Дискредитація партнерів України та української влади — головна ціль російської пропаганди. «Східний Варіант» розповідає, якими інструментами користують пропагандисти з проросійських Телеграм-каналів.
Традиційно проросійські пропагандисти продукують чимало вигадок про Україну. Під приціл потрапляють також країни та організації, які допомагають українцям протистояти ворогу. Однак, переважна більшість російських фейків створені нашвидкоруч і не витримують жодної критики.
Журналісти «Східного Варіанту» проаналізували Телеграм-канали Донеччини та дослідили, про що пропагандисти вигадували фейки минулого тижня, 28 листопада — 4 грудня.
Про анексію західних областей
Пропагандисти запустили брехню про те, що Польща збирається анексувати частину західних областей України, провівши там референдуми. Телеграм-канали Донеччини поширюють «новину», запущену з фейкового акаунта в Twitter.
Там йдеться про проведення заходів, щоб «вивчити громадську думку мешканців Львівської та Волинської областей», які «…пропонують реалізовувати згідно з раніше встановленим планом».
Аби додати цьому фейку вагомості проросійські канали цитують очільника російської розвідки наришкіна:
«Польща форсує підготовку до анексії Львівської, Івано-Франківської і Тернопільської областей України. Президент Польщі Дуда дав профільним службам вказівку підготувати офіційне обґрунтування польських посягань на Західну Україну [захід України, — ред]».
У пабліках поширюють навіть «карту ймовірної анексії».
«Мапа потенційно анексованих територій Польщею», поширена пропагандистами
Але речник польського МЗС Лукаш Ясіна спростував фейк росіян:
«Це дезінформація та чергова спроба розпалити суперечки між Україною та Польщею. Фотографія – підробка, а документ, зображений на ній, не відповідає дійсності», – написав він у Twitter.
Про насильство з боку росіян
У Маріупольському Телеграм-каналі поширили «потужне» спростування слів Олени Зеленської про те, що насилля з боку російських військових є елементом ведення війни, що підтримується вищим керівництвом.
«росіяни настільки не приховують свого насильства над українцями, що розповідають про це своїм близьким у телефонних розмовах. Ми знаємо це з численних перехоплень», – сказала перша леді.
Олена Зеленська Фото Офіс президента
Пропагандисти ж говорять про те, що насильницькі злочини російських військових є вигаданими. «Посилаються» на раніше поширені фейки російської пропаганди.
Натомість у публічному доступі існує безліч перехоплень розмов російських військових, які підтверджують слова Олени Зеленської.
Крім того, українські слідчі задокументували понад 100 справ щодо сексуального насильства російських військових в Україні. І це лише ті випадки, де потерпілі погодилися свідчити. Загалом встановлено понад 35 тисяч воєнних злочинів росіян на деокупованій території.
На порожні слова пропаганди Україна відповідає фактами, а відтак подібне «спростування» в проросійських Телеграм-каналах виглядає жалюгідним.
Про ОБСЄ
Глава мзс рф лавров заявив, що моніторингова місія ОБСЄ допомагала українським військовим наводити вогонь на Донецьк та Луганськ. Його слова підхопили й проросійські Телеграм-канали.
Зазначимо, що це є продовженням поширеного ще у квітні цього року фейку про корегування вогню нібито з камер ОБСЄ. Тоді фактчекери зруйнували цю відверту дезінформацію.
«StopFake вивчив сюжети російських медіа та виявив явні нестиковки. «Речдоки», показані в сюжетах, не вказують на причетність ОБСЄ до коригування вогню ЗСУ за позиціями російських військ. Продемонстровані як підтвердження відеозаписи були зроблені в іншому районі ще до повномасштабного російського вторгнення. До того ж камери ОБСЄ не здатні знімати відео на великих відстанях — для цих цілей ОБСЄ використовувало БПЛА далекого радіусу дії», — писали тоді фахівці з фейків.
Зазначимо, що саме цим росіяни виправдовували незаконне затримання спостерігачів ОБСЄ у Донецьку.
Про загибель українців у «Пункті незламності»
Ще одна вигадана новина стосується нібито загибелі людей в харківському «Пункті незламності». У Телеграм-каналах Донеччини поширили інформацію про те, що люди загинули від чадного газу. «Підтверджують» це, нібито, скріншоти великих українських медіа з відповідними заголовками.
Скріншот, поширений в ТГ-каналах Донеччини
Однак, як показує моніторинг, подібних новин на сайтах видань немає. Це підтверджують і українські борці з фейками.
Видання «Укрінформ», якому пропагандисти приписали «новину» також випустило заяву зі спростуванням:
«Ця інформація виявилася фейком. Перше, що впадає в очі, – некоректний переклад. Пропагандисти написали, що «чадний газ у Харкові загубив трьох людей», що є стилістичною помилкою, адже українською слово «загубити» означає втратити щось. До того ж новини про події такого типу інформагентство публікує у рубриці «Регіони», а не «Війна».
Редактори Укрінформу підтвердили, що на сайті національного інформаційного агентства така інформація не оприлюднювалася.
Не було подібного повідомлення і на сайті УНІАН. Про це свідчить відсутність адреси новини в архіві. Знову хибна спроба російських пропагандистів.
Про протести киян
«У Києві люди протестують через відключення світла». Один з пабліків Донеччини поширив цей відвертий фейк, очевидно у продовження пропагандистських наративів про те, що у відключеннях електроенергії винна українська влада.
До свого повідомлення автори додали відео протестів киян.
Зазначимо, що цього разу використали реальні, а не змонтовані відео. І навіть не видали старі матеріали за нові. Однак, спотворили суть протестів.
Як розповіли українським медіа самі учасники протесту, їхнє незадоволення викликане не відключеннями світла через російські обстріли, а бездіяльністю комунального підприємства «Спецжитлофонд».
Вже кілька років люди мають проблеми з опаленням та гарячою водою у своїх квартирах. А підприємство вирішувати ці проблеми не береться. Відтак, кияни вийшли на протест.
Нажаль, російський фейк підхопили і деякі українці, обурившись діями протестувальників. Це підкреслює важливість спростування подібної дезінформації. «Східний Варіант» продовжує боротися з фейками, аби вичищати український інформаційний простір від російського інфосміття.