У міськраді Слов'янська попросили не вірити в фейки про закриття виїзду з міста, евакуація триває

Джерело:  v-variant.com.ua  /  18:06, 20 Липня 2022

Що робить влада Слов'янська розповіла радниця начальника Слов'янської міської військової адміністрації Світлана В'юніченко

Як живуть люди в евакуації та що робить влада Слов'янська для цього процесу розповіла радниця начальника Слов'янської міської військової адміністрації Світлана В'юніченко.

Про це йдеться в інтерв'ю Карачуна

- Наскільки активно зараз проходить евакуація жителів Слов'янська?

- Активність різна: після моторошних обстрілів (як, наприклад, по міських ринках) з міста виїжджає більше людей. Якщо військова ситуація хоч трохи заспокоюється, помітно зменшується кількість охочих евакуюватися.

- Скільки жителів залишилося зараз у Слов'янську?

- Ця цифра не раз озвучувалася офіційно: близько 24 тисяч осіб. Зрозуміло, що вона відносна: хтось виїжджає, хтось повертається з евакуації.

- Скільки повернулися до Слов'янська?

- Я не володію цією інформацією.

- Чому люди повертаються?

- Причини різні: фінансові, моральні, особистісні. У кожного з них своя історія.

- Що стосується евакуації, то можливість виїхати сьогодні є у кожного. Ми вивозимо людей. Ми також формуємо списки маломобільних і лежачих громадян, яких евакуюємо в західні області України.

- Чому багато наших земляків наполегливо відмовляються від евакуації?

- Причин багато. Літні люди не хочуть нікуди їхати, їх страшить невідомість і зміна місця проживання. Хтось переживає за своє майно. Когось утримують хворі (лежачі) родичі. Хтось не може кинути домашніх тварин. Є й такі люди, які за своє життя ніколи не виїжджали за межі Донецької області. Всіх їх можна зрозуміти. Але коли від евакуації відмовляються сім'ї з дітьми, цього я зрозуміти не можу.

- У місцевих соцмережах часто називають «почекунами» тих, хто відмовляється евакуюватися. Мовляв, ці люди чекають «русский мир». Чи багато таких людей у Слов'янську?

- Звичайно, суспільство має бути толерантним. Але зараз воєнний час. У всіх нерви. Тому і виникають такі звинувачення. Наскільки вони обґрунтовані? Не знаю. Адже в голову кожної людини не зазирнеш.

Але я проти того, щоб огульно звинувачувати людей.

У Слов'янську залишилися працівники критичної інфраструктури. Залишилися лікарі, працівники місцевих органів влади. На своїх робочих місцях сьогодні працюють кухарі, які готують їжу для певної категорії жителів міста, а також співробітники поліції, МНС.

Тому не правильно вважати, що всі, хто залишився в місті, чекають «русский мир».

Хоча, чого приховувати, є в нашому місті і такі люди, які досі чекають приходу сюди російської армії. Скільки таких людей - я не знаю.

- Тривалий час жителів Слов'янська евакуюють в Рівненську область. Причому - з розселенням. Куди їх там селять?

- У самому Рівному майже ніхто не залишається. Розселення - по містах області. Де саме селять? У санаторіях, на базах відпочинку, когось - в сім'ї. Але найчастіше поселяють у гуртожитках.

Буває, що люди обурюються: мовляв, у гуртожитку поселили в кімнаті з чотирма чужими людьми. Так і хочеться запитати: ну, а що ви очікували за безкоштовно, яких умов?

Ми чесно попереджаємо: легко не буде, але на вулиці ніхто не залишиться.

До речі, ті люди, хто приїжджає в Рівненську область зараз, перебувають у більш вигідних умовах, ніж ті, які поїхали «на кіпіші» в перші тижні війни. Тоді люди або самі шукали і оплачували житло, або їх селили в спортзали.

Зараз «в спортзали на матраци» нікого не селять. Ми домовляємося з облдержадміністраціями, з мерами міст, куди відправляти цілеспрямовано людей, в які умови.

З Рівненською областю ми співпрацюємо, починаючи з квітня. Тоді умови розміщення були кращими. А зараз тамтешні можливості для розселення людей вже вичерпуються, тому шукаємо варіанти для розселення людей в інших регіонах України. Можливо, це буде Житомирська область.

Наприклад, мер Коростеня вже звернувся до нас з пропозицією допомоги. За його словами, Коростень готовий прийняти до півтори тисячі людей. В основному, це, звичайно, гуртожитки. Зате проживання безкоштовне. І за часом воно не обмежене: як мінімум, до закінчення наступного опалювального сезону. (Навіть якщо війна закінчиться раніше, жителі Слов'янська не зможуть повернутися в свої будинки через відсутність централізованого опалення - ред).

Правда, це житло - без харчування. Готувати їжу доведеться самим. Багатьох людей це не влаштовує: мовляв, а чому нас не будуть годувати?

Звичайно, намагаємося окремо допомагати багатодітним сім'ям. Шукаємо для них якісь грантові програми.

- Скільки ще часу триватиме евакуація зі Слов'янська? Вона ж не може бути нескінченною!

- Поки є така можливість, поки Слов'янськ під контролем України, а я сподіваюся, що так буде завжди, будемо вивозити людей. Якщо станеться найжахливіше і тут почнуться бої, будемо шукати людей, які ризикнуть вивозити слов'янців навіть у цих умовах.

- Періодично в місцевих соцмережах з'являється «інформація» про те, що коли фронт впритул підійде до Слов'янська, можуть закрити місто на в'їзд. Таке можливо?

- Це фейк. Ми розуміємо, звідки у нього «ростуть ноги». Це все пропаганда країни-агресора.

- У Слов'янську давно немає газу. І незабаром, нібито, можуть повністю відключити електроенергію, щоб люди активніше евакуювалися…Це ще один фейк.

- Не потрібно на нього вестися.

Вгору