Мир, труд та комунальне пекло. ФОТО

Джерело:  vchasnoua.com  /  17:13, 8 Травня 2024

Окупований Донецьк все більше перетворюється на типову російську глибинку

Донеччани навіть не сподіваються на те, що окупанти візьмуться прибирати каналізаційні відходи та гори сміття з вулиць — прохають хоча б прийняти їхні звернення, бо в кабінетах їх «шлють геть».

В окупованому Донецьку дозволено навіть розводити вогнище біля багатоповерхівок, на дитячому майданчику - на звернення та скарги окупаційна влада. поліція та комунальники все одно не реагують.

В окупованому Донецьку російські окупанти уже десятий рік обіцяють містянам «казкові» пригоди та розваги на свята, і щороку їм вдається перевершити попередній рік. У 2023 році початок травня донеччани зустрічали без води та електроенергії, — з 20-х чисел квітня й до середини наступного місяця Донецьк регулярно, але безпричинно, опинявся без світла. Цього ж року людям підготували «запашні» пригоди — з каналізаційними випарами, фекалійними струмками та видами з вікна на сміттєві гори. При цьому окупанти «вилизують» лише центральну частину міста.

Журналістам «Вчасно» вдалося поспілкуватися з кількома місцевими жителями про те, як донеччани переживають травневі свята в окупації.

Не все — то вода, якщо тече в Донецьку, або перипетії з «кумівством» і фекаліями

На проблеми з водопостачанням жителі окупованого Донецька почали скаржитись ще кілька років тому. На всі обурення та заклики налагодити цей процес так звана окупаційна влада заявляла, що вже розбирається, й ось-ось — і вода у квартирах буде. Можливо, навіть у всіх та не по графіку. Проте 10 років окупації виявилося замало — і на сьогодні донеччани в багатоповерхівках збирають по краплях воду з кранів.

«Макіївка, у водоканалі - свавілля! Чому у всіх людей вода йде як у людей, а у нас по вулиці Генерала Данилова о 13:00 починає трохи, а до 12-ї ночі закінчується? А тепер уже кілька днів о 16:00 воду починають давати, а до 21:00 її вже немає. Як це як розуміти? Воду просили з Ростова, а її там немає? Не можемо ні покупатися нормально, ні речі випрати», — скаржаться донеччани у місцевому телеграм-чаті.

Нагадаємо. що «голова днр» Денис Пушилін сказав ще у 2022 році, що вода в Донецьку з’явиться лише тоді, коли… вся Донеччина буде захоплена.

Важливий нюанс: попри 10-річну окупацію, запасів води в Донецьку майже немає. Про це так званий мер Донецька Олексій Кулемзін заявляв в ефірі пропагандистського телеканалу. Тому цивілізацією, як зазначають місцеві, «не пахне».

Ілюстративне фото: «цивілізовані» маршрутки в Донецьку, які є одним з прикладів покращеного життя місцевих (на російських телеканалах).

Фото з місцевого телеграм-каналу.

Водночас тим, кому пощастило з водопостачанням — не пощастило з сусідами і їх «зв'язками» у комунальних підприємствах. Зокрема, у Сонячному мікрорайоні в одному з будинків на шляху водопостачання став «впертий беззаконник».

«Ми живемо на шостому поверсі. Нещодавно з’ясували, що один із сусідів знизу незаконно встановив кран для перекриття води у своїй квартирі. Цей кран впливає на водопостачання не лише його квартири, а й верхніх поверхів будинку. Сусід просто перекриває воду, коли вважає за потрібне, не враховуючи потреб інших мешканців. Коли ми спробували обговорити проблему з ним, він почав погрожувати. Сказав, що має зв’язки в адміністрації, які можуть створити нам неприємності. Тепер ми зіштовхнулися із ситуацією, коли нам навіть не вдається отримати доступ до води. Ні місцеві комунальні служби, ні ЖЕК не можуть допомогти. Проблема виникла кілька місяців тому, але досі невирішена. Я починаю замислюватися, чи може ця ситуація бути пов’язаною з корупцією чи кумівством? Чому не реагують на наші проблеми із водопостачанням? І чому ніхто не вживає заходів проти сусіда, який самовільно вирішує, коли вмикати та вимикати воду для всіх мешканців?» — запитує сусідка чоловіка у чаті Донецька.

Водночас у Донецьку проблеми бувають не лише через відсутність води, а й через її надмірність — просто на вулицях. Це каналізаційні відходи, які струмками течуть просто попід вікнами житлових будинків.

«Світлу неділю через працівників водоканалу ми зустріли з потоками лайна під вікнами! До свята зверталися в аварійні служби зі скаргою на те, що вулицею Коккінакі ллється каналізація. Все це лайно тече поруч із колодязями з питною водою, заповнює ями на проїжджій частині, утворюючи болота з фекаліями. Транспорт, який проїжджає, обливає перехожих цією бридотою. На звернення нам відповіли, що водоканал має графік виконання робіт і аварію усунуть тоді, коли прийде цьому час. Але коли настане час перекрити шлях лайна центральною вулицею, не дати йому затоплювати двір двоповерхівок, приватний сектор і маршрут сьомого автобуса до шахти Чайкине?» — скаржиться мешканка будинку Жанна.

