З Маріуполя до Дніпра

Джерело:  v-variant.com.ua  /  16:39, 1 Жовтня 2024

Як Приазовський державний технічний університет працює після релокації та навчає студентів з ТОТ

Після вимушеного переміщення один із найстаріших і найбільших вищих навчальних закладів південного сходу України відновив свою роботу на базі Дніпровської політехніки. Освітній заклад забезпечує навчальний процес зокрема й для студентів з тимчасово окупованих територій. Далі у статті Східний Варіант розповість, як наразі відбувається навчання, наскільки ефективною є система спрощеного вступу для студентів з ТОТ та як працює університет в умовах війни.

Приазовський державний технічний університет (ПДТУ) — це один із найстаріших і найбільших вищих навчальних закладів південного сходу України, який завжди був науковим та культурним осередком Приазов’я.

Проте повномасштабне вторгнення рф кардинально змінило долю університету. На початку березня 2022 року приміщення ПДТУ стали прихистком для переселенців з околиць Маріуполя та сусідніх сіл. Аудиторії, лабораторії, комп’ютерні класи — всі доступні приміщення університету були використані для надання притулку людям.

Приазовський державний технічний університет

Приазовський державний технічний університет (ПДТУ) Фото: ПДТУ

Але 13 березня освітній заклад став мішенню російського авіаційного удару: одна з бомб влучила у 5-й корпус, значно пошкодивши будівлю. Після того центр міста постійно бомбардувався, зокрема район університету. З того часу навчальний процес у рідних стінах став неможливим.

Приазовський державний технічний університет_13

Приазовський державний технічний університет після повномасштабного вторгнення. На фото зруйновані 5 та 3 корпуси. Фото взято з сайту mariupol-war.in.ua

Східний Варіант поспілкувався з відповідальною секретаркою приймальної комісії Оксаною Анатоліївною Щепкою, щоб дізнатися, як освітній заклад відновив свою місію на новому місці.

“Війна застала нас зненацька”

Оксана Анатоліївна розповіла, що університет не був готовий до планової релокації. Коли почалася війна, кожен співробітник і студент виїжджав з Маріуполя, як міг.

“У нас не було планової релокації, тому війна застала нас зненацька. Ми не змогли організувати процес релокації, і тому кожен із викладачів, співробітників і студентів виїжджав, як міг. Частина викладачів залишилася в Дніпрі, оскільки це місто було не так далеко від Маріуполя. Всі сподівалися, що це швидко закінчиться, й вони зможуть повернутися додому. Крім того, Дніпро — це теж східне місто, воно було нам зрозуміле”, — зазначила вона.

Приазовський державний технічний університет

Фото: Національний технічний університет “Дніпровська політехніка”

Так маріупольський університет відновив свою діяльність на базі Національного технічного університету “Дніпровська політехніка”, який надав ПДТУ приміщення для проведення занять та гуртожитки для проживання викладачам і студентам.

“Ми розуміли, що у нас є студенти, і ми маємо перед ними зобов'язання”

На перших етапах роботи на новому місці команду університету очолила ініціативна група включаючи проректора (на той момент) Віталія Євченка, директорку навчально-наукового інституту економіки та менеджменту Олену Хаджинову (тепер виконувачка обов'язків ректора — ред.), а також інших працівників.

Вони розуміли, що перед ними стоїть важливе завдання: не просто зберегти освітній заклад, але й забезпечити студентам можливість продовжувати навчальний процес, видати дипломи бакалаврам, які закінчували навчання, й відновити роботу, наскільки це було можливо в нових умовах.

“Ми розуміли, що у нас є студенти, і ми маємо перед ними зобов'язання. Тому поновили роботу. Але звичайно, що не всі викладачі виїхали, хтось залишився в Маріуполі, працює в фейковому ПГТУ, на превеликий жаль, а хтось виїхав за кордон і немає також можливості продовжити роботу. Проте залишилися найкращі, найстійкіші й ті, які дійсно патріотично налаштовані, для яких для яких університет — це справа життя”, розповідає Оксана Анатоліївна в розмові зі Східним Варіантом.

Завдяки зусиллям викладачів і студентів, освітній заклад зміг організувати перший випуск бакалаврів на новому місці вже у 2022 році.

Приазовський державний технічний університет

Фото: сторінка ПДТУ в Facebook

“Ми дуже щасливі, що вдалося зробити перший випуск студентів, оскільки всі були ще розгублені, не знали, що буде. Але ми видали документи про освіту, це була така перемога після усіх пережитих жахів війни”, — ділиться пані Оксана.

Уже третій рік університет працює на базі Дніпровської політехніки. Оксана Анатоліївна зазначила, що кадровий склад розширився:

“У нас є вже й викладачі не тільки з Маріуполя, але переважно ми на роботу беремо, так виходить, переселенців, тобто це з того ж Бахмута, Луганщини”.

Університет також намагається створити комфортні умови для навчання та проживання студентів. Завдяки спонсорській підтримці, вдалося закупити нову техніку зробити ремонт в гуртожитку.

Приазовський державний технічний університет

Фото гуртожитку ПДТУ в Дніпрі, надані Оксаною Щепкою

“Ми знайшли спонсорів, це і міжнародні організації, і наші вітчизняні благодійні організації. На тих поверхах, які нам віддала політехніка, ми зробили ремонт приміщень, закупили техніку, холодильники, пральні машини. Ми це придбали, тому і студенти, і викладачі наші, які живуть в Дніпрі, в гуртожитку, живуть у нормальних побутових умовах. Наразі у нас триває ремонт ще 20 кімнат”, — зазначила відповідальна секретарка приймальної комісії.

