рівнем епіднебезпеки потрібно пред'являти COVID-сертифікати або негативний тест на коронавірус.
  • 11 жовтня Кабінет міністр затвердив нові правила пасажирських перевезень на час карантину.
  • Секретар РНБО Олексій Данілов прогнозував, що пік захворюваності на COVID-19 в Україні припаде на кінець жовтня – початок листопада.

Вгору