Що буде, якщо дельфінів не стане? Про допомогу дельфінам одеського узбережжя (фото)

Джерело:  usionline.com  /  15:52, 12 Листопада 2022

Ракетні обстріли та замінування акваторії Чорного моря напряму шкодять морській екосистемі та її складовим

Біологи все частіше промовляють слово «екоцид». Усе через масову загибель дельфінів в акваторії Чорного моря. Вона співпала із початком повномасштабної війни Росії проти нашої країни. З перших днів нападу російські військові кораблі незаконно перебувають в територіальних водах України. Ракетні обстріли та замінування акваторії Чорного моря напряму шкодять морській екосистемі та її складовим. Вчені обережні з висновками, доки триває слідство, але якщо ссавці справді гинуть через воєнні дії, то наслідки будуть довготривалими та важкими.

Що може статися через загибель дельфінів, читайте в матеріалі головної редакторки Української Служби Інформації Тетяни Милимко.

Скільки попередньо загинуло дельфінів?

Обстежити морське дно через воєнні дії неможливо. Отже, точної цифри загиблих дельфінів немає. Доктор біологічних наук Іван Русєв повідомив про ймовірних п’ятдесят тисяч загиблих ссавців. Таку цифру співробітники заповіднику «Тузлівські лимани» отримали завдяки моніторингу узбережжя за допомогою експертів з Румунії, Болгарії, та публікаціям по всіх чорноморських країнах.

Фото та відеодоказами підтверджено наразі понад дев’ятсот загиблих дельфінів, з них – сто двадцять чотири в Україні. Про це повідомив провідний науковий співробітник Інституту зоології імені Шмальгаузена Павло Гольдін. На берег викидає тільки п’ять-десять відсотків мертвих тварин. У науковому світі триває дискусія та підрахунок загиблих ссавців. Науковці сходяться в одному – втрати багатотисячні.

Іван Русєв

Причина загибелі ссавців

Перші викиди тіл загиблих дельфінів почалися в березні цього року біля протоки Босфор. В інтерв’ю науково-популярному медіа «Куншт» науковець Павло Гольдін розповів, що це було дуже незвично, тому що в таку пору року трапляється мало викидів дельфінів, а ще й білобочок. Тобто вчені ніколи не бачили, щоб стільки білобочок викинулося одразу.

Саме тоді пролунала перша заява, що це може бути якось пов’язано з початком бойових дій Росії у Чорному морі, бо це збіглося у часі. Можна сказати, тиждень у тиждень. 24 лютого почалися обстріли з боку росіян, почалася активність їхніх суден, потім пуски «Калібрів» – і буквально в першій декаді березня почалися викиди дельфінів на турецьке узбережжя, – розповів Павло.

Далі повідомлень ставало більше. Географія теж збільшилася. Болгарські біологи повідомили, що спостерігають незвичну кількість загиблих китоподібних. Приблизно, у десять разів більше, ніж зазвичай. У квітні з такою ж заявою виступила Румунія.

В Україні, за словами вчених, більшість випадків припадає на Крим (Севастополь, Феодосія, Керчь).

Російська сторона назвала причиною загибелі ссавців попадання у сітки та інфекцію. Проте, українські науковці вважають, що то свідома брехня, тому що ніяких вірусологічних аналізів в Росії не проводили, а якщо б проводили, то показали б результати.

Варіант з браконьєрськими сітками, який у довоєнні часи був ймовірнішою причиною загибелі дельфінів у Чорному морі, теж не витримує критики. Бо на тілах загиблих ссавців не має видимих ознак травмування (порізів від сітки чи зрізаних плавців).

Доки українські вчені не мають остаточних висновків, вони розглядають усі можливі варіанти. Зокрема, й інфекцію. Бо є прецеденти, коли на узбережжя викинуло живого дельфіна, що характерно для інфікованої тварини.

Якщо на берег викинуло живого дельфіна, то це означає, що він помирає. Він в агонії, вже не може самостійно рухатися і загине через декілька хвилин або, може, за годину-дві. А цього року трапилося не так, як зазвичай. Є декілька випадків, щонайменше два з них в Одесі, коли живий дельфін плавав біля берега, викидався на берег, йому допомагали, щоб він таки не викинувся, не перевернувся тощо. Згодом йому стало краще, і за день він відплив назад у море. Така картина вкрай не характерна для вірусної інфекції.

