Словкурорт повернувся до громади: що це значить для міста та чи буде відновлення

Джерело:  v-variant.com.ua  /  16:42, 20 Травня 2023

Слов’янський курорт – один з найбільш відомих бальнеогрязьових курортів України. Люди з усієї країни приїжджали сюди для лікування нервових, серцево-судинних, кістково-м’язових систем, запалень органів дихання, шлунково-кишкового тракту тощо

Після довгих років Слов’янськ повернув собі право на користування землями Слов’янського курорту. Східний Варіант дізнався, що відбувалося з відомою здравицею, коли вона була під управлінням ПрАТ “Укрпрофоздоровниця”, і що буде тепер

Слов’янський курорт – один з найбільш відомих бальнеогрязьових курортів України. Люди з усієї країни приїжджали сюди для лікування нервових, серцево-судинних, кістково-м’язових систем, запалень органів дихання, шлунково-кишкового тракту тощо.

Словкурорт

Фото: Східний Варіант

Колись популярний і людний, але зараз курорт занедбаний. До вторгнення росіян на схід України у 2014 році тут працювали три санаторії: “Ювілейний”, “Донбас” та “Слов’янський”. Восени 2014-го року останній відновив роботу. Після окупації Криму це був єдиний санаторій в Україні, де люди з порушенням роботи спини могли отримати якісну допомогу. Але й “Слов’янський” санаторій припинив роботу у 2020 році.

Словкурорт

Фото: Східний Варіант

З 2014 року орендар курорту ПрАТ “Укрпрофоздоровниця” не вів відновлювальних робіт та не сплачував борги за оренду та комунальні послуги. Донецька обласна прокуратура повідомляла, що “користувач не захищав лісопаркову зону регіонального ландшафтного парку від пожеж і незаконних порубок. Також під час демонтажу комунікацій допустив порушення родючого шару ґрунту. Крім того, не сплатив за землю до місцевого бюджету понад 8 млн грн”.

У 2016 році міська рада Слов’янська подала позов до суду щодо розірвання договору на право тимчасового користування земельною ділянкою у курортній зоні. 11 травня цього року для підприємства минув термін, який законодавство України надає на оскарження судових рішень. Після довгих років Слов’янськ повернув собі право на користування землею курорту.

Східний Варіант дізнався в очільника громади Вадима Ляха, що це значить для міста та чи варто чекати відновлення території курорту

Не сплачували комунальні послуги та не дбали за територією

Договір на оренду землі Словкурорту міська рада та “Укрпрофоздоровниця” заключили у 1999 році строком на 25 років. Проблеми в утриманні території розпочались після 2014 року, каже мер Слов’янська Вадим Лях. Орендар не зміг налагодити процес лікування та гідного розташування відвідувачів у санаторіях. Були постійні проблеми з виплатою комунальних послуг, особливо з постачальником електроенергії. Та через особливості налаштування системи, через борги “Укрпрофоздоровниці” світло відключали не тільки санаторіям, а й всім жителям мікрорайону.

“По інших платіжкам теж були постійні борги. Було відчуження земельних ділянок, які знаходились у користуванні цього підприємства. А це не дозволялось договором. З приводу цього місцева влада неодноразово зверталась до власників, щоб вони почали вкладати гроші, а не тільки заробляти на цьому. Але, на жаль, ставало тільки гірше”, – розповідає Вадим Лях.

Словкурорт

Фото: Східний Варіант

У 2016 році міська адміністрація подала в суд на підприємство щодо розірвання договору з користування. Декілька разів “Укрпрофоздоровниці” вдалось відхилити позови. Але все ж у 2022 році позов Слов’янської окружної прокуратури, яка представляла інтереси держави у суді, було задоволено у повному обсязі, повідомляла обласна прокуратура.

Словкурорт

Фото: Східний Варіант

Зараз військова адміністрація Слов’янська направила до “Укрпрофоздоровниці” звернення щодо складання акту офіційної передачі землі.

“Чекаємо на відповідь”, – каже Вадим Лях.

Коли буде відновлення курорту?

Кажучи про відновлення Слов’янського курорту, варто розуміти дві складові, каже мер Слов’янська:

“Перше – це територія ландшафтного парку. І вона завжди знаходилась в дуже неналежному стані. Вони (“Укрпрофоздоровниця” – ред.) не вкладали гроші в прибирання території, очищення паркової зони, руйнувалися пам’ятки, які там знаходились. Це проблема. Містяни звикли тут гуляти, вони постійно бачили, як з кожним роком стає гірше і гірше. Друга річ – це санаторії, які надавали послуги з лікування українців і не тільки. Багато приїжджих залишались не тільки в санаторіях, а й винаймали житло у місцевих. Вносили економічну складову, давали можливість заробляти. Путівка коштувала не дешево, але ліфти не працювали, було скорочення персоналу. Тобто послуги надавались не так, як потрібно”.

Словкурорт

Фото: Східний Варіант

Відновлення курорту буде можливим після війни, каже Вадим Лях. Але вже зараз можна почати прибирати прилеглу територію. Найближчим часом планують набрати робітників, які будуть дбати за парком, стригти траву, вичищати від заростів.

Словкурорт

Фото: Східний Варіант

“Основним джерелом, з якого все починається, є озеро Ропне, яке дає можливість здобувати лікувальну грязь. В цьому унікальність. А тут треба починати все з нуля, бо вже зруйнована лабораторія та підприємство, яке здобувало цілющі рідини для подальшого використання в реабілітації. Звичайно, все буде обговорюватися. Я впевнений, що будуть працювати спеціалісти, які мають досвід у цьому процесі. Але вже після війни. Зараз багато роботи з приведення до ладу території парку”, – каже Вадим Лях.

***

То чи можна сказати, що Словкурорт нарешті отримав шанс на відновлення? Відповідь покаже час. А "Східний Варіант" спостерігатиме за ситуацію та висвітлюватиме важливі рішення.

Вгору