Обмін зношених і старих доларів: що робити, якщо банк відмовіляється приймати купюри

Джерело:  bigkyiv.com.ua  /  11:07, 14 Червня 2023

НБУ випустив роз’яснення, що до обміну старих чи потертих доларів. Проте банки відмовляються приймати купюри, навіть, якщо з комісією

Про те, що робити з тим, що НБУ випустив роз’яснення, що до обміну старих чи потертих доларів, а банки – продовжують її ігнорувати, написав Anton Shvets.

Він поділився алгоритмом дій щодо здачі таких грошей та того, на що банк має реагувати, в суперечках з обміну старих грошей:

1. Обмінка не може вимагати від вас сплати комісії у 10% за спробу обміняти долари, які мають ознаки незначного зношення. Або за долари якогось окремого року випуску. Список того що відноситься до незначного зношення дам у пості нижче. Більш того, такої можливості у обмінок і не було, ніяких додаткових роз’яснень до цього моменту НБУ не випускав.

2. Якщо обмінка вимагає з вас комісію, ви можете зробити їм наганяй, про що є відповідне публічне роз’яснення НБУ. І подати скаргу до НБУ.

3. Обмінкам заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, з якою здійснюються валютно-обмінні операції. Тобто для долара – приймати повинні всі купюри з 1914 року включно.

4. Обмінки зобов’язані приймати банкноти іноземної валюти які не мають ознак зношення або набули під час обігу одну чи кілька ознак незначного зношення.

Купюри з незначним зношенням це купюри, які мають наступні ознаки

  • локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;
  • відбитки штампів/печаток, написи, уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм2;
  • плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;
  • надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожний;
  • отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук, діаметром не більше 1 мм кожний.

Тобто ніякої комісії, якщо ви здаєте бакс з невеличкими відмітками, написами ручкою, невеличкими

плямами не повинно бути. Аналогічно за долари з потертістю посередині або замусолені цілком, якщо сталося тільки втрата жорсткості паперу.

5. Якщо обмінка вимагає для таких купюр ще чогось, НБУ буде вживати до неї заходи впливу.

Перевірити ситуацію вирішив колишній посадовець КМДА Артем Біденко. Але відділення ПриватБанку на Ярославовому Валу 14а відмовился обміняти 100 доларів, які вже давно втратили будь-яку надію.

“Касир, побачивши купюру, повертає її назад – таке прийняти не можемо, вона в плямах. Без варіантів, навіть з комісією. Це не гроші. Викликаю начальника відділення Ірину (прізвище відмовилася сказати, хоч це і державний банк). Про лист Нацбанку не знає, купюра має ознаки зношення, міняти ми нічого не будемо. Можете скаржитися, нам все одно, розвернулася і пішла. Так що Нацбанк може щось і підтримав, але банки (навіть державні) плювали на це”, – написав у соцмережі Біденко.

Так само у коментарях українці скаржаться, що банки не реагують і не виконують пропозицію НБУ щодо обміну старих грошей:

Вгору