Фейки російської пропаганди з ТГ-каналів Донеччини

Джерело:  v-variant.com.ua  /  08:08, 26 Жовтня 2022

"Аморальність Європи" та "обслуговування чистокровних українців": які фейки поширювали ТГ-канали Донеччини

Війна триває в тому числі й на інформаційному фронті. Проросійські Телеграм-канали не втомлюються дивувати своїм креативом. «Східний варіант» зібрав найяскравіші фейки російської пропаганди з ТГ-каналів Донеччини.

Дискредитувати збройні сили України, наголошувати на аморальності європейських країн та прославляти свою велич — такі завдання невпинно виконують пропагандистські Телеграм-канали. Фейки та маніпуляції, до яких вдаються їх автори, дивують своїм креативом та цинічністю.

Журналісти «Східного варіанту» моніторять Телеграм-канали Донецької області та розвіює фейки, які там поширюються. Цього разу зібрали найцікавіше за перші два тижні жовтня.

Хто підтримав псевдореферендум? Спойлер: ніхто

Аби бодай якось легітимізувати проведений наприкінці вересня псевдореферендум щодо приєднання українських територій до складу росії, проросійські інформаційні ресурси почали формувати хибну картинку в очах мешканців Донбасу. Зокрема, поширювали інтерв’ю так званого «глави лнр» Леоніда Пасічника сербському виданню.

Леонід Пасічник

Леонід Пасічник дав коментар сербському виданню щодо референдумів, однак пропаганда не вдалася Фото пропагандистських ресурсів

Новину про це розмістили в ТГ-каналі «Донбасс решает», який має 74 тисячі підписників. А також супроводили її текстом: «Референдуми в лнр, днр, Запорізькій та Херсонській областях показали всьому світові, що російський дух не можна зламати».

А також навели цитату самого Пасічника, який розповідає про «98,42% відсотки громадян, що проголосували на референдумі».

Все б нічого, але навіть Сербія, яка славиться підтримкою путінського режиму, не визнала результати псевдореферендуму, а відтак зруйнувала пропагандистам міф про те, що серби на їхньому боці.

Нещодавно генеральна асамблея ООН підтримала резолюцію про невизнання псевдореферендумів на території України. За неї проголосували 143 країни. Тоді як «проти» всього п’ять: рф, білорусь, Північна Корея, Нікарагуа та Сирія.

Обслуговування лише для «чистокровних українців»

Черговий шедевр пропаганди донецькі ресурси підхопили від російської пропагандистки Ольги Скабєєвої. Та повідомила, що в київській клініці репродуктивної медицини приймають біоматеріал лише від "чистокровних українців", які не мають родичів у росії. А на оголошенні про це у самій клініці розмістили фото натуралізованих бразильських футболістів Мораєса та Марлоса.

Скріншот відео

Скріншот відео

ТГ-канали почали розносити відео з таким «оголошенням».

Звичайно ж, це виявилося фейком, який оперативно спростували у клініці:

«Країна-агресорка як завжди дивує абсурдністю своєї дезінформації. Подібні вкиди ніяк не впливають на якість нашої роботи та успішну статистику народжуваності».

Зрада, яка не відбулася

Найпоширеніший інструмент російської пропаганди — виривання з контексту фраз політичних діячів. Саме це спостерігаємо в наступному кейсі. Пропагандисти опублікували частину виступу Верховного представника ЄС Жозепа Борреля, наголошуючи, що Європа нібито боїться путіна та прогнозує його перемогу у війні з Україною.

Зокрема, навели ось таку цитату:

«Ми перебуваємо в жахливому сценарії. Путін чекає, коли прийде генерал мороз. Росія й попередні війни вигравала з його допомогою».

Жозеп Боррель

Жозеп Боррель Фото з сайту Ліга.нет

А ось що він насправді мав на увазі:

«Ми, європейці, зіткнулися із ситуацією, в якій пожинаємо плоди процесів, які тривали роками. Ми розірвали зв’язок між джерелами нашого процвітання і джерелами нашої безпеки. Наше процвітання засноване на дешевій енергії з Росії, яку ми вважали доступною, безпечною і стабільною, і на дешевих товарах та великому ринку Китаю, доступ до яких стає все складнішим».

Таким чином Борель визнав помилку європейських країн, які довгий час не достатньо жорстко реагували на агресію рф в Україні.

