Острівці Луганщини по всій Україні: як працюють гуманітарні хаби для переселенців

Джерело:  v-variant.com.ua  /  16:47, 25 Серпня 2022

Люди, які через війну вимушено переїхали в різні куточки України з Луганщини, можуть звертатися за підтримкою в гуманітарні хаби, які нещодавно почали свою роботу

Люди, які через війну вимушено переїхали в різні куточки України з Луганщини, можуть звертатися за підтримкою в гуманітарні хаби, які нещодавно почали свою роботу. “Східний варіант” поспілкувався з представниками трьох таких хабів і розповідає, що треба знати людям, аби отримати підтримку.

Полтава, Луцьк та Свалява, що на Закарпатті — одні з перших отримали змогу допомагати переселенцям з Луганщини. Сталося це завдяки самим переселенцям — працівникам місцевого самоврядування різних громад. Саме вони ініціювали відкриття гуманітарних хабів.

Журналісти «Східного варіанту» дослідили, як отримати допомогу від Гірської, Кремінської та Старобільської громад всім переміщеним жителям Луганщини.

Гірська громада у Полтаві освоїла дистанційну допомогу переселенцям

Представники Гірської громади оселилися в Полтаві. Там же відкрили й гуманітарний хаб, який працює для всіх жителів Луганщини, що переїхали в Полтаву чи область. А також для ВПО з Гірської громади, які опинилися в будь-якому куточку України.

За пару тижнів хаб уже встиг видати першу партію допомоги від благодійного фонду. Пакунки з харчами отримали близько 500 людей, в тому числі 55 через Укрпошту. Посилки поїхали на Львівщину, Київщину, Черкащину.

«Благодійний фонд дав нам дозвіл відправляти поштою, тому ми допомагали адресно”, — розповідає відповідальна за роботу хабу Тетяна Семенова.

гуманітарка штаб

Гуманітарна допомога Фото з ФБ Гірської міської військово-цивільної адміністрації

Перед кожною видачею і відправкою волонтери обдзвонюють всіх переселенців індивідуально — питають про потреби.

Отримати допомогу від хабу можна навіть кілька разів. Все залежить від кількості гуманітарної допомоги, яка надходить до штабу. Тетяна Семенова розповідає:

«Наприклад, прийшла допомога, ми видали й в реєстрі відмітили, що людина отримала допомогу певного числа. Потім приходить інша допомога і ми обдзвонюємо тих людей, які ще не отримали. Але буває, що донор дає можливість видавати більше. І тому родина може отримати кілька разів, якщо вистачає на всіх».

Людей, які знаходиться в Полтаві, волонтери запрошують прийти особисто. Під час розмови проявляється безліч інших питань. Волонтери допомагають консультаціями та направляють до потрібних спеціалістів.

Ось надавали консультації, як стати на облік в міській раді на соціальне житло. З юридичних питань ми перенаправляємо до наших юристів. Також консультуємо, як заключити декларації з лікарями, до кого звертатися. Розповідаємо, де отримати безкоштовну психологічну підтримку. Надаємо номери телефонів та адреси всіх гуманітарних хабів Луганської області», — пояснюють у хабі.

Допомога переселенцям Луганщини1

Людей реєструють та питають про потреби Фото з ФБ Гірської міської військово-цивільної адміністрації

Також волонтери допомагають всім, хто не має змоги заповнити гугл форму самостійно.

«Якщо прийшла жінка старшого віку, у якої немає смартфона, і вона не може зареєструватися, то ми реєструємо тут, на місці. Приходять і реєструються мешканці Сєвєродонецька, Новоайдара, Старобільська, Лисичанська», — розповідає Тетяна Семенова.

У хабі працюють люди, які до окупації працювали в Гірській ВЦА. Це один спеціаліст зі служби у справах дітей, два з відділу освіти та бухгалтер. Нещодавно приєдналася юристка із Щастя, яка раніше працювала в ЦНАПі.

«Якщо будуть ще приїжджати люди на Полтавщину, я впевнена, вони будуть до нас приєднуватися та волонтерити у гуманітарному хабі», — додає Тетяна Семенова.


Вся інформація про роботу хабу є на сторінці в ФБ Гірської міської військово-цивільної адміністрації.

Закарпаття підтримує Луганщину

Переселенці з Луганської області, які опинилися на Закарпатті, теж не залишаться без уваги. Туди переїхала громадська організація “Центр спільного розвитку «Дієва громада». Вона була організована у Старобільску ще у 2015 році. І саме на її базі у Сваляві створили хаб.

Громадська організація переїхала на Закарпаття від самого початку повномасштабного вторгнення 24 лютого. Частина команди ще деякий час залишалася у Старобільській громаді до повної окупації міста. Волонтери допомагали місцевим жителям ліками та їжею.

«Лікарів не було на місці і люди не могли отримати медичну допомогу і життєво необхідні препарати — це інсулін та протипухлинні препарати для людей, які страждають онкологією», — розповідає голова ГО “Дієва громада” Оксана Очкурова.

