«Інструмент інформаційної війни». Росія планує блокувати доступ до YouTube у Криму

Джерело:  ua.krymr.com  /  09:50, 9 Вересня 2023

Про те, що подивитися відео на платформі вдається лише за допомогою VPN і то – не завжди, писали у соцмережах жителі Сімферополя, Севастополя, Євпаторії, Феодосії, Прибережного, Форосу, Алушти, Чорноморського, Керчі

Наприкінці серпня 2023 року жителі анексованого Росією Криму почали скаржитися на проблеми з доступом до YouTube. Про те, що подивитися відео на платформі вдається лише за допомогою VPN і то – не завжди, писали у соцмережах жителі Сімферополя, Севастополя, Євпаторії, Феодосії, Прибережного, Форосу, Алушти, Чорноморського, Керчі. Крим.Реалії розібралися в цьому питанні.

Найчастіше подібна проблема спостерігалася у користувачів кримського інтернет-провайдера «Миранда-медиа», який частково належить «Ростелеком» – державній телекомунікаційній компанії РФ. Інциденти пов'язують із можливим тестуванням сервісу-«прокладки» для блокування YouTube. Інформація про те, що «Ростелеком» працює над подібною програмою, з'явилася в середині серпня.

https://t.me/mozhemobyasnit/15926

У липні 2023 року в Telegram-каналі Brief написали, що в їхнє розпорядження потрапив порядок денний наради щодо забезпечення державних інтересів у мережі Інтернет у керівника Адміністрації президента РФ Антона Вайна.

https://t.me/brieflite/79

З оприлюдненого документа стало відомо, що серед іншого в Кремлі говорять «про запуск національного ресурсу – повноцінного аналога YouTube». Доповідачем на цю тему виступала головна редакторка медіагрупи «Россия сегодня» та телеканалу RT Маргарита Сімоньян.

Також на нараді порушувалася тема «про підвищення ефективності механізму виявлення та блокування VPN-сервісів».

Редакція Крим.Реалії не може підтвердити чи спростувати цю інформацію з незалежних джерел.

Про блокування говорять давно

Потенційно Кремль має можливості для повного блокування сервісу, висловив свою думку український експерт телеком-індустрії Олексій Семеняка в коментарі Крим.Реалії.

Олексій Семеняка

Олексій Семеняка

«Я нагадаю, що кілька років тому було ухвалено закон Лугового так званий (закон «Про стійкий інтернет в Росії», який набув чинності в листопаді 2019 року – КР), що передбачає встановлення в операторів зв'язку пристроїв боротьби із загрозами. ТСПЗ так звані. Технічні засоби протидії загрозам. І ці пристрої контролюються не операторами, вони повністю перебувають поза зоною контролю операторів. Вони контролюються цензурним російським органом і через ці пристрої повинен проходити весь трафік користувачів... Відповідно, складнощі з блокуваннями у таких сервісів можуть бути тільки з тими [ресурсами], які якимось чином приховують себе, які намагаються боротися з цим – змінювати адреси, використовувати погано розпізнавані протоколи і таке інше. YouTube подібним не займається. YouTube – це масовий сервіс, який абсолютно відкритий», – сказав співрозмовник.

Також Семеняка називає потенційне рішення повністю заблокувати Youtube «скоріше, політичним питанням, а не технічним» і дуже сумнівається, що Кремль піде на це.

Проблеми із завантаженням тривають

4 вересня, слідом за мешканцями анексованого Росією Криму, на проблеми із завантаженням відео на YouTube почали скаржитися користувачі Москви та Підмосков'я, Санкт-Петербурга, Новосибірська та Воронежа.

Російський Forbes із посиланням на джерело в одному з російських операторів написав, що причиною можуть бути збої в роботі «технічних засобів протидії загрозам» «Роскомнагляду» або тестування блокування YouTube.

Пізніше у «Роскомнагляді» заявили, що збої не пов'язані з діями цензурного відомства.

«Прокладка» для перегляду відео

Влітку Telegram-канал «ЗаТелеком» оприлюднив лист, нібито з внутрішньої розсилки «Ростелекому», в якому компанія пропонувала своїм співробітникам протестувати «сервіс доступу до YouTube».

Пізніше в коментарі російському Telegram-каналу «Можем объяснить», автор каналу «ЗаТелеком» і директор «Товариства захисту інтернету» Михайло Климарьов пояснив, що під тестуванням «сервісу доступу до YouTube» мається на увазі створений «сайт-прокладка» для перегляду відео, і це «схоже на тест фільтра для цензури YouTube».

Михайло Климарьов

Михайло Климарьов

Климарьов розповів, що співробітникам «Ростелекому» запропонували дивитися відео не безпосередньо з оригінального сайту, а через спеціально створений сайт ytonline.ru. Зараз ytonline.ru недоступний. IT-експерт Михайло Климарьов назвав подібну ініціативу «Ростелекому» «компромісним сценарієм між повним блокуванням (як Facebook та Instagram) та нинішнім YouTube без цензури».

Цензура розширюється

Експерт із психологічної кібербезпеки Наталія Бугаєва з Києва в розмові з Крим.Реалії пояснила, що сайт-«прокладка» для перегляду YouTube – це внутрішній сервіс доступу, що є системою фільтрації контенту.

