«ProKrym». Про що онлайн-курс розповість держслужбовцям, які хочуть працювати в деокупованому Криму

Джерело:  ua.krymr.com  /  10:04, 25 Квітня 2023

Одна з цілей цього курсу освітня – ознайомити не лише чиновників, а й усіх зацікавлених осіб із темою Криму

Представництво президента України в АРК за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Фонду «Східна Європа» та Міжнародної «Кримської платформи» розробило просвітницький курс з історії Криму, подій, пов'язаних з російською анексією та окупацією Кримського півострова. Онлайн-курс «ProKrym» призначений для українських держслужбовців, працівників місцевого самоврядування в Україні та «всіх зацікавлених осіб». Він складається з 10 лекцій у відео- і текстовому форматах. Якої мети хочуть досягти автори просвітницьких курсів? Які найбільші прогалини в розумінні кримських проблем і реалій має українське суспільство? Чи корисні ці лекції будуть кримчанам? Про це йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Про що курс «ProKrym»

Розробка онлайн-курсу «ProKrym» – це доручення президента України для формування державної політики та кадрового резерву в Криму після його деокупації, каже заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Анатолій Стельмах.

На Кримському півострові цей резерв доведеться відновлювати з нуля, зазначає чиновник, тож пройти навчання можуть усі, хто претендує на роботу в державних органах Автономної Республіки Крим.

Кримчани можуть дивитися цей курс і претендувати на адміністративні посади в АР Крим

Анатолій Стельмах

«З курсу можна дізнатися чи закріпити свої знання про історичні події на Кримському півострові, у тому числі й про ті, що відбувалися на початку збройної агресії Росії, про роботу переміщених із Криму державних органів на підконтрольній [українській] території, актуальну державну політику з деокупації півострова та реінтеграції його жителів», – розповів Анатолій Стельмах.

Анатолій Стельмах, заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Анатолій Стельмах, заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Онлайн-курс складається з 10 лекцій українською мовою тривалістю до 10 хвилин із субтитрами кримськотатарською мовою. З них можна дізнатися про основні події з історії України та Криму, державні пріоритети та плани щодо деокупації Кримського півострова. Пройти цей курс заступник міністра рекомендує і кримчанам, які живуть в окупації.

«Люди, які там живуть і не співпрацювали з окупантами, не чинили злочинів проти українського народу та держави, можуть дивитися цей курс і претендувати на адміністративні посади в АР Крим», – зазначає Анатолій Стельмах.

Активісти руху «Жовта стрічка» поширили проукраїнські листівки у Севастополі, 22 лютого 2023 року

Активісти руху «Жовта стрічка» поширили проукраїнські листівки у Севастополі, 22 лютого 2023 року

«Є теми, які стали абсолютним відкриттям»

«ProKrym» – це набір обов'язкових знань, які потрібні для того, щоб працювати з кримською темою, розповідає співавторка курсу Дар'я Свиридова.

Одна з цілей цього курсу освітня – ознайомити не лише чиновників, а й усіх зацікавлених осіб із темою Криму

Дар'я Свиридова

У своїй роботі вона часто стикалася із ситуацією, коли представники українських держорганів мали слабке уявлення про державну політику щодо Криму, роботу з переселенцями з Кримського півострова та умови, в яких мешкають кримчани на окупованій території. Кримчанам не завжди було зрозуміло, чому Україна не визнає російські паспорти, чи залишається при цьому в них українське громадянство тощо.

«Одна з цілей цього курсу освітня – ознайомити не лише чиновників, а й усіх зацікавлених осіб із темою Криму: його історією, [російською] окупацією, порушеннями прав людини та з тим, що Україна робить для деокупації на правовому фронті – які закони ухвалюють, як було ухвалено «Стратегію деокупації Криму». Все це є в курсі, і він може бути цікавим не лише широкому загалу та фахівцям, які працюють з темою Криму, але, і ми дуже сподіваємося, він буде цікавий і тим, хто збирається працювати на деокупованій території», – розповіла Дар'я Свиридова.

Дар'я Свиридова, співавторка просвітницького онлайн-курсу «ProKrym»

Дар'я Свиридова, співавторка просвітницького онлайн-курсу «ProKrym»

Одна з лекцій присвячена темі захисту й розвитку корінних народів – кримських татар, караїмів і кримчаків.

«Мені здається, не всі чиновники знають, що ухвалено законодавство про корінні народи», – зазначає правозахисниця.

