Перший крок до трибуналу: у Гаазі відкрили офіс із розслідування вторгнення Росії в Україну

Джерело:  antikor.com.ua  /  17:13, 3 Липня 2023

До групи, яка працює над створенням спецтрибуналу для притягнення РФ до відповідальності, входять 36 країн

У Гаазі (Нідерланди) в понеділок, 3 липня, відкрився міжнародний офіс із розслідування вторгнення Російської Федерації в Україну. Він має зібрати докази як проміжний крок перед створенням спеціального трибуналу, який міг би притягнути представників Кремля до відповідальності за агресію.

Про це пише The Guardian. Журналісти зазначили, що ця подія – перший крок до можливого трибуналу для керівництва Москви.

Відомо, що до Міжнародного центру судового переслідування за злочин агресії (ICPA, скорочено з англ. – International Centre for the Prosecution of the Crime of Aggression against Ukraine) увійшли прокурори з Києва, ЄС, США та Міжнародного кримінального суду.

Як відомо, МКС не має повноважень розслідувати злочини агресії. Він може ухвалювати рішення щодо більш конкретних військових злочинів і злочинів проти людяності, скоєних окупантами в Україні. Тому найвище військове керівництво країни-агресора зможе судити спецтрибунал.

До групи, яка працює над створенням спецтрибуналу для притягнення РФ до відповідальності, входять 36 країн.

До слова, українська команда слідчих у рамках Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA) починає роботу у понеділок, 3 липня.

Про це заявив генеральний прокурор України Андрій Костін на пресконференції з нагоди започаткування ICPA в Нідерландах.

"Команда із чотирьох слідчих з України вже в Гаазі і починає працювати відсьогодні", – поінформував Костін.

Генпрокурор назвав початок роботи Центру насправді історичним, визначальним моментом. За його словами, таким чином цивілізований світ не лише висловлює, а й показує конкретними діями, що відповідальність має найголовніше значення. Створений механізм слугуватиме не лише інтересам розслідування злочинів Росії в Україні, підтримає національні розслідування у країнах, які беруть участь у процесі, а й зміцнить усю міжнародну юридичну систему розслідування злочину агресії, створить рамкові умови для обміну інформацією, досвідом, експертизою, які дозволять виробити та втілити у життя спільну стратегію розслідування і переслідування, зазначив Костін.

Він зауважив, що злочин агресії відчинив двері сотням тисяч воєнних злочинів, зокрема вбивствам цивільних, сексуальним злочинам, катуванням, викраденням людей тощо.

"Російська агресія проти України та використання сили проти суверенітету, територіальної цілісності і політичної незалежності, що загрожує самому існуванню України, спрямована не лише проти моєї держави, це – глобальна загроза миру, безпеці та стабільності", – наголосив генпрокурор.

Тому, підсумував він, відповідальність за цей злочин стоїть у центрі політичного, юридичного і морального порядку денного.

Злочин агресії – це злочин керівництва, нагадав Костін, і це питання залишається слабким місцем у міжнародній архітектурі кримінальної юриcдикції. Але міжнародне право та відповідні механізми повинні відповідати сьогоднішнім реаліям і викликам.

"Справедливість – запорука миру. Не може бути миру, якщо рука справедливості не дотягуватиметься до всіх, хто є планувальником і архітектором цих злочинів, які загрожують не лише суверенітету та миру України, а й стабільності та функціональності міжнародної безпекової та законодавчої системи", – зауважив генпрокурор.

Він висловив упевненість, що результати роботи нового органу матимуть довгострокові наслідки та зроблять внесок у посилення системи притягнення до відповідальності на міжнародному рівні.

Вгору