Скільки зберігається імунітет після перенесеного COVID-19 та вакцинації?

Джерело:  vchasnoua.com  /  12:57, 8 Листопада 2021

Як довго зберігається імунітет після перенесеної хвороби та курсу вакцинації?

Існує два типи імунітету: природний і викликаний вакциною. Американський вебсайт Healthline випустив роз’яснення, чим вони відрізняються, та скільки зберігається кожен із них.

Як працює природний імунітет після COVID-19

Після того, як в організм людини потрапляє вірус, імунна система зберігає пам’ять про нього.

Американський Національний інститут охорони здоров’я роз’яснює: «Імунні клітини та білки, які циркулюють в організмі, можуть розпізнати та вбити патоген, якщо знову з ним зіштовхнуться, захищаючи від хвороб і зменшуючи тяжкість захворювання».

До складу захисту імунітету входять:

  • Антитіла — це білки, які циркулюють у крові та розпізнають чужорідні речовини, такі як віруси, та нейтралізують їх.
  • Т-клітини, які допомагають розпізнавати патогени.
  • Т-клітини, які вбивають патогени.
  • В-клітини, які виробляють нові антитіла, коли вони потрібні організму.

У людей, які одужали від COVID-19, виявлено всі ці чотири компоненти. Однак, що це означає для імунної відповіді поки повністю незрозуміло.

Доктор Вільям Шаффнер, професор профілактичної медицини та інфекційних захворювань Медичного центру Університету Вандербільта, сказав, що невідомо, як довго триватиме захист після природного зараження і наскільки довготривалим буде захист від різних варіантів вірусу.

«Є деякі люди, які вважають, що після природного зараження будуть назавжди захищені від COVID-19, наче це був кір. На жаль, ці два віруси дуже і дуже різні. Захист від коронавірусу природним шляхом зменшується через певний проміжок часу», — сказав Шаффнер у коментарі Healthline.

Оскільки COVID-19 викликається коронавірусом, який також викликає звичайну застуду, дослідники мають розуміння того, як поводяться інші коронавіруси.

«Ми всі знаємо, що можемо захворіти повторно на звичайну застуду, і дослідження цих вірусів показують, що їх захист починає слабшати приблизно через рік, і, звичайно, можна заразитися повторно», — сказав він.

Дослідження, проведене Єльською школою громадського здоров’я в жовтні 2021 року, опубліковане в The Lancet Microbe, повідомляє, що у невакцинованих людей імунітет зберігається на період від 3 до 61 місяця після зараження COVID-19, якщо у їхньому оточенні та спільноті досі циркулює вірус.

Свої висновки дослідники зробили на основі аналізу раніше опублікованих даних про віруси, схожі на SARS-CoV-2, що викликає COVID-19.

Вони дійшли висновку, що повторне зараження вірусом подібне до зараження вірусною інфекцією, яка з року в рік викликає звичайну застуду. Однак вони відзначають, що зараз, під час пандемії, COVID-19 виявився набагато смертельнішим.

«Ми не очікуємо, що захист від природного зараження COVID буде довгостроковим. Але нам все одно потрібно більше даних щодо цього», — сказав Шаффнер.

Старіше дослідження, опубліковане в журналі Science, показало, що імунітет може тривати до 8 місяців.

За словами доктора філософії Шейна Кротті, професора Інституту імунології Ла-Хойя в Каліфорнії, який очолював дослідження, його команда виміряла всі чотири компоненти імунної пам'яті майже у 200 людей, які зазнали впливу SARS-CoV-2 і одужали. Дослідники виявили, що ці чотири компоненти імунітету зберігалися щонайменше протягом 8 місяців після зараження.

Це важливо, оскільки показує, що організм може «пам'ятати» SARS-CoV-2. Якщо він знову зіткнеться з вірусом, В-клітини можуть швидко підготуватися і виробити антитіла для боротьби з ним.

Перед цим дослідженням Лорен Родда, докторка філософії, старша постдокторантка з імунології в Школі медицини Вашингтонського університету, повідомила, що її та інші дослідницькі групи провели роботу, яка показала, що антитіла зберігаються щонайменше 3 місяці. У дослідженні її команди, зокрема, було показано, що це трапляється навіть у людей, які мають легкий перебіг хвороби.

Їхнє дослідження також показало, що імунітет може тривати набагато довше.

У іншому дослідженні, опублікованому в The New England Journal of Medicine, дослідники з Ісландії вивчили 1107 людей, які одужали від COVID-19 і мають позитивний результат тесту на антитіла. Протягом 4-місячного періоду вони виявили, що ці антитіла до COVID-19 не знижувалися.

Дослідження Trusted Source, опубліковане в журналі Immunity, показало, що люди, які одужали навіть від легких випадків COVID-19, виробляли антитіла протягом щонайменше 5−7 місяців і більше.

Як працює імунітет, викликаний вакциною

У Сполучених Штатах наразі дозволені три вакцини для використання у дорослих: від Pfizer-BioNTech, Moderna та Johnson & Johnson/Janssen. Перші дві дозволені та є в Україні.

Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) у США повідомили, що дослідження ефективності вакцин на людей у реальному світі продовжують демонструвати докази того, що мРНК-вакцини проти COVID-19 (Pfizer і Moderna) пропонують такий самий захист, як вони довели в умовах клінічних випробувань.

Наприклад, у клінічних випробуваннях вакцина Moderna була приблизно на 94% ефективною для запобігання COVID-19, а вакцина Pfizer-BioNTech була ефективною на 95%.

Реальні дані також показують, що вакцини Pfizer і Moderna ефективні для зниження ризику COVID-19, включаючи важкий перебіг, на 90 і більше відсотків.

Усі вакцини працюють, допомагаючи організму виробляти імунітет до вірусу, який викликає COVID-19, без самого розвитку хвороби.

«Ми знаємо, що після того, як ви перенесли природну інфекцію, а потім зробили щеплення, ви отримаєте приголомшливе підвищення рівня антитіл. І дуже високі рівні антитіл традиційно асоціюються з більш тривалим захистом. А в лабораторії здається, що ці антитіла також забезпечують кращий захист від варіантів вірусу», — сказав Шаффнер.

Зазначається, що після повного курсу вакцинації в організмі залишиться запас Т-клітин, а також В-клітин, які запам’ятають, як боротися з вірусом у майбутньому, так само як це відбувається з природним імунітетом.

Однак зазвичай потрібно кілька тижнів, щоб організм виробив Т- і В-клітини після вакцинації. Протягом цього часу можна заразитися COVID-19.

Потреба в бустерах

Хоча вакцини спеціально розроблені для створення великої імунної відповіді, Шаффнер сказав, що вони не на 100 відсотків ефективні, і тому потреба у повторних щепленнях може стати стандартною, як і щорічно для грипу, особливо для захисту від нових варіантів вірусу, що викликає COVID-19.

У вересні 2021 року американське Управління з контролю за продуктами і медикаментами (FDA) внесло зміни до дозволу на екстрене використання вакцини Pfizer-BioNTech COVID-19, щоб дозволити використовувати одну бустерну дозу. Це дозволяє вводити бустер принаймні через 6 місяців після повної вакцинації.

Пізніше було дозволено використовувати бустерну дозу вакцини Moderna. Її також можна вводити щонайменше через 6 місяців після завершення курсу вакцинації.

Вгору