"Знущання з дітей Донбасу": як російські окупанти вигадують маніпуляції щодо українських захисників

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:05, 26 Липня 2023

Діти під час війни — одна з основних тем для маніпуляцій росіян

Необґрунтовані звинувачення про нібито "звірства" українських військових, застосованих до мирних мешканців, зокрема і маленьких українців, періодично простежуються на проросійських інформаційних каналах. Діти під час війни — одна з основних тем для маніпуляцій росіян. “Східний Варіант“ продовжує досліджувати ворожі фейки, які розповсюджують на сході України.

Від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України ворожі ракети безжалісно вбивають маленьких українців. Психологічні та фізичні травми від знущань окупантів калічать долі дітей в українських містах і селищах. Безліч малечі залишились на тимчасово окупованих територіях Луганщини та Донеччини, чия доля взагалі невідома.

У липня в проросійських соціальних мережах поширились пости про те, як українські військові нібито катують дітей Луганщини та Донеччини. “Східний Варіант” розбирає цю маніпуляцію та наводить аргументи спростування подібних вкидів з боку рф.

Фейк: "Українські військові катували дітей Луганщини та Донеччини"

Неодноразові звинувачення з боку росії у “агресії українських військових до цивільного населення” періодично простежуються в проросійських пабліках. Цього разу ворожий Телеграм-канал "Донбасс решает" поширив інформацію, що “українські військові катували дітей Донбасу”.

Джерело фейку: Проросійські пабліки, зокрема Телеграм-канал "Донбасс решает"

фейк Знущання з дітей Донбасу

Скріншот з соцмереж

Російські джерела посилаються на заяви їхнього представника при ООН Василя Небензя на засіданні ради безпеки ООН. У повідомленні йдеться, що військовослужбовці спецпідрозділів “Торнадо” та “Айдар” катували та знущались з дітей на територіях Донеччини та Луганщини.

Спростування

Варто зазначити, що добровольчий спецпідрозділ “Торнадо” раніше дійсно був відомий злочинною діяльністю деяких його представників. Однак, ця рота ще 2015 року була розформована, а винні — засуджені, зокрема, за "незаконне позбавлення волі людини, вимагання, катування, доведення до самогубства, самовільне присвоєння владних повноважень".

Крім того, наразі спецпідрозділу “Торнадо” в Україні не існує. А значить заява російського представника при ООН є маніпуляцією, яка поєднує застарілу інформацію та недоведені твердження.

Що стосується добровольчого батальйону “Айдар”, то він був створений у 2014 році як підрозділ, що захищав територіальну цілісність України. 2015 був переведений до складу нової окремої гірсько-штурмової бригади. В березні 2017 бійці батальйону були відзначені державними нагородами “За мужність і героїзм”. В жодному з офіційних джерел не йдеться про так звану “злочинну діяльність відносно дітей” учасниками цього підрозділу. Нині батальйон бере активну участь у боях за Бахмут.

З огляду на ці факти, узагальнені поняття росіян, “що українські військові катували дітей”, нині не обґрунтовані та не несуть сучасного інформаційного сенсу.

Однак, про злочинну діяльність самих окупантів на захоплених ними територіях під час повномасштабного вторгнення є безліч підтверджень на різних рівнях. Зокрема, весною цього року радниця-уповноважена президента України з прав дитини Дар’я Герасимчук розповіла про знущання росіян над викраденими українськими дітьми.

Крім того, 2022 року, після деокупації міст та селищ, місією ОБСЄ встановлено безліч фактів знущань росіян над українськими дітьми. Зокрема над дівчатками віком від 14 років, які завагітніли від групових ґвалтувань з боку окупантів.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт президента росії та уповноваженої з прав дитини на території рф, які підозрюються у воєнних злочинах, які заподіяли шкоду українським дітям.

фейк Знущання з дітей Донбасу

Скриншот з інформаційного порталу International Criminal Court - ICC

Також тема про злочинні дії окупантів відносно маленьких українців поширилась і у міжнародній спільноті у вигляді заходів із нагадуваннями світові про знущання росіян. Підтвердженням цьому стала акція у Мілані з гаслом "Діти — це не зброя".

***

Отже, у липні 2023 року російські канали поширювали інформацію про злочинну діяльність вже розформованого нині українського спецпідрозділу, в якій, ймовірно, йдеться про події майже 10-річної давнини. Подібними постами маніпулюють аби “прикрити” злочини окупантів, які вони вчиняють відносно дітей та їхніх родин під час повномасштабного вторгнення.

Оскільки ворожі канали зосереджені переважно на жителях окупованої Луганщини та Донеччини, такі інформаційні “маневри” зі звинуваченнями в бік українських військових допомагають окупантам “переключити” увагу місцевих жителів від реальних подій.

Вгору