Теза про «загниваючий захід» знову в ділі

На початку жовтня пропагандисти почали масово цитувати іспанську міністерку з питань рівності Ірену Монтеро та наголошували, ніби вона закликає дітей до сексуальних стосунків з дорослими. Це мало б підтвердити міф про «аморальність» європейських країн.

Ірену Монтеро

Скріншот з відео виступу міністерки

У коментарях до посту відразу ж з’явилися противники «знущань з дітей» та агітатори за війну з Європою.

Насправді ж слова міністерки Іспанії вирвані з контексту, а реальна фраза звучить так:

"Всі хлопчики та дівчатка, діти невизначеної статі в цій країні мають право пізнавати своє тіло і знати, що жодна доросла людина не може торкатися до їхнього тіла, знати, що якщо вони цього не хочуть — це форма насилля».

Технології росіянам зрозуміти важко

Також далеко не вперше росіяни запускають фейк про те, що президент України Володимир Зеленський втік з країни, а відео знімає за допомогою новітніх технологій.

Цього разу донецький ресурс підхопив наратив Росії та поширив відео, яке нібито підтверджує це. На ньому зафільмований процес зйомок звернення Зеленського за допомогою комп'ютерної графіки.

Зеленський

Скріншот з відео

Автори посту говорять, що цей інструмент Зеленський використовує завжди у своїх зверненнях.

Та насправді ж це відео знімалося ще в червні для конкретної події — технологічного форуму, де крім Зеленського взяли участь й інші відомі у світі діячі в тому ж самому форматі.

«Хочете жити — тікайте»

Черговий грубий фейк про українського президента Володимира Зеленського. На одному з ТГ-каналів Донеччини поширили відео, на якому український президент говорить російською мовою «Хотите жить — бегите».

Зеленський

Скріншот зі звернення Зеленського, опублікованого в ТГ-каналах

Звісно ж, на пропагандистських ресурсах це подано як звернення до українських військових. Мовляв, Зеленський закликає ЗСУ здаватися.

Та насправді у своїх роликах президент часто звертається до росіян та російських військових. І лише у цих випадках послуговується російською мовою.

Відтак фраза "Хотите жить — бегите" адресована не українцям, а росіянам. Це зрозуміло з повної версії відео. Однак, пропагандистам це ні до чого.

Демонізувати іноземців? Легко

Черговий смішний фейк від проросійських пропагандистів. Цього разу вони поширили фото «пам’ятки» для українських військових, у якій розповідається, як уникнути зґвалтувань з боку іноземців, що воюють за Україну.

Логіка пропагандистів полягає в тому, що в Україні воюють лише іноземці-гомосексуали. І при цьому вони чомусь ототожнюють їх із гвалтівниками.

Звичайно ж, ця пам’ятка виявилася нічим іншим, як фейком.

Таку смішну дезінформацію вже не вперше підхоплюють ресурси Донеччини, однак сам текст "пам'ятки" дає чітко зрозуміти, що над створенням цього фейку автори старалися не дуже.

Зокрема, називають іноземних військових «найманцями». Таке слово використовує лише російська пропаганда, в Україні такого поняття немає. А також в автори пам’ятки записали неіснуючу нині Держслужбу у справах ветеранів.

Зафільмували вбивство і розповіли про це всім

А ось від наступного фейку зовсім не смішно. Росіяни поширили відео, на якому люди у військовій формі скидають у яму тіло вбитого чоловіка. До того ж у ямі вже лежали два людських тіла.

Автори зазначали, що це українські військові убили цивільних. Однак, є інша частина цього відео, на якому зображені ті, хто ведуть цього ж чоловіка на розстріл. В одного з них на нозі присутня червона пов'язка зі скотчу, яку використовують як упізнавальний знак російські солдати.

Журналісти звернули увагу на цей нюанс. Відтак, росіяни фактично самі зізналися у своєму ж злочину під час невдалої спроби звинуватити в цьому Україну.

***

Спростування російських фейків в умовах війни є надзвичайно важливим, оскільки це допомагає розуміти масштаби воєнних злочинів самих росіян та допомагає людям розуміти природу цих фейків і не критично ставитися до інформації.

Відтак «Східний варіант» щотижня публікуватиме спростування російських фейків, які поширюються у Телеграм-каналах Донеччини.

Вгору