Шукають „прояви нацизму“, а потім роздягають: як відбувається фільтрація в окупованому Маріуполі

Джерело:  vchasnoua.com  /  16:43, 14 Вересня 2022

У захопленому Маріуполі рашисти намагаються відновити життя, але від звичного російського режиму не можуть відійти — тому життя під окупацією можливе лише після принизливої фільтрації, мета якої — виявити усіх проукраїнських громадян

Як повідомляють самі маріупольці, рано чи пізно цю процедуру доведеться пройти усім — і дітям, і жінкам, і тим паче чоловікам. Останнім — особливо, до того ж кілька разів. Але робити нічого — бо «невідфільтрованим» людям життя, м’яко кажучи, суворо обмежують, повідомляє «Вчасно».

«Відфільтроване» життя: для чого потрібна процедура та чи можливо вижити під окупацією без неї?

Довідка про фільтрацію має такий вигляд / фото: DW

Довідка про фільтрацію має такий вигляд / фото: DW

Людям, які лишилися під окупацією, процедура фактично необхідна для того, аби продовжувати жити. Це стосується всього — відвідування магазинів, прогулянки на вулиці чи можливості працювати на попередньому місці роботи. Ця ж вимога (бути «фільтрованим») розповсюджується й на тих, хто воліє виїхати з окупованої території. Однак для останніх процедура тягнеться уже кілька місяців, і коли вони зможуть покинути окуповану територію — невідомо, розповідає Анна, мешканка Маріуполя, яка нині перебуває у «зросійщеному» місті.

«Фільтрацію можна пройти у кількох місцях, одне з яких — Жовтневе РОВД. Пішла я туди кілька днів тому. Черга була вже з самого ранку, переді мною було людей 200 точно. «Система» така: о 9-й ранку до людей виходить незрозуміла тьотя з папірцем, на якому написано 30−40 прізвищ. Якщо вони є в натовпі (вона їх називає вголос) — пощастило: вони можуть пройти фільтрацію цього дня (або почати її проходити). Якщо хтось запізнився чи його немає — шансу на фільтрацію в інших не буде. Ніхто, крім тих людей, які написані на папірцях, не може пройти, бо окупанти забороняють.

А загальний зошит з усіма охочими пройти фільтрацію був заведений тільки 27 липня. На момент, коли я була біля відділку, таких людей було вже понад сім тисяч. А тепер уявіть, коли я зможу потрапити на ту фільтрацію, якщо за день її проходить 30−40 людей максимум? А того тижня фільтрацію проходили тільки 360−370 люди з першої тисячі", — розповідає Анна, яка теж очікує фільтрації, аби виїхати з-під окупації.

«Шукають «прояви нацизму» в діалозі, а потім повністю роздягають»: як відбувається фільтрація в окупованому місті

Лана — мешканка Маріуполя, якій вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію. На питання, як саме відбувається фільтрація, жінка розповідає: спершу на усіх чекає довга розмова, під час якої окупанти вишуковують натяки на «прояви нацизму». Коли ж цей етап пройдений, наступає інший — людей роздягають і шукають вже на тілі прояви «тотального патріотизму».

«Головне питання під час діалогу з окупантами — ставлення до «Азову». Найкраще, що можна відповісти на це — «не бачила, не знаю, політикою не цікавлюсь, увесь час сидів (сиділа) в підвалі». Чітко негативної відповіді (про ненависть до «Азову» чи категоричне несхвалення позиції спецпризначенців), наскільки знаю, не вимагали.

А коли доходить черга до роздягання, то дітей не чіпають, жінок — вибірково (на вибір окупантів). Просять підняти футболку, оголити ноги й руки. А чоловіків перевіряють усіх, роздягають до білизни. Шукають тату з національною символікою. У березні росіяни роздягали людей просто на вулиці для цієї перевірки, коли були морози", — розповідає Лана.