«Найімовірніше, планується повне блокування прямого доступу до YouTube з можливістю перегляду відео YouTube через сайт-прокладку «Ростелекому». Через шифрування трафіку на YouTube, прямої можливості цензурування контенту «Ростелеком» не має, тому через сайт-«прокладку» здійснюватиметься фільтрація контенту. По суті, у коді сайту-«прокладки» можна прописати блокування певного відеоконтенту і користувачеві ці відео просто не будуть доступні», – каже Бугаєва.

Паралельно із запуском сайту-«прокладки» можуть спеціально ускладнити використання YouTube та уповільнити його роботу, продовжує Наталія Бугаєва. Як альтернативу користувачам пропонуватимуть скористатися сайтом від «Ростелекому» або, наприклад, спеціально створеною для цієї мети програмою для перегляду відео. Але об'єднуватиме їх одне – обмежена можливість перегляду того, що хочеш.

Те, що пропонує «Ростелеком», по суті навіть не блокування, з технічного погляду, прокоментував для Крим.Реалії керівник управління забезпечення діяльності Національного координаційного центру кібербезпеки апарату Ради національної безпеки та оборони України Сергій Прокопенко.

«Прокладка», швидше за все, дозволяє дивитися те, що можна за «білими списками», все інше буде заборонено. Буде список YouTube-каналів, які можна буде дивитися, на всі інші буде зазначено: «Обмежено за вказівкою «Роскомнагляду» і все. По суті, це обман користувачів. Тому що на YouTube, якщо вони скористаються прямим переходом, цей контент завжди буде доступний. А на цьому сайті, який виступає як проксі, як посередник, на той контент, який вони («Роскомнагляд» – КР) розцінюють як непотрібний, говоритимуть, що він заблокований», – вважає Прокопенко.

Існування подібних сайтів-«прокладок» для перегляду відео в Інтернеті не що інше, як цензура, заявив Крим.Реалії український експерт телеком-індустрії Олексій Семеняка.

«Знаєте, це як в анекдоті радянських часів про людину, яка перемикала канали в телевізорі. На першому каналі – з'їзд (з'їзд КПРС КР), на другому каналі – з'їзд, на третьому каналі – з'їзд, на четвертому каналі сидить кгбшник і каже: «Я тобі поперемикаю!». Ось це такий самий принцип», – вважає Семеняка.

Обхід блокування

Користувачі можуть отримати доступ до заблокованих ресурсів, наприклад, через VPN. Провайдери можуть блокувати їх використання, але побороти їх повністю не зможуть, вважає Сергій Прокопенко.

Для більшості стандартних VPN-клієнтів існують сигнатури, які дозволяють виявляти їх у трафіку і, відповідно, більш відомі, великі VPN публікують зовнішні IP-адреси. Тому, так, вони («Роскомнагляд» – КР) можуть заблокувати частину такого трафіку, але знову ж таки, є невеликі VPN-сервіси. Ви можете налаштувати свій VPN-сервіс. Повністю «випиляти» VPN вони не зможуть, оскільки це частина базової інфраструктури інтернету. І насправді їхні держустанови, бізнес використовує їх для захисту власних ресурсів, власних каналів… Вони можуть ускладнити використання таких сервісів, але завжди з'являтимуться нові й повністю заблокувати їх не зможуть», – каже Сергій Прокопенко у коментарі для Крим.Реалії.

Експерт вважає, що зацікавлені в отриманні контенту знайдуть вихід і, навіть не звертаючись безпосередньо до YouTube, зможуть отримувати відео з платформи. Наприклад, у Росії користується популярністю Telegram, тому можна створити сервіс, який завантажуватиме ролик з YouTube і публікуватиме його в Telegram.

Проблема в тому, що ситуація з обмеженим доступом є інструментом інформаційної війни, яку веде Російська Федерація. І спрямована вона не на тих, хто може шукати відповідні VPN-сервіси, а на широку громадськість, вважає Прокопенко. Такої думки дотримується і Наталія Бугаєва.

«Тут ми стикаємося із ще одним аспектом – психологічним, оскільки відповідно до КК РФ (Кримінальний кодекс Російської Федерації – КР) перегляд забороненого контенту може призвести до накладення штрафу або порушення кримінальної справи. Також слід зважати на те, що з 2017 року Росії заборонені анонімайзери, а також VPN-технології та сервіси, що дозволяють отримати доступ до сайтів, заблокованих на території РФ. Низка користувачів, які зрозуміли, що використання ними програм обходу блокування може бути відоме провайдеру, віддадуть перевагу офіційно запропонованим сервісам доступу, оскільки боятимуться наслідків перегляду забороненого контенту», – вважає співрозмовниця.

Також важливою буде позиція самого YouTube у цій ситуації. Як буде вирішена юридична сторона питання та чи дозволить компанія транслювати через сторонній сайт ролики, розміщені на її відеохостингу. Експерти говорять про, як мінімум, два варіанти розвитку подій: YouTube може поборотися за своїх користувачів або ухвалити рішення залишити цей ринок назовсім.

Вгору