Воєнні злочини рф на Донеччині: які найпоширеніші та як притягнути злочинців до відповідальності?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:25, 29 Листопада 2022

Поліція Донеччини постійно фіксує воєнні злочини рф у регіоні

Які злочини окупанти найчастіше вчиняють на сході України? Чи будуть вони відповідати? І що робити населенню, якщо вони стали свідками злочинів росіян? Східний Варіант дізнався відповіді

Поліція Донеччини пояснює, що прямого поняття «Злочини, скоєні рф» у Кримінальному кодексі України немає. Але передбачений окремий розділ «Злочини проти основ національної безпеки України», які охоплюють підрив суверенітету країни, її територіальної цілісності й національної безпеки.

Збройні сили рф та незаконні збройні формування “лднр” скоюють злочини не лише передбачені цим розділом. Зустрічаються такі напрямки, як порушення законів та звичаїв війни, терористичний акт, захоплення представника влади або працівника правоохоронного органу як заручника, незаконне перетинання державного кордону України, злочини сексуального характеру.

Поліція Донеччини постійно фіксує воєнні злочини рф у регіоні

Олександр Полосухін, заступник начальниці відділу комунікацій Поліції Донеччини, розповідає, що працівники поліції з 24 лютого займаються організованим збором і фіксацією скоєних злочинів. Наприклад, працівники вибухотехнічної служби поліції проводять огляд території на наявність мінувань. Це стосується огляду місця події після обстрілу та огляду територій під час проведення деокупації, наприклад, зараз це Лиманська ОТГ.

Воєнні злочини рф на Донеччині

Обстріл цивільного населення. Фото: Національна поліція Донеччини

Співробітники поліції фіксують стан місць після ворожих обстрілів, зокрема, руйнування об’єктів інфраструктури, житлового приміщення, місцевості. Встановлюється завдана матеріальна шкода. Оглядають місцевість там, де є загиблі, фіксують факт їхньої загибелі від ворожих дій окупантів. Проводяться обходи по будинках місцевих жителів з метою збору даних про осіб, які володіють відомостями щодо вчинених злочинів, встановлюються потерпілі та очевидці, виявляються заборонені засоби й методи ведення війни.

Найбільше злочинів – порушення законів та звичаїв війни

Наразі на території Донецької області зафіксовані посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, порушення законів та звичаїв війни, терористичний акт, захоплення представників влади або працівників правоохоронного органу як заручників, незаконне перетинання державного кордону України, державна зрада тощо.

Воєнні злочини рф на Донеччині_02

Удари по цивільному населенню. Фото: Поліція Донеччини

Найбільше з них – це порушення законів та звичаїв війни (438 стаття КК України), яких з 24 лютого і по сьогодні було зареєстровано більше, ніж 1900.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення і до 23 листопада зареєстровано 2868 кримінальних проваджень. Це тільки на території Донецької області. З них 552 – посягання на територіальну цілісність України, 294 – державна зрада.

З усієї кількості злочинів 2504 кримінальних провадження передано ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях.

Чи будуть злочинці відповідати?

Не лише поліція Донецької області, а й всі інші правоохоронні органи України наразі документують злочини, скоєні збройними силами рф на території України, збирається доказова база, яка надалі буде направлена в міжнародний суд для притягнення рф до відповідальності за скоєні злочини на території Донецької області та нашої держави в цілому.

“Безперечно, за всі злочин, які були скоєні на території нашої держави, країна агресор – рф, а саме її вище політичне керівництво, буде притягнуте до кримінальної відповідальності”, – повідомляє Олександр Полосухін.

Що робити, якщо ви стали свідком воєнного злочину окупантів

Поліція Донеччини наголошує, що інформацію про воєнні злочини важливо подавати, а не замовчувати. Це дає шанс притягнути до відповідальності російських військових, які вчинили злочини в Україні. Це дозволить встановити безпосередньо особу кривдника, а також російських найвищих посадових осіб, які причетні до цих злочинів: вони могли або давати наказ, або закривати очі на те, що коїли їхні підлеглі. За це в міжнародному праві теж передбачена відповідальність.

“Кожен громадянин, який став свідком воєнних злочинів рф має змогу повідомити про це правоохоронні органи України шляхом особистого звернення до правоохоронного органу або повідомити на лінію «102», або скористатись новою функцією, яка нещодавно була запроваджена в електронній системі «Дія». Громадяни можуть фіксувати злочини на фото та відео, а також надавати будь-яку інформацію стосовно скоєних злочинів”, – говорить Олександр Полосухін.

Воєнні злочини рф на Донеччині_04

Зруйновані цивільні помешкання збройними силами рф. Фото: Поліція Донеччини

Крім того, інформацію збирає Офіс генерального прокурора та правоохоронні органи. Дуже важливу роль у розслідуванні відіграють фото- і відеодокази. Але їх можна використати як доказ тільки тоді, коли є пристрій, на який їх знімали. Бажано, щоб були відомості про людину, яка їх знімала та може підтвердити, що воно не змонтоване.

Важливо зберегти оригінал фото і відео – без редагувань, позначок, текстів, не варто накладати фільтри на них, адже це змінює метадані відеозапису, і в такому випадку запис не буде доказом.

“При записі відео бажано вказати дату, час і місце, а також, що саме знімали. Варто утриматись від коментарів із нецензурною лайкою. При фільмуванні не поспішайте, щоб можна було роздивитися те, що ви знімаєте (звичайно, якщо це безпечно для вас). Якщо ви знімали подію, то важливо зняти також її наслідки”, – говорять у поліції Донеччини.

Якщо говорити про фото, то краще зробити кілька варіантів фотографій з різних кутів і відстані – від загального до детального фото. Якщо це пошкодження при обстрілах, варто знімати так, щоб була можливість виміряти розмір цих пошкоджень.

Одне з головних завдань для Поліції Донеччини сьогодні – це притягнути усіх винуватців воєнних злочинів до відповідності. І кожен може приєднатися і допомоги працівникам поліції, давши свідчення про ті чи інші злочини.

Вгору