Гавань затоплених кораблів: як Крим став «цвинтарем» Чорноморського флоту РФ

Джерело:  ua.krymr.com  /  12:36, 16 Березня 2024

Навколо півострова вже утворився цвинтар російських військових кораблів. Як він виглядає?

Росія втрачає свої військові кораблі під час повномасштабного вторгнення в Україну. Збройними силами України було атаковано та потоплено понад десяток кораблів Чорноморського флоту РФ. Знищення важливих бойових одиниць флоту відбувається біля берегів анексованого Криму всупереч посиленому контролю там із боку російського військового угруповання та спецслужб. Навколо півострова вже утворився цвинтар російських військових кораблів. Як він виглядає, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія втратила 30% свого Чорноморського флоту, заявляє українська влада. Росія більшість фактів втрати своїх військових кораблів залишає без публічної реакції.

В Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ показали місця затоплення та пошкодження російських кораблів у Чорному й Азовському морях.

«Чорне море перетворилося на цвинтар для російського флоту», – заявили у відомстві, зазначивши, що «у морі ще багато місця».
Крим.Реалії з'ясували, що істотна частина цього цвинтаря сформувалася біля берегів Кримського півострова. Ми вирішили показати його та нагадати, як Росія втрачала свій флот у Криму.

«Сергей Котов»

Однією з останніх втрат Росії у Криму став патрульний корабель проєкту 22160 «Сергей Котов».

Патрульний корабель «Сергей Котов»

Патрульний корабель «Сергей Котов»

Його було уражено вночі 5 березня українськими безекіпажними катерами Magura 5, повідомили у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України. За даними відомства, внаслідок удару «Сергей Котов» затонув у Чорному морі неподалік Керченської протоки.

Командир спецпідрозділу ГУР МО України Group-13 під псевдонімом «Тринадцятий» заявив, що «Сергей Котов» був «найскладнішою ціллю» – його атакували двічі, але втопити вдалося лише з третьої спроби.

«Ніхто не має такого досвіду використання морських дронів, як ми. Немає ні викладачів, ні підручників. Ми зараз пишемо ці книги», – каже «Тринадцятий».

Російський Telegram-канал «ВЧК-ОГПУ» пише, що корабель із пробоїнами намагалися відбуксувати в порт, але він затонув за п'ять кілометрів від мису Такіль на південно-східному краю Керченського півострова.

Набережна Керчі, ілюстраційне фото

Набережна Керчі, ілюстраційне фото

За даними російських «воєнкорів», «Сергей Котов» затонув у Феодосії.

Вигляд на маяк порту Феодосії, ілюстраційне фото

Вигляд на маяк порту Феодосії, ілюстраційне фото

Це був один із нових кораблів. До складу Чорноморського флоту Росії його було передано у липні 2022 року.

За даними ГУР МО України, щонайменше 27 членів екіпажу «Сергея Котова» було поранено внаслідок атаки на корабель. У «ВЧК-ОГПУ» стверджують, що поранення різного ступеня тяжкості отримали шестеро членів екіпажу «Сергея Котова». 55 людей нібито евакуювали, а ще 10 залишилися на борту для відбуксировки в порт.

Офіційних підтверджень цієї інформації від Росії немає.

ВДК «Новочеркасск»

Великий десантний корабель «Новочеркасск» затонув у Феодосії порту 26 грудня 2023 року. Він транспортував військові вантажі, міг брати на борт до 460 тонн вантажу та до 300 осіб.

Залишки російського ВДК «Новочеркасск» після удару ЗСУ 26 грудня 2023 року

Залишки російського ВДК «Новочеркасск» після удару ЗСУ 26 грудня 2023 року

У ЗСУ стверджують, що атакували корабель крилатими ракетами, запущеними з авіації.

В українському Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки заявили, що корабель перевозив дрони, які Росія застосовує для ударів по материковій частині України.

Перевірити цю інформацію неможливо.

Після ракетного удару на борту «Новочеркасска» спалахнула пожежа. На борту могли бути вибухи, оскільки частини корабля потім знаходили на житлових будинках та об'єктах інфраструктури, розташованих в радіусі епіцентру.

Повна інформація про масштаби наслідків атаки на ВДК «Новочеркасск» невідома. Російська влада про це не повідомляє, а інформацію родичів моряків, які шукають їх у соцмережах, зачищають.

У Міноборони Росії підтвердили удар по ВДК «Новочеркасск». Але у відомстві заявили тільки про його «пошкодження», а не потоплення, запевнивши, що збили українські літаки, які його атакували.

«Цезарь Куников»

Ще один російський десантний корабель «Цезарь Куников» опинився на дні Чорного моря 14 лютого. У Генштабі ЗСУ повідомили, що знищення корабля є результатом спільної роботи ЗСУ та підрозділів Головного управління розвідки Міноборони України.

