"Професор з окопа" відповів на фейки Росії про мобілізацію угорців на Закарпатті

Джерело:  apostrophe.ua, https://www.stopfake.org  /  12:32, 6 Лютого 2023

Фейк: Україна проводить масову мобілізацію угорців Закарпаття

Аби налаштувати закарпатських угорців і українців одних проти інших, в Угорщині агенти Росії поширюють неправдиву інформацію про закарпатських угорців, таку ж інформацію вони поширюють і в Україні.

Про це написав кандидат соціологічних наук, депутат Закарпатської обласної ради, професор та боєць 68-го об ТрО 101-ї Закарпатської бригади територіальної оборони Федір Шандор.

Він наголосив, що закарпатські угорці – добропорядні громадяни України й наразі тисячі мешканці цього регіону, й угорці в тому числі взяли в руки зброю і пішли воювати для того, щоб російські окупанти не прийшли в Закарпаття.

"Ми всі пам’ятаємо, як це було в минулому столітті, пам’ятаємо про "маленькій робот" і концтабори для угорців, які організували росіяни", - зазначив військовий.

Зараз на фронті закарпатські угорці захищають свою землю і свої сім’ї від російських окупантів й вдячні друзям з Угорщини, які в цей складний час допомагають Україні.

"Але тим, хто зрадив свій народ і перейшов на службу до Росії, хочемо сказати одне – не заважайте нам. Добро і правда все рівно переможе – а російське зло програє", - попередив Федір Шандор.

Своє звернення він також продублював угорською мовою.

Зазначимо, що Федір Шандор став загально відомим через лекції, які він читав студентам на передовій після нічного чергування. На його честь в Ужгороді навіть встановили міні-пам'ятник.

Нагадаємо, що проросійські ЗМІ Угорщини та самої РФ почали активно розповсюджувати чутки про "злочинну" мобілізацію угорців Закарпаття.

Представники угорської громади України розкритикували пропагандистські публікації в угорських ЗМІ. Вони заявили, що метою поширення такої неправдивої інформації є «налаштувати закарпатських угорців та українців один проти одного». А самі публікації в угорських медіа базуються на заявах неназваних анонімних джерел, достовірність яких не можна перевірити.

Російські ЗМІ з посиланням на публікації в угорських медіа поширюють інформацію про те, що українська влада «знайшла спосіб, як вирішити “угорське питання”» на Закарпатті – у регіоні нібито проводиться масова мобілізація етнічних угорців. Їх начебто відправляють у найгарячіші точки фронту – під Соледар та Бахмут. Також угорське видання Metropol, а слідом за ним російські пропагандистські медіа та Telegram-канали опублікували матеріал про те, що «сотні тіл українських військових зберігаються в рефрижераторах всього за кілька сотень метрів від кордону з Угорщиною». Це нібито переважно етнічні угорці, які несли службу в «розгромленій під Соледаром» окремій гірсько-штурмовій Закарпатській бригаді.

Скриншот – tass.ru

26 січня угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто зробив таку заяву: «Угорці гинуть у цій війні пліч-о-пліч з українцями, адже угорців, які проживають на Закарпатті, також призивають до української армії… За останні дні ми бачили відеоматеріали про те, як жорстоко це іноді відбувається …». Цю заяву також підхопили російські ЗМІ, поширюючи новину про те, що на Закарпатті нібито відбувається «насильницька мобілізація етнічних угорців», оскільки «128-ма гірсько-штурмова бригада зазнала під Соледаром великих втрат».

Насправді звинувачення на адресу України в мобілізації нібито за етнічним принципом є абсолютно безпідставними. Джерелом цієї інформації послужила публікація в угорському виданні Pesti Srácok. У своєму репортажі із Закарпаття журналістка Анжела Фюссі посилається на слова місцевих угорців, які анонімно заявили, що мобілізують нібито переважно представників місцевої угорської громади. Водночас у матеріалі немає жодних інших джерел, які б підтвердили таку версію подій.