“З кожним роком кількість вступників з тимчасово окупованих територій зменшується”

В університеті навчаються також студенти з тимчасово окупованих територій сходу України, попри всі ризики та утиски окупаційної влади вони підключаються до занять. Варто зазначити, що багато з цих студентів зіштовхуються також з тиском з боку батьків, які проти їхнього навчання в українському університеті.

Цього року, в рамках вступної кампанії, до ПДТУ вступило 77 осіб із тимчасово окупованих територій. Серед них є навіть двоє студенток з Криму, що є першим випадком за період існування освітнього центру “Донбас-Україна” та “Крим-Україна” на базі ПДТУ, який забезпечує спрощений порядок вступу для студентів із цих регіонів. Раніше Східний Варіант вже розповідав про те, що передбачає спрощена система вступу для абітурієнтів з ТОТ.

студент

Фото: ілюстративне / Thoughtco.com

Для студентів, які не мають атестата українського зразка, університет співпрацює з Маріупольською онлайн-школою №54, що допомагає їм отримати документи про освіту. Крім того, ПДТУ допомагає організувати підготовку та складання державної підсумкової атестації.

Оксана Анатоліївна розповідає, що попри всі зусилля, статистика показує зменшення кількості студентів, які вступають із тимчасово окупованих територій. Минулого року таких було 98, цього року — 77. Ідеологічний тиск на студентів зростає, й багато з них відчувають опір з боку батьків.

“Динаміка йде до зменшення, тому що на цих дітей йде дуже великий опір. От зараз ми, до прикладу, вирішуємо ситуацію з однією дівчинкою, яка вступила до нас проти волі батьків, але їй ще немає 18. Батьки навідріз забороняють навчатися в українському закладі вищої освіти, а вона дуже хоче. Тепер не знає, що їй робити, думає над відрахуванням”, — ділиться пані Оксана.

студент

Фото: ілюстративне / УНІАН

Для підготовки до вступу університет організовує курси, які проводяться онлайн. Оксана Анатоліївна пояснює:

“Ми пропонуємо підготовчі курси, які можуть стати корисними для вступу. Основною перевагою є те, що заняття проводяться онлайн, тому учні можуть приєднуватися у зручний вечірній час, не виходячи з дому. Минулого року ми вже проводили підготовчі курси, проте кількість учасників була незначною”.

Це особливо важливо, оскільки багато дітей зіштовхуються з труднощами, намагаючись отримати доступ до навчальних матеріалів через обмеження на тимчасово окупованих територіях.

Молодь, яка прагне здобути вищу освіту, продовжує тримати зв’язок з українською системою освіти. За словами Оксани Анатоліївни, з 77 вступників з тимчасово окупованих територій цього року лише троє не мали атестатів українського зразка, відповідно більшість з них закінчили українські онлайн-школи.

студент

Фото: ілюстративне / Донбас SOS

Саме навчання в університеті проводиться в дистанційному форматі. Відповідальна секретарка приймальної комісії також підкреслила, що не всі студенти згодні на навчання в традиційному аудиторному форматі, адже багато з них через фінансові труднощі змушені працювати.

“Навчання відбувається щодня, за розкладом, і, якщо студенти не можуть приєднатися до занять, вони мають можливість переглядати записи”, — додала вона.

“Ми розуміємо їхні потреби й завжди йдемо назустріч, бо у нас з ними спільні проблеми”

Оксана Анатоліївна також розповіла про програму державної підтримки, призначену для студентів, які прибули з тимчасово окупованих територій.

Загалом для релокованих закладів освіти виділяється 40% бюджетних місць для студентів з тимчасово окупованих територій. Однак, навіть якщо студент не потрапляє в цю квоту, університет має можливість звернутися до Міністерства освіти і науки України для отримання додаткових місць.

МОН

Фото: Укрінформ

“Навіть якщо дитина не вступила з тимчасово окупованої території, не вистачило бюджетного місця, ми її зараховуємо на контракт і пишемо звернення до Міністерства освіти й науки України про виділення додаткових місць саме для вступників з тимчасово окупованих територій. Минулого року в нас було 17 таких звернень, і Міністерство відразу задовольнило. Проте цьогоріч з бюджетом складніше, поки затвердили лише 8 студентів з 18 поданих, але ми чекаємо”, — розповіла пані Оксана, підкреслюючи готовність університету допомагати студентам.

Крім того, вона зазначила про можливість отримання ваучера для навчання:

“Якщо особа, наприклад, є внутрішньо переміщеною, і вже має якусь освіту, наприклад, після коледжу вступає на бакалаврат, то вона може звернутися до Державної служби зайнятості й отримати ваучер на навчання”.

студент

Фото: ілюстративне / Pexels

Оксана Анатоліївна наголошує, що університет робить усе можливе для підтримки студентів у ці складні часи, надаючи їм різноманітні можливості для навчання та розвитку.

“Я завжди кажу на зустрічах з абітурієнтами, щоб вони обирали наш заклад освіти, оскільки ми теж переселенці, й у нас з ними спільні проблеми. Ми допомагаємо, йдемо назустріч та докладаємо максимум зусиль, щоб студенти себе почували добре”, — каже вона.

Контакти приймальної комісії ПДТУ для консультацій

  • Адреса: м. Дніпро, вул. Гоголя, 29, ауд. 319
  • E-mail: priem@pstu.edu
  • Telegram
  • Телефони: +38 068 15 70 711, +38 098 758 37 30, +380 96 039 9702
  • Графік роботи: пн-пт з 9:00 до 16:00
Вгору