Тимчасове житло для переселенців: як отримати та куди звертатися?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  17:41, 28 Жовтня 2022

В Україні працює Програма тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб, якою можуть скористатися усі, хто цього потребує

Сьогодні внутрішньо переміщені особи мають можливість безплатно отримати житло для своєї родини. Як це зробити та що для цього потрібно – читайте у матеріалі “Східного Варіанту”

Через повномасштабне вторгнення росії до України у цьому році мільйони українців змушені покинути свої домівки та шукати більш безпечне місце проживання. Сотні тисяч жителів країни втратили своє житло назавжди, коли воно було зруйновано внаслідок ворожих обстрілів або активних бойових дій.

Це спонукає українців шукати нове житло у безпечних регіонах та містах. Вартість оренди нерухомості в Україні цього року значно зросла, що робить послугу неможливою для деяких осіб, що їдуть від постійних обстрілів або взагалі втратили все майно.

Тимчасове житло для переселенців: які є можливості?

В Україні працює Програма тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб, якою можуть скористатися усі, хто цього потребує. Затверджена вона була Постановою Кабінету Міністрів у 2019 році. Згідно з нею, ВПО можуть отримати житлове приміщення безплатно з фонду житла для тимчасового проживання.

переселенці

Житло буде надаватись з відповідного фонду, які формуються органами місцевого самоврядування.

Наприклад, це може бути будівництво цілком нового житла, реконструкція наявних будинків і гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень на житлові.

Це може бути передача житла в комунальну або державну власність, придбання житла або проведення капітального ремонту об’єктів житлового фонду.

Після підготовки житла воно видається особам, які цього потребують, у поряду черги та пріоритетності.

Порядок отримання: що потрібно зробити

Тимчасове житло внутрішньо переміщеним особам видається за фактом їхнього теперішнього проживання.

Для його отримання, по перше, українець або українка повинні стати на облік громадян зі статусом ВПО та отримати відповідну довідку з адресою тимчасового проживання. З цією довідкою людина вже звертається до центру надання адміністративних послуг або органів місцевого самоврядування. Тобто, якщо у довідці місце проживання Київ – людина може звернутись до київського ЦНАПу або органу місцевої влади, якщо Львів – то до львівського.

Житло для переселенців

Ілюстративне фото гуртожитку. Фото: ДонДУВС

У відповідному органі відбувається процес прийняття заяви на отримання тимчасового житла. Документи, які необхідно взяти із собою:

  • Заява про взяття на облік ВПО (довідка ВПО);
  • Копії документів, що підтверджують особу людини, а також членів її родини (паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження дитини);
  • Копії довідки ВПО членів родини;
  • Копії документів, що підтверджують родинні зв’язки заявника та членів його родини;
  • Копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні житла (посвідчення батьків багатодітної сім’ї або інше).

Для розгляду заяви потрібно надати підтвердження знищення або пошкодження житла, у якому до цього проживали заявники.

Після подання заявки слідкує процес розгляду. Треба відзначити, що пріоритет у заявах мають багатодітні родини, родини з маленькими дітьми, вагітні жінки, люди, що втратили працездатність, українці та українки пенсійного віку.

Житло для переселенців

Ілюстративне фото кухні гуртожитку. Фото: ДонДУВС

Координаторка ГО “Донбас SOS” Віолетта Артемчук пояснює, що якщо у громаді є вільне житло – його буде надано родині вже найближчими днями після подання заяви, але якщо такого немає – потрібно очікувати своєї черги або можливості.

Виолетта Артемчук

“Ще до повномасштабного вторгнення були черги, і люди чекали своєї черги на отримання житла.

А зараз таких заявок стало набагато більше, тому потрібно у більшості випадків у центральних громадах потрібно чекати можливості отримання житла.

Тому це не швидко, і якщо тільки у громаді є місця для проживання”, – говорить Віолетта Артемчук.

Зазначається, якщо в одній громаді буде багато заявок, місцева влада може бути поштовхом для того, щоб зрозуміти, що є проблема, і треба більш активно потребувати кошти для відбудови гуртожитків або інших місць, які можуть стати домівкою для тимчасово переміщених осіб.

Житло – безплатне, але угода може бути розірвана

Проживання у таких домівках буде безплатним, окрім плати за комунальні послуги. Але існують підстави, за якими можуть відмовити у взятті на облік внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, подання неповного пакета документів або подання документів, які містять невірну інформацію.

Житло для переселенців

Ілюстративне фото кімнати гуртожитку. Фото: ДонДУВС

Угода може бути розірвана у випадках, якщо подана заява про скасування статусу ВПО, подання завідомо недостовірних відомостей, порушення правил користування житлом, порушення умов договору, не проживання ПО в житловому приміщенні безперервно більша частина строку та інші причини.

“Примусове виселення внутрішньо переміщеної особи та членів її сім’ї із житлових приміщень фонду здійснюється лише на підставі рішення суду. Договір укладається на строк до одного року з можливістю продовження на наступний строк у разі відсутності змін у статусі та якщо ВПО не набули іншого місця проживання”, – повідомляє координаторка ГО “Донбас SOS” Віолетта Артемчук.

За додатковою інформацією з приводу питання можна звернутись до юристів ГО “Донбас SOS” за номером 0 800 309 110 або в онлайн-приймальню.

Вгору