Президент Володимир Зеленський звернувся до українців з проханням працювати. Він закликав всіх, хто має бізнес на територіях, де не ведуться активні бойові дії, відновлювати свою діяльність. Тож аби повернути життя на вулиці міст, в уряді вирішили послабити податки та скасували усі перевірки для підприємців. Натомість за цією концепцією бізнес має підставити плече українській армії.
Чи можна розраховувати на підприємців після запровадження податкової реформи, який бізнес вже відновив свою роботу та як це впливає на ситуацію на економічному фронті країни – дізнавалося Новини.LIVE.
Бізнесмени потрохи відновлюють роботу
За даними дослідження, яке оприлюднили представники Європейської бізнес-асоціації, повноцінну діяльність продовжують лише 13% представників малого і середнього бізнесу в Україні. Інші ж або закрилися і перестали виплачувати зарплати працівникам (чи виплачують частково), або не працюють, але допомагають армії та теробороні.
"Переважна більшість опитаних (67%) допомагають фінансово, 26% надають послуги, 24% постачають продукцію, 10% – медикаменти, 9% – засоби захисту/оборони. Ще 18% компаній підтримують своїх працівників, які захищають країну", – зазначили у Європейській бізнес-асоціації.
Серед опитаних є ті, хто наважився відновити свою діяльність. Таких 31%. Зараз вони переважно думають над організацією роботи в умовах воєнного стану. Так, наприклад, відомий український бренд одягу, магазини якого є по всій країні, хоче розпродати залишки колекцій за зниженими цінами, тому зараз активно готується до відновлення роботи.
"Потрібно вирішити чимало логістичних питань. Дуже багато відділень Нової пошти не працює, тому ми не зможемо доставляти свій товар у більшість регіонів країни. Думаємо, як організувати роботу лише на заході країни. Напевно, це буде онлайн-режим, щоб продавці могли працювати з дому. На весь асортимент ми значно знизили ціни, 10% від продажів буде йти на допомогу ЗСУ", – розповіла менеджерка та SMM-ниця магазину Маргарита Єжова.
Логістичні проблеми намагаються вирішити і в мережі магазинів побутової техніки Rozetka.ua.
"Доставка замовлень до відділень в багатьох містах наразі не працює. Але у нас відчинені точки видачі, проте вони доступні тільки для купівлі товарів з вітрини: ми додали туди товари першої необхідності. Розетка пробує працювати, ми відкриваємо магазини там, де є зв'язок і там, де є наші люди. На жаль, блокпости дуже уповільнюють наш рух. Але ми робимо все, щоб підтримувати життя людей", – каже співзасновник та співвласник онлайн-магазину Rozetka.ua Владислав Чечеткін.
Відновили свою роботу чимало локальних малих бізнесів, таких як кав’ярні, маленькі магазинчики з косметикою, одягом іграшками, копіцентри, СТО тощо.
Активізувалися і фітнес-тренери: вони набирають мінігрупи та проводять тренування на вулиці, у спортзалах або в онлайн-режимі за символічну суму.
На роботу почали виходити і представники б'юті-сфери: майстри манікюру і педикюру, бровісти та косметологи.
"Я беру 2-3 клієнтів 4 рази на тиждень. Я не планую графік на місяць вперед, як раніше, а записую клієнтів день у день. Під час повітряної тривоги ми спускаємося в укриття, а потім продовжуємо наводити красу. Якщо раніше на один манікюр у мене йшло 2,5 години, то зараз ми робимо все дуже оперативно, одна людина затримується в кабінеті не більше години. Жодних дизайнів, тільки прозорий лак і акуратний доглянутий манікюр та педикюр. Ціни на свої послуги я знизила на 20%", – розповіла майстер нігтьового сервісу в Одесі Олена Логвинюк.
Але тут слід зауважити, що роботу відновлюють не всюди. Йдеться зокрема про Одеську, Вінницьку, Дніпропетровську області та західні регіони нашої країни, де зараз не ведеться активних бойових дій.
Форс-мажор
Однак деякі підприємці відправляють працівників у неоплачувані відпустки, інші скорочують зарплати чи звільняють персонал. За словами економіста Сергія Якубовського, вони мають на це повне право. Річ у тому, що з 24 лютого в Україні через війну настали форс-мажорні обставини. Відповідний факт засвідчила Торгово-промислова палата України. Тож особа звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо це сталося через війну.
Водночас в Мінекономіки пояснили, що після закінчення війни роботодавець зобов'язаний виплатити кошти (йдеться про тих, хто працевлаштований офіційно).
Але незважаючи на форс-мажор, підприємства мають вживати всіх можливих заходів для своєчасної виплати зарплат, кажуть економісти. Роботодавці мають зробити все, що від них залежить, аби зберегти бізнес у будь-якій його формі, підлаштуватись під виклики часу. Наприклад, можна організувати дистанційну роботу, платити менше, але все одно платити.