Ба більше, я маю відео з Одеси з червня, на якому людина підходить до дельфіна, щоб його погладити (це відео мені надіслали приватно, воно не викладене в мережу). Якийсь необачний турист. Дельфін у відповідь клацав щелепами. Тобто йому це не подобалося, і він дав зрозуміти, що не хоче цього. Він поводився зовсім не як хвора тварина в агонії, а як нормальна тварина, якій тяжко, яка втомилася, але яка не хоче, щоб її гладили туристи, – розповів Павло Гольдін.

Доктор біологічних наук Іван Русєв найвірогіднішою причиною загибелі китоподібних у Чорному морі вважає вплив сонарів або гідролокаторів, які є на військових кораблях. Від румунських екологів йому вдалось дізнатись, що у 50% загиблих дельфінів було уражено кістки внутрішнього вуха. Дослідження проводили через комп’ютерну томографію, і це підтверджувало гіпотезу про сонари. Тобто, ссавці отримують сильну акустичну травму, яка призводить до їх загибелі.

Фото зі сторінки Дельфіни Азовського та Чорного морів

До чого може призвести загибель дельфінів у Чорному морі?

Якщо вчені доведуть, що загибель дельфінів справді пов’язана з воєнними діями, то це матиме довготривалі наслідки. Тоді акустичні травми зачепили не тільки дельфінів, але й інших морських тварин. Хтось гине одразу, а хтось може загинути за кілька років.

Небезпека для екосистеми полягає в тому, що дельфіни – це кінцеві хижаки, які утримують екосистему у збалансованому стані. Якщо їх стане менше, то екосистема може вийти з рівноваги, і тоді почнуться хаотичні коливання чисельності інших видів, – розповів УСІ Павло Гольдін.

У Чорному морі є три види китоподібних – морська свиня, дельфін-білобочка та афаліна. Вони є так званими кінцевими хижаками і перебувають на вершинах харчових ланцюгів у морській екосистемі та відіграють стабілізаційну роль в ній. Якщо екосистема втрачає кінцевих хижаків, вона розсипається. Будуть гинути інші чорноморські істоти, можлива біоінвазія – це агресивне поширення чужорідного виду на новій території, яке теж може знищувати екосистему.

Притягнення до відповідальності

Одеській прокуратурі ще в липні біологами було надано довідку про дев’яносто п’ять підтверджених випадків загибелі дельфінів в України. Зараз ця кількість збільшилася майже вдвічі. Слідство триває. Кількість знайдених загиблих дельфінів збільшується. Лабораторія в Одесі, у якій можна було робити дослідження причин загибелі ссавців, згоріла під час пожежі на Троїцькій кілька років тому. Отже тепер усі зразки вивчають біологи інших причорноморських країн. Далі буде слово за юристами.

Стаття 441 Кримінального кодексу України визначає екоцид як масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу. Особливо тяжкою формою екоциду є воєнний екоцид. І будь-хто може долучитися до цієї справи, фіксуючи злочини та повідомляючи про них у чинні органи, доказова база зростатиме, та шанси, що суд визнає не тільки масову загибель дельфінів, а й інші екологічні злочини, спричинені воєнними діями Росії, екоцидом, збільшаться. Винні каратимуться позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років.

Як можна допомогти дельфінам?

Кореспондент Української Служби Інформації звернувся до науковців із цим питанням. Іван Русєв відповів, що є попередня домовленість із Міндовкілля про необхідність створення морського резервату у Чорному морі площею біля трьох тисяч квадратних кілометрів, а також реабілітаційних центрів для дельфінів.

Відповідь Павла Гольдіна – теж про створення заповідних акваторій:

Створення морських заповідних акваторій та охоронюваних районів – це добра справа. Інколи достатньо тимчасово обмежити певну господарську діяльність у таких районах – на час міграції чи народження дитинчат. Найбільшу загрозу морю несе перетворення морського ландшафту через капітальне будівництво чи зміну екологічних умов – це, скажімо, великі порти, водосховища. Такі об’єкти не можна будувати в акваторіях, важливих для дельфінів. Інший напрям охорони – це створення рибальських сіток, що безпечні для дельфінів. Для цього на них чіпляють акустичні відлякувачі або просто вплітають багато кульок з оргскла.

Та навіть без висновків слідства зрозуміло, що аби зупинити загибель екосистеми Чорного моря, необхідно зупинити війну та вивести російські військові кораблі з територіальних вод України.

Вгору