Наполовину цілий чи напівзруйнований? Керченський міст із супутника та зі слів російської влади

Джерело:  ua.krymr.com  /  12:05, 13 Січня 2023

Російська влада намагається відновити його, регулярно озвучуючи найоптимістичніші прогнози з цього приводу

Російська влада заявляє, що близька до відновлення Керченського мосту, який постраждав від вибуху на початку жовтня 2022 року. Раніше у Криму прозвітували про відновлення руху автомобільною частиною мостового переходу. Міцність споруди, як стверджують російські ЗМІ, перевіряв президент Росії Володимир Путін. Супутникові знімки, проте, демонструють, що стан Керченського мосту не такий оптимістичний, як виглядає зі звітів російських чиновників.

Вибух на Керченському мосту стався три місяці тому. Пригода суттєво ускладнила рух по ньому, відбившись на цивільній та військовій логістиці Росії.

Російська влада намагається відновити його, регулярно озвучуючи найоптимістичніші прогнози з цього приводу.

https://ru.krymr.com/a/32088524.html

У якому зараз стані Керченський міст, достеменно невідомо. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російська влада заборонила в Криму фото, відеозйомку і на об'єктах транспортної інфраструктури, а також суттєво обмежила правила публікації таких ілюстрацій. Тому основна інформація про перебіг робіт та стан мосту виходить із російських джерел.

Водночас супутникові знімки Керченського мосту суперечать оптимістичним заявам російської влади.

Міст: погляд із космосу

Міст через Керченську протоку досі не відновлений, стверджує аналітик відділу досліджень зовнішньої та оборонної політики Американського інституту підприємництва Бреді Африк. Таких висновків він дійшов, аналізуючи супутникові знімки мосту, зроблені на початку січня 2023 року.

На фото із супутника, представлених Бреді Африком, видно, що міст, як і раніше, не цілісний – плити на автомобільній його частині зяють порожнечами на двох ділянках, які там утворилися в результаті вибуху.

«Супутникові знімки показують, що працівники все ще усувають пошкодження», – повідомляє Бреді Африк.

А так Керченський міст виглядав на кольоровому інфрачервоному супутниковому знімку, зробленому в день вибуху – 8 жовтня 2022 року.

На кольоровому інфрачервоному супутниковому знімку крупним планом видно дим, що піднімається від пожежі на Керченському мосту в Керченській протоці, Крим, 8 жовтня 2022 року

На кольоровому інфрачервоному супутниковому знімку крупним планом видно дим, що піднімається від пожежі на Керченському мосту в Керченській протоці, Крим, 8 жовтня 2022 року

Знімки з космосу, оприлюднені Бреді Африком, суперечать заявам російських урядовців.

Зокрема, заяви Росавтодору, який ще в листопаді 2022 року оголосив про відновлення всіх чотирьох пошкоджених прольотів автодорожньої частини мосту загальною вагою 1,2 тисяч тонн.

«Загалом за три тижні, незважаючи на погані погодні умови, прольоти розрізали та вивезли на баржах з акваторії. Після цього будівельники підготували опори та майданчики для подальшого монтажу: зв'язали арматуру і забетонували нові підфермові тумби. Металоконструкції почергово за допомогою багатоколісних самохідних модулів перевозили до місця виконання робіт. Використання поперечної насувки дозволило провести встановлення кожного з прольотів у найкоротші терміни», – стверджували тоді у відомстві.

Роботи на Керченському мосту після вибуху на ньому на початку жовтня, фото Росавтодору, 19 листопада 2022 року

Роботи на Керченському мосту після вибуху на ньому на початку жовтня, фото Росавтодору, 19 листопада 2022 року

За три місяці з моменту інциденту на Керченському мосту пролунало багато заяв про успіхи його відновлення. І щоразу говорячи про це, російські чиновники скорочують терміни завершення робіт.

«Ідемо з випередженням»

Одразу після вибуху на Керченському мосту російська влада заявляла, що планує завершити його відновлення до 1 липня 2023 року. Але в листопаді 2022 року, тобто через місяць після того, що сталося, роботи там почали форсувати, а в грудні прозвітували про відновлення однієї з постраждалих автомобільних мостових смуг. На місці роботи російські ЗМІ показували президента Росії Володимира Путіна.

Крупний план дорожнього руху та ремонтних робіт на Керченському мосту, Крим, 12 жовтня 2022 року

Крупний план дорожнього руху та ремонтних робіт на Керченському мосту, Крим, 12 жовтня 2022 року

Наприкінці грудня 2022 року віцепрем'єр російського уряду Марат Хуснуллін оголосив про можливість дострокового відновлення Керченського мосту – вже не в липні, а в березні.

Сьогодні можу сказати, що у нас кінець березня плановий термін

Марат Хуснуллін

«Сьогодні можу сказати, що у нас кінець березня плановий термін. На сьогодні ми йдемо з випередженням на кілька днів», – цитує його російський «Интерфакс».

Марат Хуснуллін заявив, що темп робіт залежить від погодних умов, але його «не мають наміру зменшувати».

«Интерфакс» пише, що міст чотири рази закривали в листопаді для «насунення нових прольотів» правої автомобільної частини та двічі у грудні для «ремонту лівої частини».