Етнічні угорці, як і представники інших етнічних меншин, що проживають на території України, насамперед є громадянами України. Відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» захист батьківщини, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком усіх громадян України – незалежно від їхнього етнічного походження.

Самі представники угорської громади України розкритикували зазначені публікації в угорських ЗМІ та пропагандистські висловлювання деяких політиків Угорщини. Так, 30 січня Голова угорської громади Києва та Київської області Тібор Томпа в ефірі 5 каналу заявив, що наразі понад 400 українських угорців – громадян та патріотів України – захищають країну від російської агресії. Також відомо, що 12 українських угорців загинули внаслідок війни. Тібор Томпа заявив, що зараз проорбанські ЗМІ, поширюючи співзвучні з кремлівською пропагандою наративи, намагаються розхитати українсько-угорські відносини.

Закарпатські угорці критикою відреагували на пропагандистські публікації в угорських та російських ЗМІ. 26 січня представники угорської громади у регіоні під час засідання Закарпатської обласної військової адміністрації заявили, що «не допустять і не дадуть використовувати українських угорців як об’єкт для маніпуляцій та ворожої пропаганди». «Тому представники угорської національної спільноти Закарпаття сьогодні направили чіткий сигнал усім: є максимальна підтримка, всебічна допомога та розуміння від держави і органів виконавчої влади на місцях», – йдеться у заяві.

На своїй сторінці у Facebook український угорець, професор Ужгородського національного університету, депутат Закарпатської облради та наразі військовослужбовець ЗСУ Федір Шандор написав, що мета поширення хибної інформації щодо закарпатських угорців зрозуміла «налаштувати закарпатських угорців та українців один проти одного».

«Закарпатські угорці – добропорядні громадяни України. Тисячі закарпатців усіх національностей (і угорці зокрема) взяли до рук зброю і пішли воювати – бо ми не хочемо, щоб російські окупанти прийшли на Закарпаття і вбивали наших рідних. Ми всі пам’ятаємо, як це було в минулому столітті, пам’ятаємо про «маленький робот» і концтабори для угорців, які організували росіяни. Зараз на фронті закарпатські угорці захищають свою землю і свої сім’ї від російських окупантів. Ми вдячні нашим друзям із Угорщини, які в цей складний час допомагають нам», – йдеться у публікації.

Раніше Андрій Акімов, начальник пресслужби Закарпатського обласного терцентру комплектування заявляв, що Закарпаття «далеко не серед лідерів областей за кількістю мобілізованих».

Щодо публікації угорського видання Metropol про нібито «сотні тіл українських військових» у рефрижераторах біля угорського кордону, то й це повідомлення викликає великі сумніви. Насамперед джерелом цієї інформації, як і в попередніх випадках, є неназвана особа («Metropol отримав шокуючу інформацію», – пише видання). Окрім цього, публікація була проілюстрована фотографією одного з рефрижераторів із тілами у білих мішках. Втім, як вдалося встановити, цю фотографію було взято із сюжету телеканалу Al Jazeera, який показав вагон-рефрижератор із тілами загиблих російських військових в Україні.

Крім того, у публікації Metropol стверджується, що йдеться про тіла військових із «розгромленої під Соледаром» 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Інформацію про «розгром» цієї бригади напередодні поширювали у так званих Z-каналах Telegram. Згідно з аналізом військового аналітика Тома Купера, напередодні російського наступу відбулася ротація – 128-му бригаду замінили на окремі підрозділи 46-ї десантно-штурмової бригади. Саме цю ротацію російська пропаганда представила своїй аудиторії як «розгром» української бригади під Соледаром.

Скриншот – facebook.com

У Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки України заявили, що жодне з цих повідомлень не відповідає дійсності. «Усі меседжі, поширені угорськими медіа, широко тиражуються у ЗМІ РФ і спрямовані винятково на розпалювання міжетнічної ворожнечі між українцями та угорцями на Закарпатті», – йдеться у заяві.

Вгору