Коли переводять годинник на літній час в Україні у 2023 році: точний час

Джерело:  antikor.com.ua  /  17:13, 20 Березня 2023

Україна переходить на літній час: куди і коли переводити стрілки годинника

Два рази на рік, навесні та восени, в Україні переводять час на годину вперед або назад, як було 30 жовтня 2022 року.

В Україні переводять час в останню неділю березня. Тобто цього року перехід відбудеться з 25 на 26 березня.

Суперечки щодо необхідності перекладати годинник двічі на рік в Україні все ще продовжуються, як триває і сам переклад. І наступна така зміна відбудеться вже незабаром. Тому потрібно заздалегідь дізнатися, коли годинник переказує на літній час у 2023 році.

OBOZREVATEL розповідає про точну дату та час. А також про те, як правильно підготуватись до перекладу.

Коли Україна переходить на літній час 2023 року

За законом від 1996 року переведення годинника на літній час в Україні відбувається в останню неділю березня о 3:00 ночі.

2023 року цей день випадає на 26 березня. Стрілки потрібно буде зрушити на 1:00 вперед.

Це означає, що українцям доведеться розпочинати свої справи на одну годину раніше. Раніше прокидатися, раніше приходити на роботу та навчання тощо. Також збільшиться тривалість світлового дня.

Який годинник потрібно перекладати

Практично всі електронні пристрої, підключені до Інтернету, переводять годинник самостійно. Йдеться про смартфони, комп’ютери, планшети, смарт-години, фітнес-браслети та гаджети типу розумних телевізорів.

Таким чином, перекладати потрібно механічний годинник, а також деякі пристрої, які не отримують інформацію про точний час і дату з мережі – кухонні плити, мікрохвильові печі тощо.

Як підготуватися до переведення годинників


За словами лікарів, така раптова зміна добових ритмів може негативно вплинути на здоров’я людини, адже збиває її звичний графік. Зокрема, симптоми погіршення можуть відчути люди із серцево-судинними захворюваннями. Також різка зміна може завдати шкоди імунітету. Ось чому слід готуватися до переведення годинника заздалегідь. Зробити це можна так:

за два тижні до переведення стрілок починайте вставати на 5-10 хвилин раніше за кожні два дні;

гуляйте перед сном, щоб наситити організм киснем, міцніше заснути та краще виспатися;

робіть легку ранкову зарядку, щоб ефективніше прокинутися;

не забувайте снідати – ситний сніданок дозволить запустити організм після нічного сну на повну потужність.

До слова, вперше ідея про перехід на літній час з'явилася у видатного американського політика, вченого та винахідника Бенджаміна Франкліна, коли він був на посаді американського посла в Парижі у квітні 1784 року, в есе "Економічний проект".

Франклін був людиною ощадливою, тому намагався якомога менше використовувати свічок і якомога більше встигати робити, коли на вулиці ще світло. Пізніше він порахував, що 100 тисяч паризьких сімей випалюють приблизно 0,2 кг свічок на годину протягом семи годин на добу. Таким чином, вигода від переведення годинників могла б становити 96 мільйонів ліврів.

Разом з цим Бенджамін запропонував ввести податок на жалюзі, заборону на переміщення вулицями у темний час доби для всіх, окрім медиків, норму в один 0,45 кг свічок на сім’ю на тиждень, а також ранковий дзвін і стрілянину з гармат, щоб "городяни розплющили очі".

"Найважче буде протягом перших двох-трьох днів, після чого новий режим будуть сприймати легко і природно… Якщо зобов’язати людину піднятись о четвертій годині ранку, вона охоче піде спати о восьмій вечора", - пояснив він.

Однак, таку ідею не одразу взяли до уваги, її ще протягом кількох років удосконалювали європейські вчені.

Схожа ідея також з'явилася у британця Вільяма Віллетта у 1905 році, коли він побачив, що мешканці Лондона сплять під час того, як сонце вже залило місто.

"Ми 365 разів на рік заводимо кишенькові, настільні й настінні годинники, а процедура переведення стрілок лише вісім разів на рік не складніша. Зате англійці отримають на рік 210 "зайвих" світлих годин і на освітленні заощадять два з половиною мільйона фунтів стерлінгів", - наголосив Віллетт.

Його підтримав і творець знаменитого Шерлока Голмса Артур Конан Дойл: "Навіть дивно, що за всю історію людства ніхто не додумався до такого простого і настільки корисного вдосконалення! Мінуси нововведення будуть невеликі у порівнянні з плюсами".

Щодо переходу на зимовий час, то тут оригінальністю у 1946 році відрізнилася тодішня Чехословаччина, яка вирішила зробити різницю між зимою і літом у дві години, а не в одну. Проте таке нововведення протрималося лише три місці до весни 1947 року.

Вгору