Окупанти вишукують навіть патріотичні тату / фото: Петро Андрющенко

Окупанти вишукують навіть патріотичні тату / фото: Петро Андрющенко

Дівчині вдалося уникнути фільтрації — оскільки родичі живуть на росії, під час «вбивства Маріуполя» ті почали звертатися у всі можливі інстанції з проханням знайти й відпустити дівчину. Тому коли Лана перетинала кордон, її єдину з усіх пасажирів автобуса не допитували. Однак так щастить мало кому. Навіть її батькам, яким 70 і 76 років, довелося пройти цю процедуру. Щоправда, з пенсіонерами обійшлися лише перевіркою мобільних телефонів.

«Гірські барани» чіплялись і до звичайних фото — не розуміли, що на них зображено»

Лана розповідає, що обидва її телефони рашисти відібрали «в допомогу збіднілій чеченській республіці».

«З моїх знайомих у телефонах „глибоко“ ні в кого не „копалися“. Всі їх чистили перед фільтрацією, щоб не було нічого компрометуючого, й все проходило нормально. А деякі просто не брали з собою на фільтрацію телефони — казали, що він згорів, лишився під завалами чи розбився або загубився під час обстрілів», — каже Лана.

У її дворі раніше стояли «чехи», які й позбавили її та сусідів усіх засобів мобільного зв’язку.

Чеченці відбирають у людей телефони / фото: Кавказ.Реалії

Чеченці відбирають у людей телефони / фото: Кавказ.Реалії

«Чехи» (чеченські бойовики — ред.), які стояли в нашому дворі, забрали у всіх мобільні телефони, вийняли сім-карти й спалили їх. Сказали, що у нас буде все нове, а тому нічого старого не треба.

А під час бойових дій, 19 березня, до нас у центр зайшли «гірські барани». Це ще до фільтрації. То вони чіплялися навіть до мирних фотографій, бо не розуміли, що зображено на фото. Шукали будь-яку дрібницю, до якої можна «вчепитися», — пригадує Лана.

Місцеві жителі журналістам «Вчасно» додають: окрім основної фільтрації, після якої фактично наданий «дозвіл на життя», можуть розпочатися й додаткові «сесії». Для прикладу, людей зупиняють, коли чують українські чи англійські слова. Як розповідає сам потерпілий, він цитував текст англійською мовою (мовою оригіналу), коли це почули двоє «бородатих військових».

Ті влаштували йому допит і огляд просто посеред вулиці — відібрали телефон, і поки в ньому «рилися» двоє окупантів, його роздягли до білизни й оглядали усе тіло на наявність патріотичних татуювань. Після цього наказали з’явитися упродовж кількох днів до пункту фільтрації, бо до нього «є кілька питань».

Продажна фільтрація в Маріуполі

Проте й раніше, й зараз фільтрацію можна «купити», додає Лана. У травні, коли вона виїжджала з Маріуполя, потрібно було заплатити 1000 гривень. Така ціна на фільтрацію без очікування (пройти її «поза чергою»). А 3000 коштувала «лайтова» фільтрація (коли окупанти не надто допитують).

Маріупольці розповідають, що для проходження фільтрації мають бути з собою паспорт, телефон і трудову книгу. Без вищеперерахованого вас «завернуть» (навіть якщо трудова книга, наприклад, лишилася у колишнього роботодавця чи він вивіз її на іншу територію). Однак якщо у трудовій книзі маріупольця, його особистих речах чи в телефоні буде якимось чином зазначено, що він викладав якийсь предмет у закладах освіти чи працював учителем — його не випустять за жодних умов за межі міста. Все — тому, що окупанти почали екстрений набір освітян, яких не вистачає для проведення анонсованого навчання в напівзруйнованих школах і вищих закладах освіти міста.

Цей матеріал створено інформагентством «Вчасно» в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії та МЗС Великої Британії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю «Вчасно» i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії, Уряду Великої Британії чи Інституту висвітлення війни та миру.



Вгору