Скриншот допису в одному з телеграм-чатів Донецька

На вулиці Батищева місцеві кажуть, що задихаються від запаху каналізації, але ніхто на це не реагує - людей лише годують «завтраками». Натомість платіжки за обслуговування будинку щомісяця приходять з усе більшою сумою до оплати.

«Сміття місяцями смердить під вікнами» та про платіжки, які також «не вивозять» донеччани

Проблема вивезення сміття з-під вікон донеччан існує фактично з моменту початку окупації області. Спершу пакунки з побутовими відходами перестали вміщуватися у контейнерах, які залишилися ще від українського ЖКГ, пізніше поруч — на квадратних метрах дороги чи прибудинкової території - почали рости гори з заповнених пакетів. Паралельно тверді відходи окупантські комунальники вивозили лише раз на кілька місяців, та й те — лише з майданчиків, поблизу яких проводилися ремонтні роботи. Та з часом байдужість до і до непобутових відходів, і до буденних сягнула максимуму. Тож з кінця 2020 року сміття стало звичним горизонтом для мешканців нижніх поверхів багатоповерхівок.

Традиційний для Донецька «горизонт» — гори сміття. складені з побутових і непобутових відходів.

Фото з місцевого телеграм-каналу.

Журналістам «Вчасно» донеччанка Марина розповідає: до комунальних служб щодо сміттєзвалища на вулиці Трудових резервів вона з сусідами звертається ще з кінця 2023 року. Тоді невеличка купа сміття, яку нанесли мешканці сусідніх будинків, не була такою великою, як зараз. На сьогодні ж вона перетворилася на стихійне сміттєзвалище. Жінку це обурює: мовляв, решта мешканців бачать таку «знахідку» посеред вулиці й автоматично вважають її місцем, куди можна викидати свої відходи.

«Тут таких охочих викинути сміття біля нас багато. На інших трьох ще якось сміття вивозять, але там стоять контейнери. І ті мешканці не хочуть у себе накидати сміття, то коли в них усе заповнене — вони несуть сміття до нас! Тут через це страшний сморід, дихати немає чим. Хтось і ремонт почав робить — теж сюди несе якісь уламки, пакети з-під бетону, суміші незрозумілі. Це точно не з нашого будинку — в нас ніхто таким не займається. І якби з інших будинків „сусіди“ перестали нам зносити сміття під вікна — може, не так би смерділо. Але ж несуть! Ми й кричали, й викликали поліцію вже», — жаліється жінка.

Щоправда, навіть після «правоохоронців» окупованого Донецька ситуація не покращилась.

«Вони приїхали, подивились на купу й сказали, що нічого не можуть зробить. Запропонували нас оштрафувати! Типу ми це зможемо оскаржить, що не самі нанесли ці пакети, і через суд комунальників змусять вивезти цю гору. Але нам треба буде заплатити штраф. А чого це ми повинні платить?» — обурюється донеччанка.

Сміттєзвалище, на яке мешканці кількох будинків перетворили прибудинкову територію.

Фото донеччанки Марини

Марина також додає: якби замість платіжок можна було б оплатити штраф — на це б погодилися, аби позбутися смороду біля дому. Але щомісяця мешканці сплачують за вивіз сміття та утримання прибудинкової території. Тож цим мають займатися комунальники, яких тут з початку року не бачили.

«Ми вже погрожували не платити, у березні й квітні навіть не платили. То нам прийшли платіжки з такою сумою, що очі полізли на лоба! Це ж на весь будинок. Але за що ми тоді платимо, якщо у нас тут сміттєзвалище вже?» — пояснює жінка.

Така сама ситуація — й на вулиці Пілотній у Ленінському мікрорайоні.

Інша багатостраждальна вулиця Донецька, де будують гори сміття (але вже будівельники) — Цусімська. Там сміттєзвалище зробили з непобутових відходів, і пов’язане воно з будівництвом котельні поруч. Щоправда, так звана влада обіцяла закінчити й запустити її ще минулого року. Тепер же будівельники на об'єкті кажуть, що чекати на котельню треба буде рік або й довше. А, отже, на вивіз сміття — ще довше.

Сміттєзвалище на вулиці Цусімській.

Фото з місцевого телеграм-каналу

«Нам пообіцяли, що приберуть уже після закінчення будівництва, але воно ще йтиме і йтиме з рік або більше. А до того нам, виходить, треба милуватися цим звалищем», — додає у місцевому чаті мешканка тієї вулиці.

Деякі донеччани кажуть, що найбільше їм соромно у такому безладі зустрічати 9 травня — бо ж діди воювали нібито не за таке майбутнє. Проте й на ці коментарі, й на обурення донеччан, і навіть на фекалії в Донецьку місцевій владі байдуже. Тож і 9 травня, й решту днів місцеві проведуть в умовах показної та «умовної» цивілізації.

Вгору