Як подати заяву для отримання грошової компенсації для відновлення житла, яке має незначні пошкодження? Хто може це зробити? Та чи можуть подавати заяву українці, житло яких знаходиться на поки що окупованих територіях? Відповіді знає Східний Варіант
Станом на кінець квітня 2023 року у 2,5 млн громадян України житло було зруйновано або пошкоджено через військові дій після повномасштабного вторгнення рф. Про це повідомляла віцепрем’єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. 10 травня в Україні запрацювала програма “єВідновлення”, яка дає можливість українцям отримати кошти від держави на ремонт пошкодженого внаслідок війни житла. Детальніше про все читайте у матеріалі
Хто і як може отримати компенсацію?
Відшкодування від держави можуть отримати власники приватних будинків та квартир, які були пошкоджені через бойові дії. При цьому, житло повинно знаходитись на звільненій території, і де не було проведено ремонт власними силами.
Пріоритетними є групи учасників бойових дій, людей з інвалідністю внаслідок війни, ветерани війни, члени сімей загиблих військових, мобілізовані, багатодітні родини, людей з інвалідністю І та II групи, батьки вихованців з дитячих будинків, а також діти-сироти, позбавлені батьківського піклування.
Ті, хто перебуває під санкціями, хто має судимість за злочини проти національної безпеки (та їх спадкоємці), не можуть претендувати на таку допомогу.
Зруйноване житло у Слов’янську внаслідок ворожих обстрілів. Фото: Східний Варіант
Подати заяву на компенсацію не зможуть й українці, житло яких зруйновано на тимчасово окупованих територіях після 24 лютого 2022 року.
Про це Східному Варіанту підтвердили в коментарі працівники Єдиного порталу державних послуг “Дія”.
“Рішення про отримання допомоги і її розміру визначає спеціальна комісія, яка після подачі заяви приїжджає на об'єкт та самостійно його оглядає. На жаль, на тимчасово окупованих територіях та в зонах проведення активних бойових дій немає можливості оглянути об'єкт комісією. Тому наразі подати заяву не вдасться. Як тільки територіальну громаду, на якій розташовано об'єкт, буде прибрано з наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та відновлено роботу ОМС, власники житла зможуть подати заяву на відшкодування за пошкоджене майно”, – пояснила “Східному Варіанту” менеджерка служби підтримки “Дії” Валентина.
Що потрібно зробити для отримання допомоги?
1. Подати інформаційне повідомлення, якщо воно ще не подано, про пошкоджене майно через онлайн-портал “Дія”.
2. Відкрити рахунок “єВідновлення” в банку (у мобільних додатках, у відділенні).
3. Додати заяву на компенсацію через “Дію”.
4. Допустити комісію місцевої ради до обстеження майна та надати їй підтверджуючі документи на право власності, або на пільги, якщо такі є. Після цього комісія встановить суму допомоги.
5. Дочекатись в “Дії” сповіщення про винесення комісією рішення.
6. Отримати гроші на картку “єВідновлення”.
Джерело: Міністерство цифрової трансформації України
Отриману суму можна буде витрачати тільки на певну категорію товарів, а саме тих, які мають відношення до ремонту або будівництва. Оплата буде успішною, якщо товари чи послуги мають МСС-код продавця, який затверджено Кабінетом Міністрів. А саме – 1520 (генеральні підрядники – житлове та торгове господарство), 5211 (магазини будівельних матеріалів та пиломатеріалів), 5231 (магазин скла, фарби та шпалер).
“MCC – це код, за допомогою якого платіжні системи розуміють, чим займається торговий об'єкт. Це зроблено для того, щоб кошти можна було використати саме для відновлення пошкодженого об'єкта”, – повідомляють у “Дії”.
Список партнерів-учасників, в яких можна придбати будівельні матеріали та послуги, додаватимуться поступово й будуть представлені за цим посиланням.
Максимальна сума допомоги – 200 тис. гривень. Витратити гроші слід протягом 12 місяців з моменту отримання. В іншому випадку вони повернуться до державного бюджету.
Зруйноване житло у Краматорську внаслідок ворожих обстрілів. Фото: Східний Варіант
У “Дії” повідомляють, якщо в об’єкта є декілька власників, кожен з них має дати згоду на отримання одним заявником грошової допомоги. Згода може бути отримана через застосунок “Дія” або надана співробітнику ОМС у паперовій формі під час огляду об’єкта.
У яких випадках кошти не будуть виплачені?
Якщо у багатоквартирному будинку пошкоджено під’їзд, дах тощо, то власники не зможуть отримати кошти на ремонт квартири. У такому випадку спочатку слід провести централізований ремонт. Для цього можна звернутися до керівної компанії або ЖЕКу, та до органів місцевої влади. Якщо ж все відремонтовано, кошти на ремонт можна буде отримати.
Кошти не можна отримати, якщо власник вже самостійно провів ремонтні роботи. Та у “Дії” повідомляють, що держава працює над отриманням компенсації шляхом репарацій. Якщо ж власник зробив частковий ремонт, він зможе отримати кошти. Виплат на нове житло поки не передбачається.
***
У перший же день роботи програми система для подачі заявок дала збій через перевантаження (через велику кількість звернень). Та технічні команди, за повідомленням Міністерства розвитку громад, вже працювало над недоліками. Це говорить про велику потребу та зацікавленість українців в отриманні допомоги для ремонту пошкодженого житла. Але як саме буде працювати механізм, покаже тільки час.