Вищі навчальні заклади Луганщини переживають складні часи за всю історію свого існування. З 2014 року Луганський державний медичний університет, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка та Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля вимушено евакуювалися уже вдруге.
Про те, куди перемістилися луганські виші та чи вдалося організувати навчальний процес на новому місці, читайте в матеріалі суспільно-політичного оглядача «Трибун».
Так, після евакуації з Луганська ЛДМУ відновив свою діяльність у Рубіжному та більше семи років там «кипіло» студентське життя. У виші навчалися студенти з різних куточків України та світу.
У кінці березня 2022 року навчальний заклад був релокований у м. Рівне. На новому місці вдалося облаштувати навчальні аудиторії, операційні для здобуття практичних навичок та гуртожиток для студентів. І вже з вересня 2022 року розпочався освітній процес.
«Я задоволена організацією навчального процесу. Адміністрація вузу намагається знаходити все необхідне обладнання та матеріали для навчання й комфортного проживання. Однак дуже важко морально. Хочеться додому, хоч ненадовго», - поділилася студентка 6-го курсу ЛДМУ Софія.
Наразі в клінічних базах вишу, що утворені на основі обласних медзакладів, навчається близько 250 інтернів та майже 300 першокурсників. Навчання проходить в очній формі. Під час тривоги студенти та викладачі йдуть до підвалу й знаходяться там до її закінчення.
Підрозділи Луганського національного університету імені Тараса Шевченка у березні минулого року евакуювалися до Полтави. У пресслужбі вузу зазначили, що весь колектив відмовився від співпраці з окупантами та виїхав на підконтрольну Україні територію. Наразі над будівлями ЛНУ в Старобільську загарбники підняли прапор так званої «лнр» та незаконної освітньої структури «луганский национальный педагогический университет».
Раніше директор навчально-наукового інституту історії, міжнародних відносин і соціально-політичних наук Антон Бадер у інтерв‘ю для видання «Вчасно» розповів, що матеріально-технічну базу, на жаль, вивезти не змогли, лише встигли зробити копії основних документів. В окупованому Старобільську залишилися обладнані мультимедійною технікою аудиторії.
За його словами, з 2014 року університет за підтримки міжнародних партнерів реалізував багато проєктів для створення сучасних умов навчання. Також на базі вишу функціонував молодіжний хаб.
У місті Рубіжне за гроші від ЄС навіть будували нове приміщення — це мав бути великий, сучасний освітній центр для викладачів та вчителів всієї області, але його зруйнували обстрілами російські військові.
Наразі ЛНУ дає можливість своїм студентам навчатися, знаходячись у різних куточках світу. Зазначимо, що немало студентів, на жаль, не змогли виїхати з окупації. Однак вони продовжують навчатися онлайн на освітніх платформах.
«Моя донька навчається на другому курсі. Ми живемо на непідконтрольній території, виїжджати страшно, бо єдиний шлях - тільки через рф. Тривалий час у нас не було інтернету, і донька не могла навчатися, та навіть якось зв‘язатися з викладачами. Ми вже думали, що нас відрахували. Але, дякувати Богу, викладачі пішли на зустріч, вони розуміють ситуацію та зацікавлені в своїх студентах. Прийшлося встановлювати інтернет від місцевого оператора, щоб якось продовжувати навчання. Зараз тривають перевірки російських спецслужб. Шукають тих школярів та студентів, які продовжують навчатися за українською програмою. Але ми дуже обережні», - розповіла кореспондентці Трибуну мешканка Сватівщини, донька якої є студенткою ЛНУ ім. Шевченка.
Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля також відмовився від співпраці з росіянами та евакуювався. Спочатку вуз функціонував у місті Кам‘янець-Подільський, а згодом перемістився в столицю й саме там наразі офіційно здійснює свою діяльність.
Так, за останні 8 років університетом було реалізовано понад 50 міжнародних, національних та регіональних проєктів, створено 16 нових лабораторій та сучасних мультифункціональних освітніх просторів. Для цього у виш було залучено понад 1,5 млн євро та обладнання в рамках міжнародної технічної допомоги. Однак у результаті повномасштабного вторгнення більшість цього в Сєвєродонецьку знищено.
«Але головне – не стіни, а - люди. Ми все відновимо і відбудуємо», - зазначила ректорка навчального закладу Ольга Поркуян.
За її словами, частину комп’ютерного обладнання все ж вдалося вивезти, частину - допомогли придбати міжнародні партнери. Завдяки цьому діяльність університету практично не припинялась. Після двох тижнів канікул на початку березня, необхідних для переформатування освітнього процесу в умовах воєнного стану і переміщення, студенти СНУ ім. Даля продовжили навчання в дистанційній формі.
«Я дуже люблю наш університет. Навчаючись в Сєвєродонецьку, я вела активне студентське життя: приймала участь в олімпіадах, конференціях, форумах, спортивних змаганнях тощо. На жаль, все це залишилося в минулому. Зараз я навчаюся на магістратурі на спеціальності «Правознавство». Навчання відбувається в дистанційній формі, паралельно я ще працюю. Навчатися онлайн ми вже звикли після карантину через коронавірус, тому, зазвичай, проблем не виникає. Наші викладачі завжди готові допомогти та підтримують неприривний зв‘язок зі студентами. Загалом, все влаштовує, але як же хочеться додому!», - поділилася студентка СНУ Катерина.
Нагадаємо, що з березня 2022 року дипломи, видані російськими закладами вищої освіти, більше не визнаються світом.