Набрали чинності нові правила кредитування для жителів зони АТО/ООС: що потрібно знати?

Джерело:  vchasnoua.com  /  10:28, 16 Червня 2021

Відсьогодні в Україні набрали чинності зміни до Закону України, які стосуються застосування штрафних санкцій в зоні проведення АТО щодо кредитних договорів, договорів позики, а також договорів, забезпечених іпотекою

Що змінилося та що це означає для жителів районів, в яких триває проведення операції Об'єднаних сил — роз'яснюють юристи ГО «Донбас SOS».

19 травня 2021 року Верховна Рада України прийняла зміни до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» — для відновлення законних прав та свобод громадян з управління власним майном і отримання кредитних послуг (Законопроект № 5199). 15 червня він був опублікований в Голосі України і набирає чинності з 16 червня.

Законом вносяться зміни в положення про застосування штрафних санкцій в зоні проведення антитерористичної операції щодо кредитних договорів, договорів позики, а також договорів, забезпечених іпотекою.

Юридично АТО закінчилося 30 квітня 2018 року. Проте час показав, що закон про тимчасові заходи на період проведення АТО продовжує діяти, і в нього продовжують вноситися зміни.

Що ж змінилося?

Зміни були внесені до статей 2 і 9 — вони встановлюють мораторій на штрафні санкції (штрафи та пеню) за договорами кредиту та позики, а також заборона на певні дії з об'єктом іпотеки (переклад права власності, реалізація іпотекодержателем, продаж з торгів і виселення боржника).

Так, в статті 2 були передбачені такі положення:

На час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості за зобов'язаннями за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 громадянам України, які зареєстровані і постійно проживають або переселилися в період з 14 квітня 2014 з населених пунктів, де проводилась АТО (перелік встановлений Кабміном), а також юрособам і ФОПам, які здійснюють (здійснювали) там діяльність.

Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов'язані скасувати таким особам пеню і/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості за зобов'язаннями за кредитними договорами та договорами позики на період проведення антитерористичної операції.

Положення вище не поширюються на нарахування пені та/або штрафів таким юрособам і ФОПам, якщо договори були укладені після 1 січня 2018 або в які вносились зміни в частині продовження термінів виконання зобов'язань і або зменшення розміру відсотків, штрафних санкцій після цієї дати (Крім юросіб / ФОПів, місцезнаходження яких зареєстровано на непідконтрольній території і лінії зіткнення).

До цих норм додалися наступні:

Положення вище не поширюються на нарахування пені та/або штрафів громадянам України, якщо кредитні договори або договори позики були укладені після 1 травня 2021 або в яких після 1 травня 2021 за погодженням сторін вносилися зміни в частині продовження термінів виконання зобов'язань і/або зменшення розміру відсотків, штрафних санкцій (крім громадян, які живуть на непідконтрольній території і лінії зіткнення).

Тобто тепер за договорами, укладеними або зміненими після 1 травня 2021 року будь-які штрафні санкції можуть поширюватися на всіх громадян України, а не тільки на юросіб і ФОПів. На старі договори ці зміни не поширюються. Кредитори за старими договорами все так же зобов'язані за законом списувати суми штрафів та пені боржникам. Крім того, якщо громадянин проживає на непідконтрольній території або лінії зіткнення, пені та штрафи все так само підлягають і підлягатимуть списанню, навіть за новими договорами.

Частина перша статті 9-ї Закону призупиняє дію ряду положень Закону України «Про іпотеку». У ній передбачено, що нерухоме майно, що належить все тим же громадянам України, юридичним особам і ФОПам, і знаходиться в іпотеці, не може бути передано іпотекодержателю, відчужене, продано, в т. ч. з публічних торгів, а особи, які проживають там — виселені за рішенням суду, протягом усього терміну дії Закону.

На момент прийняття змін, щодо майна юросіб і ФОПів вже діяли обмеження, аналогічні прописаним в статті 2:

норми вище (крім виселення, у разі якщо є рішення суду про звернення стягнення на таке майно) не поширюються на договори, які були укладені після 1 січня 2018 або в які вносились зміни в частині продовження термінів виконання зобов'язань і/або зменшення розміру відсотків, штрафних санкцій після цієї дати (крім юросіб/ФОПів, місцезнаходження яких зареєстровано на непідконтрольній території і лінії зіткнення).

У новій редакції змінено строки — для зазначених юросіб і ФОПів:

пільги (крім виселення в разі якщо є рішення суду про звернення стягнення на таке майно) не діють за договорами, укладеними після 1 січня 2018 до 30 квітня 2021 року, або на які в цей період за погодженням сторін вносилися зазначені зміни.

За новим або зміненим договорами з 1 травня 2021 року пільги не діють взагалі, і вже не тільки по відношенню до юросіб і ФОПів, а й для всіх громадян України:

ці ж пільги не поширюються на нерухоме майно громадян України, юридичних осіб і ФОПів, якщо воно було оформлено в іпотеку після 1 травня 2021 року, або ж в іпотечні договори після 1 травня 2021 за погодженням сторін вносилися зміни в частині продовження термінів виконання зобов'язань і / або зменшення розміру відсотків, штрафних санкцій (крім громадян, які живуть і юросіб, ФОПів, які зареєстровані на непідконтрольній території і лінії зіткнення — на них мораторій на пені і штрафи продовжує поширюватися).

Отже, підсумуємо норми Закону з урахуванням нововведень:

За кредитними договорами та договорами позики:

На період дії Закону боржникам не нараховується пеня і штрафні санкції на основну суму заборгованості.

При цьому мораторій не поширюється на знову укладені договори, а також договори, в які за згодою обох сторін вносилися зміни щодо термінів виконання зобов'язань, зменшення відсотків або штрафних санкцій. Дати, після яких мораторій припиняє діяти, такі:

Для договорів з юрособами і ФОПами — з 1 січня 2018 року;

Для договорів з фізособами — громадянами України — з 1 травня 2021 року.

Якщо боржники проживають на непідконтрольній території або на лінії розмежування, їм все так само заборонено нараховувати штрафи і пеню в будь-якому випадку.

За іпотечними договорами:

На період дії цього Закону на нерухоме майно не поширюється ряд норм Закону Про іпотеку — воно не може бути передано іпотекодержателю, відчужене, продано, в т. ч. з публічних торгів, а особи, які проживають там — виселені.

Ці норми не поширюються: на знову укладені договори, а також договори, в які за згодою обох сторін вносилися зміни щодо термінів виконання зобов'язань, зменшення відсотків або штрафних санкцій. Дати, після яких мораторій припиняє діяти (крім заборони на виселення), наступні:

Для договорів з юрособами і ФОПами — 1 січня 2018 роки;

Для договорів з усіма громадянами України — 1 травня 2021 року.

Але якщо юрособа, ФОП або фізособа зареєстровані або проживають на непідконтрольній території або лінії розмежування, мораторій на застосування частини санкцій за іпотечними договорами продовжує діяти в повному обсязі.

Вгору