ВДК «Цезарь Куников»

ВДК «Цезарь Куников»

Керівник ГУР МО України Кирило Буданов заявив, що цей корабель з вантажем був атакований п'ятьма дронами Magura 5 під час переходу з Новоросійська до Севастополя.

За інформацією ЗСУ, на момент ураження «Цезарь Куников» перебував у територіальних водах України неподалік Алупки.

Алупка, ілюстраційне фото

Алупка, ілюстраційне фото

«Перехоплені радіопереговори росіян з місця знищення десантного корабля «Цезарь Куников» свідчать, що від судна після атаки ГУР МО України залишилася лише масляниста пляма», – заявили у відомстві.

Офіційно російська влада знищення «Цезаря Куникова» не коментувала.

«Ивановец»

Ракетний катер «Ивановец» було потоплено біля берегів Криму в ніч проти 1 лютого. У ГУР Міноборони України повідомили, що цю операцію провели силами свого спецпідрозділу «Group 13».

Ракетний катер «Ивановец»

Ракетний катер «Ивановец»

«Ивановец» на момент атаки був на рейді озера Донузлав на заході Криму. Але точне місце невідоме.

Російський Telegram-канал «ВЧК-ОГПУ» стверджує, що за їхніми даними, атака на катер сталася за дев'ять кілометрів від входу в Донузлав, у Чорному морі неподалік села Окунівка.

Бухта Донузлав

Бухта Донузлав

«Внаслідок кількох влучань у корпус судно зазнало пошкоджень і потонуло. Російська пошуково-рятувальна операція на Донузлаві була марною», – заявили у відомстві, оприлюднивши фото моменту вибуху.

Момент вибуху катера «Ивановец» ЧФ РФ. Скриншот відео ГУР МО України

Момент вибуху катера «Ивановец» ЧФ РФ. Скриншот відео ГУР МО України

Російське військово-політичне командування на цей інцидент публічно не відреагувало.

«Серна» та «Акула»

У листопаді минулого року Росія біля берегів Криму втратила два малі десантні катери. Вони були знищені вранці 10 листопада 2023 року. У ГУР Міноборони України заявили про успішне ураження надводними дронами катерів проєкту 1176 «Акула» та сучаснішого проєкту 11770 «Серна». У відомстві було оприлюднено фрагмент відео атаки.

За інформацією відомства, малі десантні катери класу «Серна» активно використовувалися Росією для перекидання військової техніки та десанту під час окупації українського острова Зміїний у Чорному морі. Обидва судна пішли на дно «разом із бронетранспортером на борту», стверджують українські розвідники.

За даними української розвідки, вказані катери було знищено в районі бухти Вузька Каркінітської затоки на західному узбережжі Криму. Цю курортну зону Росія після початку повномасштабного вторгнення в Україну зміцнила фортифікаційними спорудами, вогневими позиціями і траншеями для військової техніки.

Російські укріплення в селі Міжводне у Чорноморському районі Криму

Російські укріплення в селі Міжводне у Чорноморському районі Криму

Російська влада про ураження своїх малих десантних катерів не повідомляла. За даними Міноборони Росії, того дня над півостровом було перехоплено два безпілотники.

«Немає для Росії безпечних гаваней у Чорному морі»

Загалом з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну було уражено 27 бойових одиниць її Чорноморського флоту, повідомив речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук. Ще 15 одиниць, за його словами, мають суттєві пошкодження та перебувають на ремонті.

«Від загальної кількості близько 80 одиниць, можу сказати, що третина знищена, досить багато пошкоджено», – сказав він.

Успішні атаки морськими дронами та ракетні удари по об'єктах російського флоту в Чорному морі та біля берегів Криму допомогли Україні витіснити російські кораблі із Севастопольської бухти та створити безпечний морський коридор для торгових суден, заявили в українській розвідці.

Після кожного знищеного російського військового корабля в Чорному морі «додається безпеки», а для Росії «вже немає безпечних гаваней у Чорному морі», стверджує президент України Володимир Зеленський.

Ураження російських кораблів та інших цілей в акваторії Чорного моря є підготовчими заходами для «серйозної операції у Криму», заявляє Кирило Буданов.

Начальник ГУР МО України, Кирило Буданов

Начальник ГУР МО України, Кирило Буданов

«Це все підготовчі заходи щодо серйозної операції в Криму. Це перевірка правильності наших тверджень про шляхи підходу та відходу звідти. Крім того, це хороший посил для населення, яке мешкає в окупації вже 10 років. Багато хто з них вірить, що їх забули, покинули. Є люди, які люблять Україну, але вважають, що їх зрадили. Таких людей багато», – стверджує він.

Влада України заявляє про намір деокупувати Крим внаслідок боротьби з повномасштабним вторгненням Росії. Російська влада вважає Крим «невід'ємною частиною Росії» та обіцяє «належну відповідь» за «будь-які претензії» на нього.

Вгору