Російська адміністрація Криму наполягає, що в Криму триває успішний туристичний сезон навіть під час війни, хоча офіційна статистика самої РФ змушує сумніватися в цьому.
Ми постійно чуємо від місцевої російської влади, що туристів на півострові все більше і більше, що Крим таки встановлює рекорди з напливу відпочиваючих.
Але іноді проскакує, як би м'якше сказати, дивна інформація. Виявляється, за травень-червень-липень Кримським мостом проїхали 1 млн осіб. Це як?
До Криму турист як може в'їхати? Прилетіти не може вже давно, припливти – аналогічно. Тож залишається або міст, або ось та дорога (теж, звичайно, через пункти огляду), як вони називають, «новими територіями».
Пляж у Феодосії. Крим, 2024 рік
Ну, дорогу ми цю бачили, там нормальна (але не широка) траса і вона не перевантажена. А просто тому, що навіть з очікуваннями черги на мосту їхати цією дорогою – це +7 годин, мало хто захоче. Є ще поромна переправа, але в ній поромів залишилася вже половина, та й працює вона переважно на військових.
До речі, а чому на в'їзді-виїзді з Криму такі перевірки та контроль? Ви ж, росіяни, вважаєте, що це ваша територія, га? Ось ви колись із Московської області до Тверської виїжджаєте, там на дорозі є паспортний контроль? А тут чому? Недомовляємо, недотериторія, виходить.
Пам'ятник учаснику антинімецького супротиву Віті Коробкову, що загинув у 1944 році. Феодосія, Крим, 2024 рік
Але повертаємось до мосту: трохи менше мільйона людей (всіх – і на поїздах, і на автомобілях, і на автобусах) проїхали за три місяці, причому туди і назад! І там суворий облік та контроль, усі дані паспортів скануються та записуються.
То звідки ж 3 млн туристів? Навіть якщо припустити, що трасою через Херсон в'їжджає стільки ж, скільки і мостом (що навряд чи), то маємо 2 млн в обидві сторони. За три жаркі місяці. Тобто не більше мільйона туристів.
Але може, туристи, збожеволівши, ломилися до Криму у березні та квітні? Тож цього теж не було помітно.
Тобто, здається, про турпотік хтось трошки (рази в три) прибріхує. Про що ми з вами вже неодноразово говорили.
Але серпень – так, ось він справді додав туристів до Криму. І ось вони їдуть мостом, – а тут черга. Якщо пишуть на опер-каналі мосту, що «очікування понад 3 години», то вважай, що всі 4-5. У спеку! В машині плачуть діти... У сусідньому авто комусь погано стало, крики. Це турист один ділився враженнями щодо подолання мосту.
– Ми, – каже, – ще до того зрозуміли, що легко не буде. Та й моя дівчина в аптеці купила памперси для дорослих, туалетів там немає! Вийти на під'їзді до мосту та на очах багатокілометрової черги пописати на своє ж колесо – перебір. Тож їхали ми в памперсах, і не дарма!
Навіщо ж їхали? Та замовили готель, а бронювання вже не скасувати, гроші зникають.
Санаторій у Феодосії. Крим, 2024 рік
Туриста звичайного, до якого звикли в Криму, який вийшов з поїзда, котить позаду себе валізку і шукає, де зупинитися, більше немає. Ті, хто приїжджає – вони або до рідних (варіант – до близьких знайомих), або за путівкою. І останніх дедалі більше.
Тож тітки, що з табличками «Здам житло» біля вокзалу сидять – у прольоті. Не вдався сезон! І це при тому, що саме в серпні народу помітно побільшало.
Їдуть ще відпочити мученики з «ДНР/ЛНР», – цих за путівками надсилають сюди. Потім керівництво Криму звітує: до нас геть скільки з «нових територій» приїхало. Їм навіть, – не повірив спочатку, – безкоштовний вхід до музеїв Криму.
Черга до музею у Феодосії. Крим, 2024 рік
І ось приїхало цих «путівкових» два автобуси, що розвантажилися під картинною галереєю у Феодосії, і черга вишикувалася на 20 метрів. Ніколи такого не бачив. А все чому, потяг до мистецтва? Халява! Так би довелося 500 рублів за вхід платити, а коли безкоштовно, то й у черзі на спеку постоїш годинку.
Багато дітей. «Артек», пишуть забитий. Але ось феодосійський дитячий санаторій «Хвиля» якось збоку виглядає сиротливо, і груп дітей якось містом не видно. А зачинився він. Як, на жаль, багато санаторій та готельнички...
А ось біженці з Курської області – свіже явище. У сусідки моєї там сестра, вікова. Кинула будинок-город, а там і кури, і кролики... Кудись переїхала подалі, ллє сльози по звірятках, які вже, мабуть, здохли. Але й там, куди їх перемістили, страшно. Вирішила їхати до сестри. І ось уже стоїть у черзі перед мостом. Вона така не одна, потік біженців із Курської області до Криму є, але вони переважно до рідні їдуть.
На пляжі у Феодосії. Крим, 2024 рік
Здалися цікавими пара кримських нещодавніх новин. У Севастополі після того «інциденту» на пляжі, стали за розпорядженням влади міста ставити бетонні укриття на пляжах і в парках. Їх поки що небагато, але до жовтня штук 600 обіцяли.
Навіщо у жовтні бомбосховища на пляжі, запитаєте? Стануть у нагоді. Ті, що вже є, стали активно заселяти безхатьки, та й городяни їх використовують по потребі.
Дурна ситуація: закрити на замок – так буде як із теперішніми підвальними приміщеннями, що у багатоквартирних будинках. Ключик десь є, тільки де, і якщо той удома ось зараз прямо? Поставити у кожній схованці по охоронцеві – на зарплаті їм збанкрутуєш. Тепер думають про віртуальні замки, – щоб вони були закриті, але якщо що, то за сигналом з інтернету замок сам відкривається. Але щось дуже сумніваюся у можливості виготовлення таких замків.
А як ми самі тут живемо? Цікаво! Світло вимикають то в Ялті, то в Алушті, то потім у Джанкої – і так щодня! То в Ленінському районі газу немає, то Феодосію знову відключать від води на три доби. Влітку потрібно і правильно в курортному місті перекладати водопровідні труби. Але народ звик, я вже писав.
Як і раніше, шукають і ловлять шпигунів. Тому що вони всюди. Ось, наприклад, сидите ви вдома, вирішили послухати музику, а задуха, вікна відчинені! Ну і сусіди, почувши, що у вас там грає, негайно здають вас у поліцію. А тому що це був, напевно, полонез Огінського у виконанні квартету «Пісняри» українською мовою. А це небезпечно!
Кримська влада взагалі замислилася на законодавчому рівні закріпити поняття «ждун» (ті, хто чекає на прихід ЗСУ). Таких особистостей варто карати та видворяти з країни. Ось це я розумію, нове у законодавчих пошуках. Тільки як обчислити цих ждунів, якщо вони російською говорять краще за росіян, і вікна, перед тим як музику включати, прикривають щільно.
А взагалі – протестую! Що це таке – «ждун»? Ми не чекани, ми чекані! Бо чекаємо!
Армен Хачатуров, блогер із Феодосії (ім'я та прізвище автора змінено з метою безпеки)