На Керченському мосту розбирають прольоти, зруйновані внаслідок вибуху та пожежі, 24 жовтня 2022 року

На Керченському мосту розбирають прольоти, зруйновані внаслідок вибуху та пожежі, 24 жовтня 2022 року

Проте зовнішній вигляд мостового переходу, знятий із космосу, не дає підстав судити про те, що там щось кардинально змінилося після інциденту в жовтні 2022 року.

Заяви про відновлення мосту можуть бути інформаційною операцією

Олег Жданов

Головною проблемою ремонту цього мостового переходу різні експерти називають сезон штормів у Керченській протоці. Через хвилювання моря до місця складно підвести крани та іншу техніку, задіяні у процесі ремонту мосту.

«Почався сезон штормів у Керченській протоці. Там такі вітри, що неможливо здійснювати ремонтні роботи. У листопаді (2022 року – КР) росіяни встигли замінити один мостовий проліт, коли до місця пошкодження можна було підійти на плавучих кранах. Ще два прольоти вони не змогли замінити, бо з води не можна підійти до цього мосту. Заяви про відновлення мосту можуть бути інформаційною операцією, щоб підтримати бойовий дух російських військ і показати, що Росія може все й у будь-які терміни», – пояснював раніше Крим.Реалії полковник ЗСУ в запасі, військовий експерт Олег Жданов.

«Цілодобові подвиги»

У Росавтодорі, незважаючи на свою попередню заяву про «відновлення всіх чотирьох пошкоджених прольотів автодорожньої частини мосту», тепер заявляють про намір у січні встановити там два мостові прольоти, що постраждали від вибуху, а в лютому – ще два.

«Мостовики вже зняли два із чотирьох прольотів лівого боку, після чого відновили пошкоджені тумби на опорах, вклеївши додаткові арматурні випуски та встановивши арматурну сітку. Для бетонування чотирьох підферменних майданчиків на двох опорах першого прольоту знадобилося 2,6 тонн металу та 10,6 кубометрів бетонної суміші», – сказано у повідомленні.

Пошкодження на Керченському мосту після вибуху 8 жовтня 2022 року, фото опубліковане СБУ

Пошкодження на Керченському мосту після вибуху 8 жовтня 2022 року, фото опубліковане СБУ

У російському відомстві також вважають, що відновити автомобільну частину мосту можна в березні.

«Правий бік автодорожньої частини, яка прийняла на себе основну ударну хвилю від вибуху, відновили протягом 56 днів. Ліва автодорожня частина буде повністю відновлена в березні цього року», – заявляють у Росавтодорі.

Роботи на Керченському мосту тривають цілодобово. Його автодорожню частину буде повністю відновлено в березні цього року, стверджують у Росавтодорі.

Чи встоїть «російський символ»?

Обмежена функціональність Керченського мосту впливає практично на всі сфери життя Криму. Це пов'язано з тим, що він забезпечує основний зв'язок півострова з Росією і є практично єдиним логістичним шляхом для забезпечення регіону всім необхідним.

Російська влада намагається вирішити проблему, відновивши роботу Керченської поромної переправи, яка була закрита кілька років. Але через погоду в Керченській протоці її рейси регулярно зупиняють.

Крім того, для зв'язку з Кримом Росія використовує сухопутний коридор, який російська армія пробила через територію окупованих областей України. Але й він значно ускладнений багатьма чинниками: від корупції до довжини та безпеки руху вантажів.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Керченський міст також виконує ключову військову роль – через нього Росія регулярно перекидала до анексованого Криму свою військову техніку та особовий склад для захоплення південних областей України.

https://ru.krymr.com/a/32006309.html

Багато військових дослідників та експертів вважають, що, якщо російська армія зазнає поразки на фронті в Херсонській області, деокупація Криму стане реальністю, а знищення Керченського мосту може стати однією з ключових складових цього процесу, оскільки відріже Кримський півострів від постачання з Росії.

Поділяють цю думку і в лавах української влади. Раніше начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов назвав Керченський міст «символом, який буде зруйнований та перестане існувати», коли Крим повернеться під контроль України.

Хто висадив у повітря Керченський міст, досі достовірно невідомо.

Російська влада звинувачує в цьому українські спецслужби й особисто Кирила Буданова. Він називає ці звинувачення «не до кінця серйозними».

У зв'язку з підривом мосту в Росії затримали 22 особи, стверджує голова СБУ Василь Малюк.

Українська влада не взяла на себе відповідальність за те, що сталося. Проте президент України Володимир Зеленський згадав про вибух на Керченському мості в новорічному зверненні до українців.

Керченський міст

Автодорожню частину мосту через Керченську протоку відкрили для руху легкових автомобілів у травні 2018 року, пізніше відкрився рух вантажного транспорту.

У грудні 2019 року президент Росії Володимир Путін запустив рух пасажирських поїздів мостом.

Прокуратура Автономної Республіки Крим відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного переправлення осіб через державний кордон України до анексованого Криму Керченським мостом.

МЗС України висловило рішучий протест через запуск руху залізничною частиною Керченського мосту. А представництво президента України в Автономній Республіці Крим заявило про протиправність запуску цього залізничного сполучення.

Міністерство фінансів США запровадило санкції щодо компанії Grand Service Express, яка здійснює залізничні пасажирські перевезення Керченським мостом.

П'ятий президент України Петро Порошенко заявив, що незаконне будівництво Керченського мосту в анексованому Росією Криму є черговим свідченням зневаги до міжнародного права з боку Кремля. Українська сторона вийшла з договору з Росією про будівництво мосту в 2014 році – після анексії Криму.

Вгору