В Україні стартувала електронна система реєстрації гуманітарки: як це працюватиме?

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  13:15, 3 Грудня 2023

Про це повідомили в Мінсоцполітики

За перший день було сформовано понад 120 даних про вантажі та понад 60 декларацій для митного оформлення.

З першого грудня в Україні запроваджується електронна система обліку гуманітарної допомоги. Організації, які ввозять гуманітарну допомогу, мають зареєструватись/авторизуватись на платформі «Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги». На ній же можна сформувати та подати декларацію, якій автоматично буде присвоєний унікальний код. За цим кодом митники пропускатимуть вантаж.

За перший день було сформовано понад 120 даних про вантажі та понад 60 декларації для митного оформлення. Про це повідомили в Мінсоцполітики.

У Мінсоцполітики проаналізували питання, що найчастіше виникають і надали відповіді.

Як завозити автомобілі для передачі військовим?

Чинним законодавством передбачено, що передавати транспортні засоби можна тільки визначеним частиною 2 статті 6 Закону «Про гуманітарну допомогу» набувачам. Простими словами: для використання ЗСУ, Нацгвардії та іншими військовими формуваннями.

Передавати автівку напряму від волонтера до військового у межах чинного законодавства не передбачено. Так було і до введення в дію нових правил обліку гуманітарної допомоги, так є і зараз. Натомість ухвалений Верховною Радою законопроєкт №9111 таку можливість передбачає.

Наразі щоб завезти авто потрібно заповнити декларацію (паперову чи онлайн). У паперовій декларації (її завантажити можна тут http://surl.li/nuvar) необхідно в такому випадку вказати лише номер військової частини. Детальніше за посиланням: http://surl.li/nuvam.

Код ЄДРПОУ, номер отримувача з Реєстру та унікальний код гуманітарної допомоги у такому випадку можна не вказувати, якщо не відомо.

Чи можна подавати паперову декларацію?

Так, можна. Ця можливість збережена до 1 квітня наступного року. Проте у декларації треба вказати номер отримувача гуманітарної допомоги, який був йому присвоєний під час реєстрації в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги. Цей номер (чотири цифри) стане доступним після реєстрації в Єдиному реєстрі https://human-help.ioc.gov.ua/.

Тобто організації варто один раз за допомогою КЕП керівника юридичної особи зайти в Реєстр, якщо раніше не були в ньому, отримати номер та далі вказувати постійно цей номер в паперових деклараціях.

Чи обов‘язкове включення до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги з 01.12.2023?

Так, тому що відповідно до законодавства завозити гуманітарку можуть лише отримувачі. Цей статус можна мати лише після включення до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. Раніше це робила окрема Робоча група при Мінсоцполітики, зараз — процес цифровізований.

Чи може водій декларувати вантаж за паперовою декларацією?

Так, але варто вказати код отримувача гуманітарної допомоги, тобто організації, на яку завозяться товари, про що вказували вище.

Якщо вантаж везеться на військову частину, то код можна не вказувати — ознайомтесь з методичними рекомендаціями як заповнювати декларацію http://surl.li/nuxju

Чи дійсний номер в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, якщо реєстрація була здійснена раніше (в період тестування/до початку тестування)?

Якщо організація була в Реєтрі до початку тестування — тобто до 1 листопада 2023 року, її номер зберігається. Тобто з 1 грудня організації доступний той самий номер.

Але у міністерстві звертаєють увагу, що ті, хто вносив в систему дані під час тестування (з 1 листопада до 28 листопада) — реєструвались саме для тестування. Тому зараз потрібно провести реєстрацію в автоматизованій системі.

Чи обов‘язково мати КЕП юридичної особи чи це може бути КЕП фізичної особи?

Використовувати необхідно лише КЕП керівника юридичної особи (або КЕП юридичної особи) адже отримувачами відповідно до законодавства можуть лише юридичні особи. Відповідно КЕП повинен бути лише юридичної особи, тобто організації.

Чи можуть бути отримувачами гуманітарної допомоги організації, яких немає в Єдиному реєстрі?

Ні, не можуть. Законодавством визначено, що завозити гуманітарну допомогу можуть лише отримувачі, які є в Єдиному реєстрі. Так було і до оновлення порядку ввезення гуманітарної допомоги.

До слова, багата волонтерів зазначають, що десятки фур у яких везли необхідні для військових та цивільних речі «застрягли» на польсько-українському кордоні через страйк польських автомобілістів.

За даними Держприкордонслужби, станом на ранок 2 грудня на українсько-польському кордоні і у чергах на в’їзд в Україну перебувало близько 2400 вантажних транспортних засобів.

Вгору