Обов’язкова евакуація з Донеччини. Що треба знати?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  13:21, 5 Серпня 2022

Навіщо влада розпочала цей процес, як записатися на евакуацію, які умови у дорозі, чи треба брати з собою їжу та воду і де жити після прибуття?

Українська влада закликає: зволікати не можна, оскільки гуманітарна ситуація на Донеччині погіршується дуже стрімко. Влада планує евакуювати з Донецької області щонайменше 200-220 тисяч людей. Також на Луганщині залишається понад 50 тисяч дітей

На Донеччині почалася обов’язкова евакуація. 1 серпня з Покровська відправився перший потяг, що довіз більше сотні людей до Кропивницького. Тепер такі потяги будуть курсувати кожен парний день. Точка відправлення — Покровськ.

Навіщо влада розпочала цей процес, як записатися на евакуацію, які умови у дорозі, чи треба брати з собою їжу та воду і де жити після прибуття? Східний Варіант підготував інструкцію.

Навіщо влада почала обов’язкову евакуацію?

Наприкінці липня Ірина Верещук віцепрем’єр-міністерка, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук заявила, що перед початком опалювального сезону населення з вільних районів Донецької області буде обов’язковою.

Це пов’язане з тим, що Україна не може забезпечити населення теплом на зимовий період, а отже є ризик для життя і здоров’я українських громадян.

Ірина Верещук

«У Донецькій області абсолютно відсутнє газопостачання, всі газогони, які можна було відремонтувати, вони відремонтували. Але, на жаль, ворог знову і знову знищує все, що могло б взимку обігріти людей. Немає належного електропостачання. Одним словом – тепла в Донецькій області в зимовий період не буде. 33-я стаття Кодексу про цивільний захист населення говорить саме про таку форму евакуації, як обов’язкова. Я вважаю, що це обов’язок кожного дорослого члена родини.

У Донецькій області 52 тисячі дітей, їх треба евакуювати, не можна наражати їх на смертельну небезпеку в зимовий період без тепла, світла, без можливості обігріти», – заявила Верещук в ефірі телемарафону.

З Донеччини потрібно евакуювати щонайменше 200-220 тисяч місцевих жителів.

Як записатися на евакуацію?

Влада розробила чіткий алгоритм дій. Вам потрібно зробити всього три кроки.

Крок 1. Звернутися на гарячі лінії та залишити заявку.

Номери гарячих ліній:

для всіх громад: 098-890-33-18;

м. Краматорськ: 099-415-65-54;

м. Костянтинівка: 093-420-18-83;

м. Часів Яр: 099-712-03-59;

м. Соледар: 095-385-60-71;

м. Миколаївка: 050-814-85-45.

Також можна подзвонити на гарячу лінію з кризових питань Мінреінтеграції: 15-48.

Обов’язкова евакуація з Донеччини

Фото: зі сторінки Ірини Верещук у Фейсбуці

Для евакуації тяжко хворих та людей з інвалідністю потрібно телефонувати за номерами: 099-710-48-72, 099-311-53-36, 099-311-53-14, 096-108-60-48 або 096-108-52-24.

Крок 2. Дістатися визначеного місця збору, який вам повідомлять телефоном. Звідти вас на безплатному автобусі доправлять до Покровська, звідки кожного парного числа місяця о 16:30 відправлятиметься потяг до Кропивницького.

Ось дати, коли потяг відправлятиметься у серпні: 6,8,10,12,14,16,18,20,22,24,26,28,30.

Обов’язкова евакуація з Донеччини_04

Перший евакуаційний потяг, що прибув в Олександрію / Фото: ДСНС України у Кіровоградській області

Крок 3. Сісти на безплатний евакуаційний потяг до Кропивницького (з додатковою зупинкою у м. Олександрія).

Які умови у потязі?

У потязі вам нададуть безплатне харчування від організації World Central Kitchen.