Опинившись на Закарпатті, громадська організація допомагає гуртожиткам придбати необхідну техніку для ВПО: холодильники, пральні машини, бойлери, плити, праски.

Також волонтери зголосилися взяти на себе роботу хабу від Старобільської громади, щоб надавати переселенцям на Закарпатті ще й гуманітарну підтримку.

«Оскільки ми маємо хороший контакт з нашою Старобільською адміністрацією, ми скоординувалися і разом створили цей гуманітарний хаб», — розповідає пані Оксана.

переселенці

Черга до Старобільського хабу у Сваляві Фото з ФБ Центру спільного розвитку «Дієва громада»

В першу чергу отримати допомогу можуть старобільчани. Але чіткої прив’язки до громади немає. Люди з інших районів Луганської області теж можуть звертатися за умови, що територіально знаходяться в місті Свалява або в Закарпатській області.

«Люди зі Старобільського району — це наша пряма аудиторія. Куди б людина не виїхала, ми можемо відправити туди посилку з продуктами та гігієнічним набором. Якщо людина виїхала із Луганської області в будь-яке інше місто і звертається до нас, то ми перенаправляємо до інших хабів», — пояснює Оксана Очкурова.

Допомога переселенцям Луганщини

Старобільський хаб Фото з ФБ Центру спільного розвитку «Дієва громада»

Зараз Старобільський хаб працює завдяки ресурсам, які залучає громадська організація самостійно. Це міжнародні організації, релігійні громади, приватні внески. Отримують переважно харчі, гігієнічні набори, памперси та дитяче харчування.

«Якщо ми можемо додати в той набір якісь індивідуальні потреби, то додаємо. Якщо ні, то відправляємо стандартний набір», — пояснює пані Оксана.

Поки що відправка поштою відбувається коштом одержувача, але обласна адміністрація планує укласти договори з Укрпоштою, аби посилки їхали до людей безплатно.

За перші три дні роботи хабу зареєструвалися більше ніж 500 людей з усієї Луганської області. Після реєстрації волонтери спілкуються з людьми особисто. Згодом потрібно переслати фото документів та довідки ВПО.

За словами пані Оксани, періодичність отриманої допомоги буде залежати від наявних ресурсів.

Волинь допомагає вихідцям із Кремінної

Хаб від Кремінської громади в Луцьку розпочав свою роботу на початку серпня. До цього координатор хабу Олександр Карташов збирав інформацію лише про жителів Кремінської громади. Згодом додалися ВПО з усієї Луганської області, які перебувають у Волинській області.

«Зараз поки що я лише збираю дані щодо кількості наших переселенців. Кремінян ми знаємо, а тепер до нас додалася вся Луганська область, тому важливо знати, скільки гуманітарної допомоги замовляти сюди, на Волинь», — розповідає координатор хабу.

продукти гуманітарка

Гуманітарна допомога від Кремінської громади / фото з ФБ Кремінської міської ВЦА

До хабу звертаються переважно за гуманітарними наборами чи за медичною допомогою, іноді виникають юридичні питання. Волонтер консультує і в телефонному режимі або направляє до потрібних спеціалістів. Олександр Карташов розповідає:

«Багато запитів, коли люди здвоїлись як переселенці, тобто до 24 лютого вони вже були переселенцями, і потім переїхали знову, і в них виникають проблеми. Також є питання, коли люди перереєстровуються з місця на місце».

В хабі пояснюють, що не треба чекати, поки створиться хаб певної громади. Найголовніше залишити свої дані в гугл-формі громади, яка знаходиться найближче територіально.
«Якщо людина, наприклад, із Сватівського району, то по цій громаді хаб може взагалі і не створитися. Є хаби на базі Попасної, Лисичанська, Сєвєродонецька. Куди хто виїхав, там і створили. Потрібно заповнювати гугл форму в будь-якому випадку. Ці форми прив'язуються до центрального хабу і далі буде розподіл», — пояснює Олександр Карташов.

переселенці

Вимушені переселенці у Кремінському хабі Фото з ФБ Кремінської міської ВЦА

Найближчим часом волонтери будуть робити перше замовлення гуманітарної допомоги з центрального хабу в Дніпрі згідно зі списками. Планується видача як особисто, так і через пошту по території Волинської області.

Корисні контакти хабів

Гірська громада: м. Полтава, вул. Алмазна, 6/11 (центральна бібліотека, 2 поверх, з понеділка по п'ятницю з 10.00 до 13.00)

+38 099 978 5622

Гугл форма для реєстрації

Кремінська громада: м. Луцьк, вул. Індустріальна, 2.

+38 099 185 20 38 (Viber, Телеграм)

Гугл форма для реєстрації

Старобільська громада: Закарпатська область, м. Свалява, вул. Чорновола, 3

+38 066 065 81 25

Гугл форма для реєстрації

Мапа гуманітарних хабів по всій Україні.

Оновлена інформація про роботу хабів за посиланням.

Вгору