У квітні розпочався сезон кліщів. Навесні ці паразити активно розмножуються та виходять "на полювання". У цей час люди вибираються відпочивати на природу, каже сімейний лікар Ісмаіл Пагієв. Суспільне дізнавалося як уберегтися від кліщів та що робити якщо паразит вас укусив.
Як вберегтися від кліщів
Підчепити кліща можна будь-де – у траві, на газоні, у лісі, парку чи сквері. Тому, якщо ви зібралися на прогулянку, варто подбати про себе, каже лікар. Потрібно правильно одягатися. Одяг має бути з довгими рукавами та світлого кольору. Штани бажано заправити у шкарпетки.
На голову необхідно одягати кепку, панамку чи косинку. Перед прогулянкою скористатися репелентом – спеціальним аерозолем, який відлякує кліщів. Ісмаіл Пагієв говорить, що він ефективний. Головне – дотримуватись інструкції і звернути увагу на тривалість дії та не забути використовувати спрей повторно.
Якщо ви гулятимете стежкою, вірогідність зустрічі з кліщем мінімальна. "Вони частіше знаходяться у високій траві та чагарниках. Є така думка, що вони падають з дерев, але це міф", – говорить лікар.
Pixabay
Місце для привалів потрібно звільнити від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20-25 м. Оглядати себе що дві години прогулянки, тому що кліщ моментально не впивається у шкіру людини. Вони кусають, коли вона сідає відпочити.
Після повернення додому потрібно ще раз себе оглянути, особливо частини тіла, покриті волоссям.
"Якщо вас вкусив кліщ, і це трапилось у вихідний день, потрібно звернутися у травмпункт, щоб там його видалили. Якщо ви самі вмієте видаляти кліщі, можна зробити це самостійно, скориставшись кліщосмиком. Він продається в аптеках. Головне пам’ятати: місце укусу не можна мити милом, капати маслом та випалювати".
Видаленого кліща не потрібно викидати. Необхідно його покласти у банку з ватою, змоченою водою, або листком, щоб кліщ був живий. Тоді віднести до лабораторного центру, щоб перевірити на бореліоз та кліщовий енцефаліт.
Pixabay
Захворювання, які передають кліщі
Одним з найбільше небезпечних захворювань для людини є кліщовий енцефаліт та хвороба Лайма, каже Ісмаіл Пагієв. "Кліщовий енцефаліт – це вірусне захворювання, яке уражає центральну нервову систему та може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до смерті. Ознаками кліщового енцефаліту є підвищення температури тіла до 38-40 градусів, головний біль, запаморочення, нудота, блювота та порушення сну".
Від кліщового енцифаліту можна зробити щеплення. Така вакцинація рекомендується в ендемічних зонах. "Вона дає захист. Але, ця вакцина не входить у список безкоштовних вакцин і є платною".
Перші ознаки хвороби Лайма нагадують симптоми грипу. Місце укусу набрякає, з’являється ломота та млявість. "У такому випадку людині лікування призначає лікар-інфекціоніст. Під час цієї недуги дуже специфічна терапія".
Кліщі небезпечні для домашніх тварин
Укус кліща небезпечний і для тварин, особливо для собак, каже головний лікар ветклініки Сергій Корнієнко. Виявити перші симптоми у домашніх улюбленців можна не завжди. "Кліщі передають тваринам такі захворювання як анаплазмоз, піроплазмоз та бореліоз. Анаплазмоз виявити у собаки відразу неможливо, піроплазмоз уражає внутрішні органи тварини і вона навіть може загинути".
Ветлікар говорить, що існує щеплення лише від бореліозу, яке треба робити раз в рік, але це не захищає тварину від укусу кліщів. "Якщо кліщ хворий борелієм, то собака не заразиться".
Якщо ви знайшли у собаки кліща, то його потрібно витягти і спостерігати за твариною. "Кожен знає поведінку своєї тварини, якщо вона завжди гіперактивна і раптом стає сумною, кволою, відмовляється від їжі, у неї підвищилась температура, з‘явилась рвота, тоді треба звертатись до лікаря".
Сергій Корнієнко каже, власники котів та собак мають завчасно про них турбуватися і обробляти їх. "Найбільш дієві від укусів кліщів – таблетки. Каплі самі по собі не ефективні, це все має працювати у комплексі, якщо нашийник, то зі спреєм. Якщо у тварин алергія на ліки, тоді треба купувати ультразвуковий відлякувач кліщів. Тепер уже немає поняття зими, літа, осіні, весни, на сьогодні кліщі є цілий рік. Цього року, коли надворі було -21 градус морозу, до нас принесли собаку, з якого витягли два кліщі. Якби я їх не витягував, то не повірив би, що таке можливе".
Що відомо
- Минулого року у Кропивницькому хворобу Лайма діагностували у 20 людей, 2 випадки з них у дітей. Про це розповіла начальниця відділу обласного управління Держпродспоживслужби Галина Сабадаш.
- За словами речниці Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Наталії Шевченко, сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад та має два виражених піки активності: у квітні-травні та у серпні-вересні.