Сквер навколо будівлі ОДА відтепер стане парком і носитиме назву «парк Слави і Волі»

Джерело:  dumskaya.net  /  12:20, 22 Вересня 2023

Водоспад сліз, інтерактивні екрани та дзвін пам'яті: одеситам показали оновлений проєкт меморіалу загиблим воїнам і перейменували його на «борців за Україну»

Оновлений проєкт Меморіалу воїнам загиблим за незалежність України (його розмістять у сквері біля обладміністрації) представили на засіданні топонімічної комісії міської ради.

Як передає кореспондент «Думської», приводом для презентації, яку провела авторка проєкту, відома одеська архітекторка Ната Головченко, стала потреба в перейменуванні та доопрацюванні скверу і меморіалу, назви яких втратили актуальність після повномасштабного вторгнення російських нацистів.

Спочатку, згідно з проєктом, імена героїв, які віддали свої життя за незалежність України, мали розмістити на скошеному гранітному стилобаті, що облямовує підняті клумби.

«Ми починали задовго до повномасштабного вторгнення, — розповіла Ната Головченко. — Тоді йшлося про загиблих із 2014 року, їх було 174 людини. Зараз їх набагато більше, і ми запропонували розмістити вздовж алеї спеціальні стенди із загартованого скла, на яких будуть нанесені імена всіх героїв. А також вуличні екрани, на яких можна буде транслювати тематичний контент».

На звільненому стилобаті автори пропонують розмістити назву меморіалу та короткі патріотичні гасла. Оновлена концепція передбачає створення двох гранітних арок з боків алеї. В одній розмістять дзвін пам'яті, який лунатиме під час жалобних заходів, а в другій — фонтан «Водоспад сліз».

Для формалізації концепції автори проєкту запропонували об'єднати дві частини зеленої зони, що оточує ОДА: скверу Небесної сотні та скверу загиблих воїнів АТО в єдиний парк. Представники Міністерства у справах ветеранів запропонували нову назву Парк Героїв України, а для меморіалу — Захисникам, які загинули за Україну.

Перейменування зеленої зони пожвавило топонімічну комісію і вилилося в півторагодинне обговорення. Її члени комісії змагалися в яскравих назвах, прикметники сипалися як з рогу достатку, непогані, на перший погляд, варіанти розбивалися об необхідність використання фемінітивів. Начальник міського управління по роботі з ЮНЕСКО та охорони культурної спадщини Федір Стоянов вивудив зі своїх вокабулярних запасів слово «звитяга», а Олена Павлова просила увіковічити на стендах прізвища загиблих рятувальників, медиків, волонтерів, журналістів та відмовитись від терміну «захисники» як недостатньо місткого.

Усе йшло до того, що питання перенесуть на наступне засідання, проте втрутився віцемер Олег Бриндак. За словами чиновника, нова назва дасть змогу винести проєкт оновлення меморіалу на найближчу сесію, яка відбудеться 27 вересня і, що ще важливіше, отримати під нього фінансування з міської скарбниці. Нова інформація помітно прискорила обговорення і, зрештою, члени топонімічної комісії зарубали об'єднання двох зелених зон в одну та практично одноголосно проголосували за «Меморіал борців за Україну» і «Сквер Слави і Волі».

Присутні на комісії люди без права голосу одразу сказали, що це схоже на «сквер Слави та Олі» або «сквер слабкої волі», проте рішення вже було ухвалено.

Зазначимо, що остаточне рішення про перейменування та виділення коштів ухвалять депутати міської ради. За даними Петра Обухова з «Європейської солідарності», єдиного, хто проголосував проти, усі нововведення в меморіалі обійдуться міському бюджету у 20 млн гривень, а така сума навряд чи «пройде сесію».

Нагадаємо, створення Меморіалу зрушило з мертвої точки за рік до повномасштабного вторгнення. Тоді, архітектор Ната Головченко і скульптор Михайло Рева представили концепцію меморіальних зон на честь Небесної Сотні, полеглих борців за незалежність України та жертв геноциду кримських татар, які повністю задовольнили як журі, так і громадськість.

Цікаво, що першим переможцем конкурсу на найкращий проєкт пам'ятника героям Небесної Сотні став архітектор Василь Мироненко, автор монумента «Крила Перемоги» на площі 10 Квітня. Концепція зазнала гострої критики як з боку профільних фахівців, так і з боку патріотичної громадськості. Крім того, виявилося, що проєкт неоригінальний. Пам'ятник багато в чому повторював меморіал «Голуби миру», встановлений 2005 року в російському місті Ангарську на честь 60-річчя перемоги над нацистською Німеччиною.

Нагадаємо, саме тут буде розташований меморіал на честь загиблих захисників України.


СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!

Ната Головченко
Ната Головченко

Вгору