Обов’язкова евакуація з Донеччини_05

Фото: сторінка Павла Кириленка у Фейсбуці

Чи можна їхати з тваринами?

Можна. Люди вивозять як малих тваринок у клітках, так і собак великих порід. Попередьте про це під час телефонного запису на евакуацію.

Обов’язкова евакуація з Донеччини_06

Рудий кіт, евакуйований з Краматорська / Фото: зі сторінки Ірини Верещук у Фейсбуці

На що жити після прибуття?

Одразу після прибуття до Олександрії чи Кропивницького діти та особи з інвалідністю отримають 3000 гривень, а усі інші — 2000 гривень.

Обов’язкова евакуація з Донеччини

Скріншот з відео: Радіо Свобода

На сторінці Мінреінтеграції зазначено, що ще по дорозі вам допоможуть оформити постійні виплати: 3000 гривень на дитину чи особу з інвалідністю і 2000 гривень — для всіх інших. Також ці виплати можна оформити вже після прибуття.

Де жити після прибуття?

У Кропивницькому людей розселяють до комунальних закладів або приватних будинків. Поки що офіційні джерела не надавали інформації про умови розселення. Але головне те, що евакуйовані люди не мають самі шукати собі житло.

Обов’язкова евакуація з Донеччини

Скріншот з відео: Радіо Свобода

Також усі, хто прибудуть до Кіровоградської області, отримає від мобільних операторів повідомлення із переліком всіх необхідних контактів в області.

Крім того, люди матимуть змогу отримати гуманітарну та психологічну допомогу, соціальний супровід під час оформлення допомоги від міжнародних організацій.

Обов’язкова евакуація з Донеччини_03

Фото: сторінка Павла Кириленка у Фейсбуці

Чи можуть евакуюватися жителі окупованих територій?

Так, це можливо. Але дістатися підконтрольної території України, звідки здійснюється евакуація, вони мають самотужки. Українська влада не здійснює евакуацію з окупації, оскільки не має там своїх владних повноважень.

Чи можна відмовитись від обов’язкової евакуації?

Відмовитися від обов’язкової евакуації можна, але у такому разі людина має особисто підписати відповідну заяву.

Але влада закликає цього не робити та евакуюватися, оскільки з кожною годиною гуманітарна і безпекова ситуація на Донбасі погіршується.

Чи є подібна евакуація з Луганської області?

Донедавна можливість евакуюватися з Луганщини за сприяння офіційних органів України була, але останнім часом ситуація різко погіршилася.

Очільник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив, що наразі евакуація неможлива, оскільки «окупанти “коридорів” не дадуть».

Також він написав три можливі варіанти виїзду, але їхня реалізація повністю залежить від жителів області.

Сергій Гайдай

«Один – через Харківську область через дамбу пішки: це досить небезпечно, бо там дамба обстрілюється.

Другий варіант – через Запоріжжя, але там довго треба стояти у чергах.

І третій варіант – найдовший, але, можливо, він якийсь більш менш спокійний – це через російську федерацію, через країни балтійські чи на Грузію, а далі вже виїжджати в Україну. Але це довгий шлях, десь близько 2,5–3 доби, і недешевий.

За нашою інформацією, люди, які проїжджали, платили, наприклад, від Сєвєродонецька до Луганська близько 9-10 тисяч гривень ($245-270), щоби доїхати. А далі різними країнами, щоб виїхати й з окупації, і з російської федерації, – близько 300 євро», — зазначив Сергій Гайдай.

Скільки людей вже евакуювалося?

З Донецької області протягом 1 та 2 серпня евакуювали 821 особу, з них 185 дітей.

Не зволікайте і ви. Не сподівайтесь на милість окупантів. Евакуюйтеся! Передайте цю інформацію родичам, що знаходяться в небезпечних ділянках Донецької області. Закликайте їх евакуюватися.

https://www.instagram.com/vvariant.online/?utm_source=ig_embed&ig_rid=88da9d9c-c16a-48b6-8c3c-cb915e676783

Вгору