В Офісі Омбудсмена розповіли про механізм дій, якщо на окупованій території забирають житло

Джерело:  v-variant.com.ua  /  17:39, 4 Грудня 2023

«Власники фактично залишаються без житла, оскільки їх майно незаконно конфіскують та використовують для переселення росіян. Є випадки, коли місцеві мешканці повертаючись додому, виявляють у своїх помешканнях російських солдатів, або чиновників окупаційної влади, але навіть після цього власникам не повертають квартиру, а примусово виселяють», — розповідають в Офісі Омбудсмена

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини вже надходять звернення про незаконне захоплення житла українців окупантами. Це вкотре підкреслює ігнорування росією норм міжнародного гуманітарного права, зокрема, Женевських конвенцій 1949 року та Гаазьких конвенцій 1907 року.

Про це Східному Варіанту розповіли в Офісі Омбудсмена

«Власники фактично залишаються без житла, оскільки їх майно незаконно конфіскують та використовують для переселення росіян. Є випадки, коли місцеві мешканці повертаючись додому, виявляють у своїх помешканнях російських солдатів, або чиновників окупаційної влади, але навіть після цього власникам не повертають квартиру, а примусово виселяють», — розповідають в Офісі Омбудсмена.

Якщо ви стали свідком або жертвою незаконного захоплення житла, ви можете повідомити про це правоохоронні органи на підконтрольній Україні території, радить Офіс Омбудсмена. Це допоможе зафіксувати злочин та забезпечити правосуддя в майбутньому.

Звернутися до правоохоронних органів можна навіть якщо у вас не залишилося документів права власності. У такому випадку питання про власність вирішуватиметься під час досудового розслідування, де врахують усі наявні обставини та свідчення.

на окупованій території забирають житло_05

Зруйнований Маріуполь після бойових дій. Фото: Alexander Ermochenko

На зверненні до правоохоронних органів у випадках відбирання житла наполягають і експерти Центру прав людини «ZMINA». Звернутися з такою заявою можна до Національної поліції, Служби безпеки України чи прокуратури. Зробити це можуть як самі потерпілі, так і їхні родичі, друзі, знайомі, а також ті, хто став свідком такого випадку. Подати заяву про захоплення вашого житла можна не зважаючи на те, коли це відбулося — нині чи кілька років тому.

- Заяву до поліції можна подати особисто, звернувшись до найближчого поліцейського відділу, або дистанційно телефоном чи на електронну пошту. Повідомити про злочин можна за номером 102 (цілодобово) чи за телефоном гарячої лінії (0894) 200–18–67.

- Подати заяву до Служби безпеки можна електронною поштою на адресу callcenter@ssu.gov.ua або за номером +38 (044) 256–99–91.

- Протягом доби слідчий або прокурор внесуть відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати слідчі дії.

- Звернутися безплатно за додатковою інформацією щодо подання документів про злочин переселенці та переселенки можуть до різних громадських організацій:

* Благодійний Фонд «Право на захист». Офіційний сайт. Лінія допомоги: +38 (099/о68/093) 507 50 90. Спеціалісти фонду також розробили чатбот «Юридичний порадник для ВПО», де цілодобово можна отримати правову допомогу.

* Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги в Україні — 0800 213 103 (цілодобово та безоплатно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України).

* Благодійна організація «Восток СОС» також надає безплатні правові консультації переселенцям. Звернутися можна за телефонами гарячої лінії: 0 800 332 614, +380 99 710 48 72, + 380 99 311 53 14, +380 96 108 60 46

Детальну інструкцію від Центру прав людини «ZMINA» можна почитати за посиланням.

Адвокат ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов розповідає, що репресалії (примусові дії — ред.) стосовно людей та їхнього майна під час війни заборонені міжнародним правом.

Це прописано в Конвенції про захист цивільного населення під час війни, а саме в ст. 33, 46, 53. У ч.2. ст.8. Римського статуту Міжнародного кримінального суду під «воєнні злочини» потрапляють дії проти осіб або майна, у тому числі його привласнення. Тож окупаційній владі заборонено змінювати власника майна, а націоналізація житла розцінюється як воєнний злочин.

Адвокат радить перед тим, як звертатися до правоохоронних органів, зібрати якомога більше інформації від свідків:

«Слід якомога більше отримати інформації від сусідів, жеків тощо про те, хто проживає у вашому помешканні та на якій підставі. Чим більше інформації отримаєте, тим краще. Можливо на сайтах окупаційної влади вже є відповідні рішення тощо, просити знайомих, які там залишилися, допомогти в отриманні інформації».

Після цього вже звертатися до правоохоронних органів. Також, можна звернутися до Міжнародного кримінального суду шляхом заповнення відповідної заяви на вебсайт.

Вгору