"Необхідно зберегти хоча б мінімальну оплату праці. Можна заощаджувати ресурси, закривати свій бізнес, виводити кошти за кордон, але слід розуміти: якщо ми не допоможемо нашим захисникам, нашій економіці, то все, що є тут, може зникнути і вже ніде буде потім працювати. Тому розумні бізнесмени значну частину своїх ресурсів на шкоду своєму бізнесу спрямовують на допомогу армії, на гуманітарну підтримку. Це стосується торгових мереж, виробників продуктів харчування, промислових галузей, які змогли переорієнтуватися на потреби армії, потреби країни в цей час", – каже економіст.
Допомога бізнесу
В уряді вирішили пом'якшити умови для ведення бізнесу, щоб мотивувати підприємців відновлювати свою діяльність.
"Поки держава воює, має відновлюватися економіка, на вулицях має з'являтися життя. Будь-який бізнес, будь-який. Просто має працювати сьогодні, щоби країни жили, щоби вже починалося відновлення країни. Це залежить від кожного із нас. Від кожного, хто здатен працювати. Економічне придушення України – це одне із завдань проти нас", – запевнив президент Володимир Зеленський.
В Україні стартує податкова реформа. Нова модель має суттєво спростити умови ведення бізнесу. Отже, що входить до реформи:
- замість ПДВ та податку на прибуток введуть ставку 2% від обігу та спрощений облік;
- сплату єдиного податку для малого бізнесу – першої і другої групи ФОПів – зроблять добровільною;
- уряд хоче скасувати всі перевірки для всіх бізнесів;
- українці ж мають забезпечувати нормальну роботу бізнесу в межах українського закону;
- Кабмін узгодив пакет рішень для підтримки української економіки, аби працював бізнес, а люди були з роботою там, де це можливо: на час воєнного стану та мінімум на рік після його завершення планують звільнити від сплати податку на землю та орендної плати за землю державної і комунальної власності на всіх територіях, де ведуться бойові дії;
- уряд хоче відтермінувати сплату податків для всіх підприємств, які не спроможні їх платити.
За словами експертів, нововведення несуть позитивні зміни, але не для всіх підприємців. Наприклад, кандидат економічних наук Віктор Гольдський ідею запровадження єдиного податку для великого бізнесу вважає непрофесіоналізмом. Мовляв, в цьому випадку ми отримаємо колосальний дефіцит держбюджету, що незрозуміло якими ресурсами має бути покритий. А ось голову ради Інституту податкових реформ, віцепрезидента в Асоціації платників податків України Олену Хотенко бентежить інший момент. Якщо той великий бізнес, який працює за загальною системою оподаткування, та обсяги якого понад 10 мільярдів починає працювати з постачальниками, які працюють за спрощеною системою оподаткування (на 2% з обігу, без сплати ПДВ), то він втрачає можливість податкового кредиту. І такий бізнес з усіх обсягів продажу платитиме ПДВ або буде змушений піднімати вартість своїх послуг.
Крім того, існують, мовляв, набагато дієвіші заходи, які б допомогти бізнесу вистояти в цей складний час. Але і на цьому дякуємо.
Де знайти роботу під час війни
У більшості міст України продовжується робота критичної інфраструктури, оборонно-промислового комплексу, агропромислового комплексу та інших підприємств, які допомагають вистояти у боротьбі та не дадуть економіці країни зазнати катастрофічних наслідків. Однак тут є свої нюанси. Через те, що дуже багато людей покинули країну або переїхали на Захід, у деяких регіонах критично не вистачає персоналу в життєво необхідних сферах ринку. Наприклад, у місцях ведення бойових дій не вистачає працівників у продуктових магазинах, аптеках, на АЗС тощо. Відчувається гостра нестача продавців та касирів, пекарів, водіїв. Загострився попит на медичних працівників та фармацевтів, які були одними з найбільш потрібних фахівців і до початку війни.
Якщо аналізувати базу даних актуальних вакансій та резюме, то можна побачити критичне зниження кількості резюме та повну відсутність нових вакансій. Так, якщо порівнювати з січнем 2022 року, загальна кількість фахівців, які зараз перебувають в активному пошуку роботи в Україні, знизилася в 16 разів. Найбільше зменшення відбулося у Київській області та Києві, Дніпропетровській області, Сумській, Запорізькій та Харківській областях. Для українців зараз у пріоритеті власна безпека та безпека сімей. Тому, за інформацією Державного центру зайнятості, щодня сотні українців стають на облік як безробітні, щоби отримувати хоч якісь виплати.
Зауважимо, стати на облік у центрі зайнятості як безробітний зараз можна незалежно від місця фактичного проживання та реєстрації. Для цього необхідно звернутися до найближчого центру зайнятості, що працює, або подати документи через "Дію". Якщо ж ви шукаєте роботу, то зателефонуйте на гарячу лінію обласного центру зайнятості.
Через напад російських військ на Україну діяльність бізнесу за 20 днів війни пережила кілька еволюційних етапів, які безпосередньо вплинули на ринок праці. Якщо в перші дні люди у паніці збирали речі та закривали свої підприємства, то зараз роботодавці почали адаптуватися до ситуації, хоч і повільно, але дуже впевнено.
ОСТАННІ НОВИНИ ПО