Святині, побут і трагедії: спадщина корінних народів Криму (фотогалерея)

Photo Gallery:https://ua.krymr.com/a/pro-krym-onlain-kurs-krym-deokkupatsia-upravlinnia-prokrym/32376945.html

Святині, побут і трагедії: спадщина корінних народів Криму (фотогалерея)

Ще одна лекція – про перехідне правосуддя як інструмент подолання наслідків війни та окупації. У ній йдеться про визнаний ООН політико-правовий механізм, що допомагає відновлювати права жертв окупації та перейти від стану війни до стану миру, розповідає Дар'я Свиридова.

Для каждого специалиста есть темы, с которыми он работал, а были и те, которые были для него абсолютным открытием

Дарья Свиридова

«Це теоретичний блок, але він важливий для розуміння того, які питання зараз порушуються Україною для деокупації Криму і що обов'язково буде робити Україна після [деокупації], що вимагають міжнародні стандарти», – каже Свиридова.

За місяць після того, як онлайн-курс було викладено на освітній платформі «Зрозуміло», його пройшли понад сім тисяч людей. Серед них є як внутрішньо переміщені особи з окупованих територій, так і представники місцевого самоврядування з різних областей України. Були навіть представники Прикордонної служби, розповідає Дар'я Свиридова. Наразі організатори збирають відгуки для того, щоб доопрацювати ті теми, які зацікавили слухачів.

«Для кожного фахівця є теми, з якими він працював, а були й такі, які виявилися для нього абсолютним відкриттям», – зазначає Свиридова.

Реінтеграція Криму не буде легкою

Розробники курсу – Дар'я Свиридова та Юлія Тищенко. Ведуть його українські журналісти Вадим Карп'як та Ірина Славінська. У роботі над курсом брали участь українські експерти й представники органів влади, зокрема Таміла Ташева, Ірина Верещук, Антон Кориневич, Ігор Поночовний, Марія Томак, Арсен Жумаділов, Альона Луньова, Ольга Скрипник та Андрій Іванець.

10 кліпів – інакше не можу їх назвати – по 10 хвилин, це взагалі ні про що. Це початок і концепт того, про що треба говорити

Юсуф Куркчі

«За всієї поваги до розробників курсу, цього недостатньо для підготовки кадрів», – каже ексзаступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Юсуф Куркчі. А сам курс він називає аматорським.

«10 кліпів – інакше не можу їх назвати – по 10 хвилин, це взагалі ні про що. Це початок і концепт того, про що треба говорити і до чого треба готуватися… Тішить лише те, що на четвертий рік (після реорганізації Міністерства з питань тимчасово окупованих територій України – КР) знайшли сили та розуміння, що це треба робити», – зазначив Юсуф Куркчі.

Юсуф Куркчі, колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України

Юсуф Куркчі, колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України

Як позитивний момент, Куркчі зазначає, що ці лекції можуть змінити уявлення людей про Крим.

«Люди, які сьогодні пам'ятають лише той Крим, до якого їздили на відпочинок і чебуреки, повинні пам'ятати, що це була адміністративна одиниця України, яка була під іншим політичним та зовнішньополітичним тиском, що будь-які неросійські проєкти там не віталися, не кажучи вже про кримськотатарські та українські», – зазначив Куркчі.

Проросійські активісти йдуть вулицею захопленого Росією Сімферополя, 27 лютого 2014 року

Проросійські активісти йдуть вулицею захопленого Росією Сімферополя, 27 лютого 2014 року

Наша ідея щодо створення окремого інституту окупованих територій свого часу не знайшла підтримки

Юсуф Куркчі

На думку колишнього заступника міністра Міністерства тимчасово окупованих територій, в Україні існує серйозна прогалина щодо підготовки кадрів у всіх галузях, «починаючи з академічних наук, закінчуючи програмами дошкільної та шкільної освіти».

«На жаль, наша ідея щодо створення окремого інституту окупованих територій свого часу, коли ми це обговорювали з ректором Київського національного університету, не знайшла підтримки. Я розумію, що це гроші й додаткове навантаження, але у нас сьогодні є прогалина не тільки в держслужбі», – вважає Куркчі.

Як повідомляли Крим.Реалії, Україна почала формувати кадровий резерв для Криму. Його буде задіяно після деокупації Кримського півострова. До нього увійдуть ветерани російсько-української війни та представники кримськотатарського народу. Основні критерії для відбору – патріотичність і професіоналізм, повідомляла віцепрем'єрка України Ірина Верещук.

Як зазначала постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева, Кримський півострів, швидше за все, буде звільнений військовим шляхом. За її словами, спочатку там буде встановлено військову адміністрацію, потім – військово-цивільну, а потім влада перейде до цивільних.

Вгору