"Не можна забувати про тварин": як волонтери евакуйовують тварин з Донеччини та допомагають ЗСУ

Джерело:  v-variant.com.ua  /  12:09, 11 Квітня 2024

Як відбуваються евакуаційні місії, як тварини шукають новий дім, як допомагають ЗСУ та чому для команди це важливо

Ігнат Туренко та Сергій Луденський не займалися волонтерством до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Проте зараз їх об’єднує одна ціль — порятунок тварин з прифронтових територій Донецької, Запорізької, Сумської та Харківської областей. Східний Варіант поспілкувався із волонтерами та дізнався, як відбуваються евакуаційні місії, як тварини шукають новий дім, як допомагають ЗСУ та чому для команди це важливо.

«Найбільше евакуаційних місій ми робимо на Донеччині»

Сергію Луденському 32 роки, він народився та виріс у Дніпрі. У місті він опікувався національно-патріотичним вихованням молоді. 24 лютого 2022 року його життя, як і в тисяч українців, стало на паузу. У той же день він долучився до координаційного штабу волонтерів Дніпра, де й почав допомагати переселенцям.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Ігнат Туренко та Сергій Луденський евакуйовують собак з Краматорська. Фото з архіву Сергія Луденського

«У перші місяці після початку вторгнення наш штаб налічував понад тисячу волонтерів. Тоді до міста привозили фури гуманітарної допомоги з європейських країн, зокрема там були цілі тони корму для тварин. Багато корму ми віддавали евакуйованим людям з тваринами, аби їм не доводилось шукати зоомагазини та в паніці турбуватись про це», — згадує Сергій.

Згодом до волонтерів почали надходити запити про евакуацію тварин з прифронтових міст, вони вперше поїхали та врятували трьох собак. Відтоді з’явилась волонтерська ініціатива «Save Animals Ukraine», яку й очолює Сергій Луденський.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Команда волонтерів на Донеччині. Фото з архіву Сергія Луденського

«Так закрутилось, що через “сарафанне радіо” до нас почало звертатись все більше людей, запити надходили, а ми їздили та забирали котиків та собак. Найбільше евакуаційних місій ми робимо на Донеччині, адже там наразі активно змінюється лінія фронту», — поділився Сергій Луденський.

За ці два роки волонтери вивозили тварин з Бахмута, Авдіївки, Покровська, Краматорська, Дружківки, Часового Яру, Великої Новосілки, Курахового, Максимільянівки, Торецька, Нью-Йорка та Святогірська. Також вони регулярно вивозять тварин з Харківського, Сумського та Херсонського напрямків. Усього команді вдалось евакуювати 1650 тварин. Майже тисячу собак, кішок та качок вони врятували з Херсонщини після підриву Каховської ГЕС росіянами.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Команда волонтерів на Донеччині. Фото з архіву Сергія Луденського

Як відбуваються евакуаційні місії

Сергій розповідає, що спочатку волонтери їздили на власних автівках, проте так було складніше та рятували менше тварин. Згодом волонтери зібрали гроші та придбали мікроавтобус, клітки для тварин та все необхідне спорядження.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Евакуаційна машина волонтерів. Фото з архіву Сергія Луденського

«Наша команда складається з п’яти людей, часто з нами також їздить ветеринар, аби надати допомогу тваринам на місці. Машина завжди заповнена клітками, які міцно закріплені, аби тварин не трусило та вони не лякались. Ми маємо сачки для котів та нашийники-удавки для собак, беремо із собою багато корму, вітамінів та вакцини для тварин. Безпека команди також важлива — використовуємо бронежилети, каски, рукавиці, медикаменти та рації для зв’язку», — пояснює Сергій Луденський.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Евакуаційна машина волонтерів. Фото з архіву Сергія Луденського

На виїзді у прифронтові громади команда тримає зв’язок з місцевими волонтерами та поліцією, аби ті допомогли орієнтуватись містом. Більшість запитів команда отримує від містян через соцмережі, шукають оголошення про покинутих тварин у місцевих Telegram-каналах, а також військові часто самостійно вивозять тварин з лінії фронту у найближчі громади, де далі їх забирають волонтери. Замовити евакуацію тварини можна, заповнивши форму.

Волонтери регулярно встановлюють станції годування тварин у деокупованих та прифронтових містах. Місцеві волонтери регулярно насипають туди корм, аби тварини, яких не вдається вивезти, були нагодованими. Переглянути всі доступні пункти годування можна на інтерактивній карті. Також команда зараз працює над створенням мобільної бригади для стерилізації тварин.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Встановлення станції годування. Фото з архіву Сергія Луденського

Врятувати та знайти новий дім для хвостиків

Після евакуації тварин наступне завдання волонтерів — знайти для них нову родину. Сергій розповів, що команда активно співпрацює з притулками та центрами адопції тварин по всій Україні. Проте багато таких притулків наразі переповнені.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Врятовані тварини. Фото з архіву Сергія Луденського

Деякі тварини повертаються до своїх власників, коли ті бачать оголошення про загублених котів чи собак у соцмережах. Інші й досі чекають на нових господарів. Ініціатива має Telegram-канал, у якому можна відгукнутись на оголошення та забрати тварину в родину.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Врятовані тварини. Фото з архіву Сергія Луденського

«Ми також звертаємось до інших волонтерів, які перевозять тварин за кордон. Це доволі складна та бюрократична процедура, проте це варте того, аби розвантажувати притулки та дарувати хвостикам новий дім», — коментує Сергій Луденський.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Врятовані тварини. Фото з архіву Сергія Луденського

Допомога військовим

Ігнат Туренко з 2014 року є співвласником компанії обсмажування кави та мережі кав’ярень у Дніпрі. У 2021 році його ростерія «Perea» стала чемпіоном з обсмажування кави в Україні. Через початок повномасштабного вторгнення плани про участь у світовому конкурсі змінились, тепер Ігнат присвячує свій час волонтерству.

Спільно із Сергієм він допомагає евакуйовувати тварин. У 2022 році знайомі військові звернулись до волонтерів за допомогою, аби придбати лафет для перевезення автомобілів. Відтоді Ігнат забирає машини захисників з фронту, відвозить їх на ремонт у Дніпро та повертає на фронт.

«Поки триває війна, я вбачаю два варіанти: або наближати перемогу в ЗСУ, або бути корисним в тилу та допомагати військовим. З початку вторгнення я долучився до складу ТрО у Дніпрі, згодом мене відпустили, тож я почав волонтерити», — розповідає Ігнат Туренко.

До команди одними з перших зверталися знайомі захисники з Третьої окремої штурмової бригади ЗСУ, а далі також завдяки “сарафанному радіо” почали зв’язуватись й інші бригади. Волонтери вже відремонтували 50 машин військових.

волонтери евакуйовують тварин з Донеччини

Евакуйовані машини. Фото з архіву Ігната Туренка

«Одного разу нам подзвонили військові та сказали, що чули, як ми їздимо та евакуйовуємо машини. Кажуть, нам треба теж допомога. Ми приїхали до їх підрозділу, а виявилось це мої знайомі, з якими я служив у ТрО. Такий світ тісний», — каже Ігнат Туренко.

Ігнат розповів, що кавовий бізнес продовжує свою роботу. Кожного разу на виїзді до захисників він передає їм каву з найкращих партій обсмажки.

«Якщо наша кава допомагає захисникам не засинати та хоч трохи дарує емоції — це найбільш приємне досягнення», — ділиться Ігнат Туренко.

Вгору